Od początku września po Pabianicach krąży wiadomość o likwidacji jednej ze szkół. Nieoficjalnie mówi się, że Szkoła Podstawowa nr 9 z Partyzanckiej ma być przeniesiona do obecnego Gimnazjum nr 2 przy Skłodowskiej.
W środę prezydent Mackiewicz odwiedził pięć szkół i trzy przedszkola.
- Będą likwidować najlepszą szkołę w mieście – mówi matka jednego z dzieci. - Uratujcie ją!
W Urzędzie Miejskim toczą się rozmowy na temat ewentualnej reformy szkół, czyli likwidacji gimnazjów.
- Nie ma decyzji o przeniesieniu SP 9. Gdyby się pojawił taki pomysł, to najpierw będziemy rozmawiać z dyrekcją szkoły, nauczycielami i Radą Rodziców. Takich rozmów nie było – zapewnia prezydent Grzegorz Mackiewicz. - Nie likwidujemy i nie przenosimy SP 9.
W czwartek rano do Urzędu Miejskiego przyszła delegacja rodziców. Liczyła 20 osób. Rodzice spotkali się z wiceprezydent Aleksandrą Jarmakowską-Jasiczek. Według informacji rodziców dziś w urzędzie miały zapaść decyzje o przeniesieniu SP 9. Takiego spotkania nie ma. Prezydent Mackiewicz jest w delegacji w Kielcach.
- Byłem na objeździe szkół – informuje prezydent. - Odwiedziłem SP 9, Gim. 3, Gim. 2, SP 8, SP 5 i trzy przedszkola. Nigdzie nie było mowy o likwidacji szkół – wyjaśnia prezydent.
Skąd pomysł z likwidacją szkół i ich przenoszeniem? Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało likwidację gimnazjów. Ma się zacząć w 2017 roku. Zapowiedziało to już Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zamiast nich, uczniowie mają kontynuować naukę w klasach VII i VIII. Aby zapewnić im miejsca, trzeba będzie stworzyć więcej podstawówek. Po reformie mają to być 8-klasowe szkoły powszechne.
- Obecnie mamy 9 roczników dzieci w szkołach, które podlegają miastu. 3 w gimnazjach i 6 w podstawówkach – wyliczał juź tydzień temu w wywiadzie dla Życia Pabianic Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Edukacji. - Po reformie będzie 8 roczników, więc z pomieszczeniem dzieci w budynkach nie będzie problemu.
To dlatego, że o rok wcześniej niż teraz uczniowie zaczną naukę w szkołach ponadgimnazjalnych. Te podlegają już Starostwu Powiatowemu. Miejskich szkół jest jedenaście: trzy gimnazja i osiem podstawówek.
- Być może uda się pomieścić uczniów w dziesięciu szkołach i wtedy rozwiązałby się nam też problem z przedszkolami – dodaje Boryń.
Od przyszłego roku gminy będą musiały zapewnić miejsca w przedszkolach także dzieciom 3-letnim. Jeśli jedną podstawówkę udałoby się przekształcić na przedszkole, miejsca wystarczyłoby dla wszystkich dzieci.
Jakiekolwiek zmiany w szkołach (łączenie, przenoszenie) musi uchwalić Rada Miejska.
- Na spotkaniu z wiceprezydent Jarmakowską-Jasiczek dowiedzieliśmy się, że chcą przenieść naszą szkołę do budynku Gim. 2 i nasze dzieci połączyć z tymi, które uczą się w tej szkole. My jako rodzice nie zgadzamy się na to - mówi jeden z ojców. - SP9 to jedna z najlepszych szkół. Może sala gimnastyczna nie jest duża, ale nasze dzieci są w tej szkole bezpieczne, dobrze się uczą i nie są narażone na demoralizację. Będziemy walczyć o naszą szkołę.
Dyrektorką SP 9 jest Elwira Stanek (żona radnego PiS i dyrektora Gim. 3), a dyrektorem Gim. 2 jest Grzegorz Hanke (radny PiS).
Rodzice planują spotkanie w SP9 w poniedziałek o godz. 18.00, a w piątek rano też byli u prezydenta Mackiewicza.
- Nigdy nie byłem i nie jestem zwolennikiem tego pomysłu. Nie jestem też autorem tego pomysłu. Nie wiem kto to wymyślił - tłumaczy Mackiewicz. - SP9 to mała, sympatyczna szkoła z klimatem. Nie dziwię się rodzicom, że nie chcą przeniesienia dzieci do innego budynku.
Jak się nieoficjalnie dowiaduje Życie Pabianic pomysł przeniesienia SP9 do Gim. 2 zrodził się w głowie jednego z dyrektorów szkoły miejskiej. Jaki był cel? Może chodzi o uratowanie posady obecnego dyrektora gimnazjum? Gimnazjum nr 2 grozi całkowita likwidacja. Uczy się tutaj zaledwie 180 dzieci - to najmniejsza szkoła w mieście. Budynek wymaga gruntownego remontu.
0 0
A po co przekształcać na siłę podstawówkę(jakąkolwiek) w przedszkole, skoro obok SP9 stoją puste budynki dawnej "budowlanki" a niedawno Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomiczna przy Św. Jana 33; uważam, że świetne miejsce na przedszkole (+ teren wokoło).
No chyba, że Miasto przeznaczy również ten budynek do samozniszcznia (tak jak starszy budynek "budowlanki").
0 0
No i mamy reformę edukacji w naszym mieście, chichot losu, że dyrektorzy z PIS najbardziej poczują jej efekty, rozumiem rodziców i uczniów, każdej szkoły szkoda...
0 0
W związku z życzeniami Prezydenta G.M.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim "pracownikom oświaty", życzę mądrości w podejmowaniu decyzji. A pracownicy oświaty to w pewnym sensie również osoby, które o tej oświacie decydują tak jak Prezydent G.M.
Niech "satysfakcja z podejmowanych działań" usatysfakcjonuje też dzieci i rodziców planowanych reform.
0 0
Należy skorzystać z okazji i podczas reformy, którą planuje PiS, przyjrzeć się jakości pabianickich szkół. W Polsce sporo już się dzieje w tej kwestii. Powstają "Szkoły z mocą zmieniania świata", "Budzące się szkoły", wielu dyrektorów decyduje się na nowoczesne koncepcje szkoły,oparte na fundamencie psychologicznym i neurobiologicznym. A u nas ciągle po staremu. Łopatą do głowy.
0 0
Jak to jest? (bo się nie znam)
Czy radny może być jednocześci dyrektorem gimnazjum?
Skoro rada decyduje o szkołach to nie ma tu konfliktu interesów?
Dziki kraj :-(