Minęło 45 lat odkąd MOK serwuje pabianiczanom dużą dawkę kultury. Zaprasza na spektakle, koncerty, wernisaże, występy kabaretowe i wiele innych wydarzeń artystycznych. Młodszym i starszym mieszkańcom stwarza również warunki do rozwijania zainteresowań i szlifuje talenty pod okiem doświadczonych instruktorów.
Miniony piątek był okazją do podsumowań jego działalności i refleksji. Świętowano podwójnie, bowiem po raz kolejny nadano tytuł „Ikony Kultury Pabianic”. Do grona zasłużonych dołączyła pabianicka malarka i projektantka Maria Skrzydłowska-Nowak. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Po wręczeniu wyróżnienia na scenę weszli artyści związani z MOK-iem i odegrali musical pt. „Dance with love” w reżyserii Andrzeja Cieślika. Wystąpili również tancerze z Eskadry oraz studio tańca S'artists.
Po części artystycznej przyszedł czas na podziękowania, życzenia i prezenty. Na ręce dyrektor Marii Wrzos-Meus złożyli je m.in. przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, instytucji kulturalnych nie tylko z Pabianic, ale też z Ksawerowa i Łodzi oraz oddani pracownicy i przyjaciele.
Było też nieco wspomnień.
- W drzwiach witający gości, niestety świętej już pamięci Jurek Czapliński. Przebiegający z gitarą na maleńką salę prób, wtedy ulicą Złotą a dziś Kolbego, rozczochrany, jak zwykle, Grzesiek Małolepszy, którego też już z nami nie ma. Czuwająca nad wszystkim Ela Majdas, Alicja Dopart... Kto by pomyślał, że z tych ziarenek, dawnych i obecnych pracowników, poskłada się taka instytucja, która sama w sobie będzie ikoną kultury Pabianic. Przez te wszystkie lata, kiedy przekraczało się jej próg, wchodziło się w zupełnie inny świat. Wszystkie troski dnia codziennego znikały, zostawała tylko kultura. Tego życzę wam na następne lata - powiedział prezydent Grzegorz Mackiewicz.
Jak na jubileusz przystało, nie zabrakło tortu i symbolicznej lampki szampana (bezalkoholowego).
Dzisiejszy MOK to niegdyś Dom Ludowy (budynek powstał w latach 1903-1905), upowszechniający kulturę i organizujący wolny czas pabianiczan według zasad i wytycznych jedynej wówczas słusznej propagandy.
Gdy Miejski Ośrodek Kultury zaczynał swoją działalność, do dyspozycji miał jedynie 4 sale. Teraz pabianiczanom służy wyremontowana (w 2017 roku) sala widowiskowa i scena, na której odbywa się po kilka imprez artystycznych w miesiącu. W 2021 roku wyremontowano fasadę budynku.
W ośrodku przy ul. Kościuszki działa 35 sekcji zainteresowań, zespoły muzyczne, klub historyczny oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. MOK jest współorganizatorem dużych imprez plenerowych takich jak Dni Pabianic. Stąd nadaje również telewizja miejska ProMok.
Ośrodkiem kierowali:
Apolonia Roszko (1978-1994)
Grzegorz Kwieciński (1994-2002)
Elżbieta Misiewicz-Majdas (1994-2011)
Robert Kraska (2002-2003)
Radosław Żurawski (2003-2011)
Joanna Papuga-Rakowska (2011-2016)
Maria Wrzos-Meus (od 2017)
Komentarze do artykułu: 45-lecie MOK-u
Ten artykuł ma wyłączoną opcję komentarzy