W tym roku Anna Połomka, konserwatorka z Łodzi zajęła się przywróceniem dawnej świetności dwóm nagrobkom. Są to: nagrobek Emila Kruschego na cmentarzu ewangelickim i rodziny Borowskich na cmentarzu katolickim. Prace zaczęła w połowie czerwca, a już teraz widać ich efekty.
- Pomnik Emila Kruschego wymagał naprawy ceglanych fundamentów, a potem oczyszczenia, zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi granitowej części – opowiada konserwatorka.- Teraz trwają najprzyjemniejsze prace. To złocenia liter .
Po czyszczeniu żłobień, konserwatorka nakłada specjalny lakier, do którego przylepia płatki złota. Do tej pracy potrzebne są też specjalne warunki. Nie może być wiatru, bo porywa złote płatki. Na cmentarzu katolickim konserwatorka zajęła się pomnikiem Rodziny Borowskich z czerwonego piaskowca. To praca na dwa lata.
- Wykonałam prace zaplanowane na ten rok – zapewnia konserwatorka. - Oczyściłam go i zabezpieczyłam bryłe pomnika przed warunkami atmosferycznymi. Praca przy tym trwała około 1,5 miesiąca. Zabytkowych nagrobków, którym potrzebna jest pomoc konserwatorska jest wiele na naszych cmentarzach.
Myślę, że trzeba też zająć się odświeżeniem pomników, które zostały odrestaurowane przed 13 lat – mówi Połomka. - Trzeba poddać je dezynfekcji i hydrofibizacji. Nie są drogie prace, a zabezpieczyły by nagrobki na następne lata.
Przypomnijmy, pierwsza kwesta na odnowę zabytkowych pomników na pabianickich cmentarzach odbyła się w 2008 roku. To była inicjatywa Stowarzyszenia Zjednoczenie Pabianickie, która jest żywa do dziś. Z kwesty w ubiegłym roku zebrano ponad 26.600 zł.
- Za te pieniądze odnowiono w tym roku dwa pomniki – mówi Krzysztof Hile, ze Stowarzyszenia.
W ciągu minionych 13 lat podczas listopadowych kwest na cmentarzach zebrano w sumie 263.405 zł. Odnowiono za nie 32 pomniki, 16 na cmentarzu ewangelickim i 16 na katolickim.
0 0
Po co ta odnowa niemieckich nagrobków . Niech rodziny tym się zajmują a jak rodzin niema to nie ruszać . Natura się zajmie. Niemcy palili bili gazowali polaków a tu dziewczynka z syndromem chłopa pańszczyż nianego szoruje niemiecki nagrobek . Ciekawe czy Niemcy tak gorliwie szorują polskie nagrobki na niemieckiej ziemi?
0 0
Też nie wiem, czemu odnawiamy niemieckie groby. Ciekawe czy Niemcy jakiś nasz odnowili kiedyś, bo pomnika w Berlinie do dzisiaj nie mogą postawić #pdk
0 0
Nooo cóóóż... historia jest historią i nie dobrze się po niej ślizgać, jak na psim goownie na skórce banana. Ograniczać się do skromniutkiej wiedzy o czasach II WŚ, ale sięgnąć do historii ot lokalnej, pabianickiej - dostępnej!!! w necie. Z czasów ~połowy 19 wieku, początkach 20-go. Skąd i dlaczego pojawili się niemcy, nooo i żydowstwo było u nas od setek lat... Jak Pabianice i Łódź wyglądałyby bez bez obcych. Także z kapitałem i ich przemysłem. Krusche, Ender, Kindler i inni.
Szacunek do historii, szczególnie ale nie tylko każe patrzeć na daty powstania "pozostałości"...
Bez ...
0 0
@lukasz, masz rację. A sprawa niemieckich odszkodowań dla Polski, to już nie tylko drobne tysiące, a MILIARDY Euro czy choćby dolarów. A my tu im pomniki odnawiamy.
0 0
@lukasz
Już Dz-Z napisał dlaczego.
Natomiast ostatnie informacje z DPI mówią, że osiagnieto kompromis. Przyklepał ambasador A. Przyłębski. Sprawa we wrześniu 2020 w Bundestagu. Ma być Plac " 1 września 1939 ", Pomink Polski i centrum edukacyjno-dokumentacyjne dla całej Europy.
t45
Prawie rzeczesz człecze, ciaćki potrzebne, ale póki co, to jest spór polsko-niemiecki i nikt palcem nie kiwnie a pomniki odnawiamy, bo to sprawa polskiej, nie tylko chrześcijańskiej kultury narodowej od czasów Mieszka nad germańską do dnia dzisiejszego w tym temacie ... Odnowiono nawet pomnik żołnierzy Wilhelma II w Gdańsku ...
0 0
Ja tylko dodam, że są różne "pozostałości", nad którymi czuwa ot choćby Łódzki Konserwator Zabytków.
Taaak zabytków! No ale to wymaga i odrobiny wiedzy, jak i szacunku do historii. Jaka ona by ...
0 0
Aaaa, co do reparacji powojennych. Totalna narada o tym odbyła się tuż po wojnie. Niejaki tow. josif Wisarionowicz Stalin wynegocjował od Niemców takowe. I uzyskał z zapowiedzią, że 15 % Deutch Mark z tego, należy się wasalowi PRL. Zatem pretensje fiskalne należy kierować we właściwą stronę. Również w tą stronę należy kierować oficjałki, że łon żesz zablokował skorzystanie PRLu dotacji, funduszy planu Marshala! Kto zgadnie w którą stronę fundusze zostały skierowane. ZSRR nie wchodzi ....
0 0
No i okazuje się na dokładkę, że tutejszy Dzwon ma w nosie króla Zygmunta, a bliżej mu do Heimat'u.