Kim są: Katarzyna Wenne, Aleksandra Rzepecka-Kravitz, Mateusz Ziomakarski, Henryk Saładajczyk, Przemysław Pałosz, Marcin Chmielewski? To Honorowi Obywatele Pabianic. Tak przynajmniej można przeczytać w internetowej encyklopedii Wikipedia – pod hasłem „Pabianice”. Nazwiska te figurują obok Papieża Jana Pawła II, dwukrotnej medalistki olimpijskiej Jadwigi Wajs-Marcinkiewicz czy profesora Jana Kaczmarka – rzeczywistych Honorowych Obywateli Pabianic.
To nie koniec „ciekawostek”. W kategorii „Znani pabianiczanie”, obok Maksymiliana Kolbego, Henryka Debicha, Teresy Wojtaszek (gwiazdy Metropolitan Opera w Nowym Jorku) czy Pawła Janasa znajdziemy wpis: „Magdalena Hodak - redaktor” oraz „Maciej Michalski – artysta fotografik”.
Z Wikipedii korzystają miliony internautów. Bez cienia przesady można powiedzieć, że dziś jest to najpopularniejsza encyklopedia świata. Kto chce się czegoś dowiedzieć o naszym mieście, ten prędzej czy później zajrzy na strony Wikipedii.
Co tam znajdzie? Na przykład dowie się, że: „Do 1972 roku ponad 20-kilometrowa linia tramwajowa, która zaczynała się w Zgierzu, przejeżdżała przez Łódź i kończyła się na Dużym Skręcie w Pabianicach była jedynym środkiem komunikacji miejskiej.
Oraz, że:
„W 1992 pabianickie linie autobusowe i tramwajowe obsługiwane przez MPK Łódź przejęła nowa firma MZK Pabianice (…) Tramwaje jednak w 2004 znów trafiły w ręce MPK Łódź”.
Albo, że: rzeźba nad budynkiem dawnego biura zakładów Krusche-Ender przy ulicy Zamkowej to „prządki”.
Minione pół wieku Pabianic w Wikipedii skwitowano tak: „Obecne Pabianice to miasto spore, ponad 70-tysięczne, rozległe, choć rozciągnięte głównie wzdłuż jednej drogi, w znacznym stopniu uprzemysłowione, mimo upadku największych fabryk, i niemal w 100% zamieszkane przez Polaków wyznania rzymskokatolickiego. O dawnym trójnarodowym charakterze tego miasta świadczą tylko zachowane tu i ówdzie ciekawe zabytki”.
Ciekawe, prawda?
0 0
Bardzo dobry temat, dobrze że tu został on poruszony, bo już sam się kiedyś zastanawiałem nad tymi znanymi pabianiczan i honorowymi obywatelami.
Z tym że gorzej że cała wikipedia to wór-bzdur.
Nie raz już o tym pisano, i pokazywano błędy.
0 0
IP: 83.26.125.223 a to robi :) http://www.zyciepabianic.pl/article/show/articleid/1126
0 0
„W 1992 pabianickie linie autobusowe i tramwajowe obsługiwane przez MPK Łódź przejęła nowa firma MZK Pabianice (…) Tramwaje jednak w 2004 znów trafiły w ręce MPK Łódź”.
A co w tym nieprawdziwego? :>
0 0
"Kim są: Katarzyna Wenne" jak to? moją kuzynką :D
0 0
Ale to MZK zlecało MKT obsługę "41".
0 0
hmm.. widze, ze obramac sie na co dzien w gronie elity Pabianic :) "honorowi obywatele" naszego miasta są mi znani :)
a co do promowania miasta - do dzieła ;)
0 0
a wy zamias to poprawić i napisać 'dziekujcie nam bo poprawiliśmy' tylko wytykacie innym błędy.
0 0
Drodzy Forumowicze, Drodzy Goście.
Pomieszaliście wszystko ze wszystkim.
Tak samo jak pomieszano to na wikiepdzie.
Przede wszystkim znani pabianiczanie, powinni być podzielone na dwie kategorie:
1) Znani pabianiczanie w Polsce.
