Firma Miele, niemiecki producent urządzeń AGD inwestuje w Ksawerowie. W pierwszym etapie przeznaczył na to 50 milionów euro.

Dziś wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego zakładu produkcji pralek w Ksawerowie. Fabryka powstanie na ok. 30 hektarach.

– Zaczął się już pierwszy etap budowy, na 9 hektarach – stwierdził Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Gośćmi honorowymi uroczystości byli przedstawiciele Ambasady Niemiec, Sejmu i Senatu, samorządu woj. łódzkiego.

– Witamy mile Miele – powiedział marszałek woj. Witold Stepień.

Wójt Adam Topolski przygotował niespodziankę. Rada Gminy uchwaliła nową nazwę ulicy, przy której powstaje fabryka.

– Będzie się nazywać Miele – oświadczył Topolski.

Ksiądz Stanisław Bracha, proboszcz parafii w Ksawerowie ujawnił, że jest w parafii 21 lat i siódmy raz święci kamień węgielny pod zakład powstający na terenie strefy ekonomicznej w Ksawerowie. Ks. biskup Jan Cieślar z parafii ewangelicko-augsburskiej przyznał, że jest to jego pierwsze święcenie budowy.

Gości powitał dr Stefan Breit, członek zarządu ds. technicznych Grupy Miele. Dlaczego wybrano Ksawerów?

– Za Ksawerowem jako lokalizacją przemawiała dobra infrastruktura, na przykład autostrada A2 Berlin - Warszawa i jedna z największych i najnowocześniejszych stacji przeładunkowych w kraju. Ponadto w regionie jest wielu wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników oraz bogata sieć potencjalnych dostawców i kooperantów – stwierdził dr Breit.

Głównym i symbolicznym punktem uroczystości było wmurowanie aktu erekcyjnego i „kapsuły czasu”, zawierającej życzenia i oczekiwania Zarządu Miele i gości honorowych wobec nowego zakładu. Kościelnego błogosławieństwa udzielili biskup ewangelicki, Jan Cieślar i ksiądz katolicki, Stanisław Bracha.

Zarząd Miele podjął decyzję o budowie zakładu w Ksawerowie, aby stworzyć warunki do dalszego rozwoju firmy. Będzie to jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w ramach grupy, a jego prowadzeniem zajmie się Miele Technika, nowa spółka zależna Grupy. Fabryka od końca 2019 roku ma produkować rocznie do 250.000 pralek. Produkty są przeznaczone pierwotnie na europejski rynek z Polską na czele. Zakład w Ksawerowie jest w sumie trzynastym zakładem produkcyjnym tego rodzinnego koncernu i piątym poza granicami Niemiec.