Marzena Litman, dyrektorka placówki, w bibliotece pracuje już niemal od 25 lat. Kto jak nie ona zna czytelników i „nasze czytanie” od podszewki. A co czyta pani dyrektor? Tak dla przyjemności, obok książek, które wypada znać, tych nominowanych do nagród literackich i nowości wydawniczych?
- Ostatnio przeczytałam opowiadania Camilli Läckberg „Idziesz do więzienia” i „Kobiety bez litości”. Zaskakujące, nierzeczywiste - przynajmniej dla mnie. Czytanie dodaje mi skrzydeł, inspiruje. Pomimo często trudnych tematów czytanie wyzwala i wzmacnia, zmienia myślenie i zachęca mnie do zmian w życiu. Bardzo zwracam uwagę na formę. Książka źle przetłumaczona denerwuje i zniechęca do dalszego czytania. Zwykle staram się doszukać sensownej treści u każdego, kto zadrukował tak cenne przecież papierowe kartki i najczęściej cieszę się, że książka zostaje ze mną na dłużej. Czasem pozostawia tylko wrażenie lub inspirację, czasem zniesmacza i oburza.
Najbardziej lubię książki, które…
- Mnie pochłaniają, których nie da się odłożyć, ale trzeba przeczytać do końca, choćby nawet… do rana! Często wybieram też biografie, choć tak naprawdę czytam różności, z mniej popularną w bibliotekach poezją włącznie. Wracam do klasyków, bo nawet lektury z liceum i studiów mają dzisiaj dla mnie zupełnie inną wartość. Nie tylko jeden autor, epoka, gatunek literacki jest wspaniały.
Co czytają pabianiczanie i jak dużo?
- Każdy z naszych blisko dziesięciu tysięcy czytelników jest inny i woli inną lekturę. Jeśli sprawia mu ona przyjemność, to bardzo się z tego w bibliotekach cieszymy. W tym roku mamy czytelników, którzy przez minione pięć miesięcy wypożyczyli ponad sto książek, najwięcej, bo 110, ma na swym koncie pani Mariola. Sześć pierwszych miejsc zajmują panie w wieku od 41 do 83 lat, 7. miejsce zajmuje 9-letni „pan” Antoni, kolejny pan pojawia się dopiero na 9. miejscu i jest to 42-letni pan Michał. W tym roku najwięcej wypożyczyli czytelnicy powyżej 60. roku życia, aż 30.214 pozycji, następna grupa w wieku 45-60 lat ma na swym koncie 17.209 wypożyczeń. Do połowy maja zarejestrowaliśmy 76.735 wypożyczeń, w tym blisko 60 tysięcy to sprawa kobiet. Najchętniej odwiedzają nas osoby niezatrudnione, a zaraz za nimi (w podobnej liczbie) pracujący pabianiczanie. Dzieci i młodzież to 15 procent wszystkich czytelników.
Jakie książki są kupowane do bibliotek?
- Mody w tym temacie dyktowane są przez sam rynek wydawniczy, który promuje określony rodzaj publikacji. Najczęściej nasi czytelnicy sugerują się opiniami z różnych środowisk literackich, swoimi potrzebami i proszą o zakupienie określonych tytułów. To samo dotyczy audiobooków, których mamy bogatą kolekcję.
Czy można podarować bibliotece swoje książki?
- Staramy się przyjmować na kiermasz wszystkie książki od czytelników. Wiele z tych książek jest w bardzo dobrym stanie i możemy je wpisać do inwentarza, tym samym powiększając zbiory biblioteki. Nie przyjmujemy książek zniszczonych, niekompletnych, z widocznymi śladami pleśni, chyba, że są to książki dotyczące Pabianic.
Ile książek jest w naszej bibliotece ?
– Stan zbiorów w pabianickich bibliotekach wynosił w dniu 31 grudnia ubiegłego roku ogółem 162.482 jednostki inwentarzowe. Zmniejszył się w porównaniu z 2020 r. o 320 pozycji. Liczba książek wynosi 159.011 woluminów, 3.443 to liczba zbiorów specjalnych, mamy też 28 czasopism oprawnych.
Zwykle to czytelnicy przychodzą do biblioteki po książki czy zdarza się, że bibliotekarki chodzą do czytelników?
– Tak, zdarza się. Bibliotekarze odwiedzają chorych i starszych czytelników w ich domach. Wcześniej umawiają się telefonicznie. W ubiegłym roku 9 razy odwiedzili czytelników w ich domach, wypożyczając im 376 (w tym 1 audiobook) książek i 62 kasety oraz CD ze zbiorami bibliotecznymi.
Biblioteka w liczbach
W pabianickiej bibliotece i jej filiach zarejestrowanych jest ogółem 9.059 czytelników, w tym w punkcie bibliotecznym (szpital) 26 osób.
Wśród czytelników jest 2.543 uczniów i studentów, 4.098 osób pracujących oraz 2.418 pozostałych, czyli emerytów, rencistów. Najwięcej czytelników korzystało z usług Filii nr 4 MBP (2.582 osoby).
W 2021 r. biblioteki Pabianic odwiedziło ogółem 93.586 osób. W wypożyczalniach były 86.763 osoby, a w czytelniach 1.141 (w tym 332 osoby korzystające z Internetu). Na imprezach organizowanych przez MBP było 2.969 gości (200 osób na spotkaniach online). Najczęściej odwiedzanymi w 2021 r. były Filia nr 4 przy ul. 20 Stycznia 14 (28.033 odwiedziny) i biblioteka dla dorosłych przy ul. św. Jana 10 (24.161 odwiedzin).
Najczęściej wypożyczane książki w 2022 roku:
Czytelnicy najchętniej sięgali po „Szkołę latania” Janusza Christa – książka została wypożyczona aż 31 razy.
Drugie miejsce na czytelniczym podium zdobył „Błękitny dom nad jeziorem” Katarzyny Janus, wypożyczany 27 razy.
„Kości, które nosisz w kieszeni” Łukasza Barysa to trzecia pozycja. Po powieść sięgnęło w tym roku 25 czytelników biblioteki.
Komentarze do artykułu: Biblioteka w liczbach
Nasi internauci napisali 0 komentarzy