2) Znani pabianiczanie w Pabianicach.
Ale ten drugi punkt mógłby nie istnieć wcale.
Bo jakbyśmy mieli wymieniać znanych pabianiczan to by było koło 500 osób, radni nie radni szefowie spółek, koszykarki itd.
Więc Maciej Michalski nie jest znany, a Paweł Janas, Anita Błochowiak, Janusz Tomaszewski to takie nazwiska co znają ich ludzie i w Pabianicach i w Bytomiu, i w Zakopanym.
Następna sprawa to honorowi obywatele miasta Pabianic.
Jak wiadomo taki tytuł nadaję rada miejska (radni)
]
Ryszard Olszewski ten człowiek zrobił coś dla Pabianic.
Jan Berner jako prezydent nie bardzo, ale zasługuję na honorowego obywatela.
I jeszcze parę tam nazwisk ale moim zdaniem są nazwiska, które są niepotrzebne.
Co do papieża nie powinien być on na tej liście.
0 0
IP: 83.14.199.210 ależ oczywiście masz rację, tylko że niestety statystyczny zjadacz chleba woli podział rozpoznawalni.
Maciej Michalski to wybitny fotograf i tu nie mamy oboje wątpliwości.
W ostateczności powinien on pozostać, bo tyle nazwisk jest co przysłowiowy pies napłakał, natomiast Magda Chodak jest znana?
Czym że wystąpiła w "Expresie Reporterów"?
PS: Ewo ile jest teraz Pabianiczanin? Na wikipedzie nadal stare dane :)
0 0
A co robi Wydział Promocji Miasta? Przeciez powinien dbać o wizerunek Pabianic i korygować te badziewia.
0 0
troszkę poprawiliśmy, wcześniej musiał to pisać ktoś z podstawówki. Zachęcam innym do szukania błędów i ich poprawy (można to zrobić od ręki)
0 0
Bosman - masz rację. Piechotą to można najdalej do Parzęczewa... Do Europy się nie da.
0 0
Hę?
Czy ktoś sądzi, że MZK było "od zawsze"? Początkowo komunikację miejską w Pabianicach sprawowało MPK Łódź - wówczas zajezdnia przy ulicy Lutomierskiej nosiła numer '5', tak też numerowane były autobusy. W 1992 w MPK zaszły diametralne zmiany, skutkiem czego zarówno w Pabianicach jak i w Głownie zakończyli swe "rządy", a na ich miejsce powstał tutaj Miejski Zakład Komunikacji.
Wszystko się w tym wyrażeniu zgadza. Reszta to absurdy.
prof.
0 0
Gdyby z taką samą łatwościa przychodziło wszystkim poprawianie artykułów jak ich krytykowanie to mieli byśmy tam opis miasta na medal. No ale jak widać więcej przyjmności sprawia czepianie się niż zrobienie czegoś konstruktynwego i pozytecznego:-)
0 0
Ale bzdury! Przecież tramwaje linii "41" jeździły najpierw do stacji PKP, gdzie kończyły się tory i odczepiano wagon silnikowy, by go przetoczyć na koniec składu. A potem zbydowano pętlę tramwajową przy ulicy Wiejskiej. Na Dużym Skręcie nigdy tory się nie kończyły!
0 0
Do IP: 80.53.232.146
Nieprawdziwe jest to ze MZK nigdy nie przejal linii tramwajowej. Przejal tylko autobusy miejskie. Linie tramwajowa z Lodzi do Pabianic obslugiwala spolka Miedzygminna Komunikacja Tramwajowa (od 1 grudnia 1993 roku do 2004 roku)
0 0
No właśnie. To po co piszą, że linie tramwajowe przejął nasz MZK???
0 0
Z Wikipedii mogą korzystać wszyscy, ale też każdy z nas może nanieść do niej poprawki (trzeba tylko poznać zasady i tajniki działania Internetu, ale to chyba w dobie komputerów nic trudnego). Zamiast krytykować, można tę energię spożytkować na uaktualnienie informacji.
0 0
A kto niby ma zadbać o prawdziwe informacje na temat Honorowych Obywateli Pabianic? Internauta Janek Kowalski z Bugaju, czy Urząd Miejski?
0 0
A czym jest ta rzeźba na budynku biura zakładów Krusche-Ender jeśli nie przedstawia kobiet które przędą...
0 0
Swoją drogą Maciej Michalski w środowisku ludzi zajmujących się fotografią jest naprawdę znaną postacią...więc nie rozumiem skąd ten prześmiewczy przytyk redakcji..
0 0
a małolepszy w środowisku muzycznym ale nikt o nim nie napisał
0 0
Maciej Michalski to ten samoobrony były radny? haha
0 0
Rzycie Pabianic dopiero duszo ma blendow i o tym sie nie muwi wogule.
A jesli hodzi o wikiepedie to ja tam dość durzo piszę.
0 0
Jasne, najlepiej schować łeb w piasek i skopać tego, kto zauważył błędy. Smutne to.
0 0
ten portal to jeden wielki blond
0 0
A czym zasłużył się DLA PABIANIC niejaki Karol Wojtyła vel JPII? NICZYM!!! W przeciwieństwie do Macieja R. Michalskiego...
0 0
Zgadzam się z Bosmanem, jednakże dodałbym jeszcze jedną kategorię: Pabianiczanie znani na świecie (a ignorowani w rodzinnym mieście!). Znani nie w Bytomiu, czy Zakopanym, lecz w Sao Paulo, Wiedniu, Madrycie... Ale kto w tym mieście interesuje się jeszcze kulturą, sztuką i podobnymi ,,bzdetami''?
0 0
Bosmanie Twój podział jest o tyle zawodny, ze łączysz znajomość z rozpoznawalnością. Termin "znany" nie oznacza bowiem jedynie, że dana postać jest rozpoznawalna w społeczeństwie. Moim zdaniem w pojęciu "znani" mieszczą się również ludzie wybitni, wyróżniający się w Polsce i na świecie pewnymi osiągnięciami, a niekoniecznie rozpoznawalni przez większą część społeczeństwa. Rozpoznawalność łączy się bowiem z popularnością wykonywania pewnych zawodów. Dlatego też łatwiej być "znanym" w sensie rozpoznawalnym Anicie Błochowiak (choć niczego wybitnego przecież nie dokonała) niż Maciejowi Michalskiemu choć jego osiągnięcia w fotografii są nieporównywalnie większe od osiągnięć Anity Błochowiak w polityce. Podobnie z resztą jest z takimi postaciami jak Henryk Debich, Karol Nicze, Małgorzata Gliszczyńska czy nawet Aleksandra Socha. Myślę, że przeciętny Polak miałby problemy ze zindetyfikowaniem tych nazwisk, choć nie zaprzeczysz, że są to ludzie wybitni, znani w swoich środowiskach, nie tylko w Pabianicach ale i po za granicami kraju.
0 0
Uważam, ze wielkim nieporozumieniem jest mylenie jednostek wybitnych z osobami powszechnie rozpoznawalnymi. Sam fakt ,,bycia znanym'' to jeszcze nie powód do dumy. Piotra Kononowicza znała cała Polska, a ja dziękowałem wszystkim bogom Wszechświata, że osobnik ów nie pochodzi z mojego miasta... Pabianice mogłyby poszczycić się nie tylko rzeczonym Maciejem Michalskim, ale również kilkoma innymi postaciami, mogącymi dodać miastu splendoru i przysporzyć sławy. MOGŁYBY, lecz (paradoksalnie) nie chcą!
0 0
Trzeba też nadmienić o jeszcze jednym błedzie. Na Wikipedii napisane jest że synagoga w Pabianicach została zburzona przez hitlerowców podczas trwania II Wojny Światowej a tak naprawdę zniszczyły ją władze miasta po wojnie z założeniem że na jej terenach zostanie wybudowany osiedlowy stragan.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciepabianic.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz