Zamknij

Prokurator generalny Seremet w Pabianicach. Po co?

20:22, 22.06.2012 Aktualizacja: 21:27, 22.06.2012
Skomentuj Jach Przemek Jach Przemek

Nowym budynkiem Prokuratury Rejonowej był zachwycony prezydent Zbigniew Dychto.

- Cieszę się, że odnowiono budynek w mieście, ale że to prokuratura, to nie za bardzo - przemawiał podczas otwarcia nowego budynku Prokuratury Rejonowej w Pabianicach, która od połowy maja mieści się w budynku dawnego sądu przy ul. Warszawskiej. - Gdybyście nie mieli co robić tutaj i chcieli opuścić ten budynek, chętnie go przejmę - żartował.

 

- W prezencie dla prokuratorów przynieśliśmy zegary, żeby odmierzały dobry, szczęśliwy czas - dodał starosta Krzysztof Habura.

 

- Jest ogromna różnica między tym, gdy prokurator zaprasza, a tym, gdy wzywa - żartował Florian Wlaźlak, zwiedzając pokoje prokuratorów.

 

Na uroczyste otwarcie przyjechał prokurator generalny, Andrzej Seremet. Razem z prokurator Lidią Jóźwiak przeciął symboliczną wstęgę.

 

- To siódma co do wielkości z trzynastu prokuratur szczebla rejonowego w okręgu łódzkim - informuje Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi. - Swoją właściwością obejmuje miasta - Pabianice i Konstantynów Łódzki oraz gminy - Dłutów, Ksawerów, Pabianice i Rzgów.

 

W ciągu roku do prokuratury pabianickiej wpływa i jest załatwianych około 3.000 spraw. Ilości te są większe jedynie w prokuraturach łódzkich oraz w Prokuraturze Rejonowej w Zgierzu. W jednostce tej zatrudnionych jest 14 orzeczników – 10 prokuratorów i 4 asesorów, przy czym dwóch z nich w ramach delegacji wykonuje obowiązki w wydziałach śledczych Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Ponadto zatrudnionych w niej jest 12 urzędników i goniec.

 

Od 28 lutego 2011 r. funkcję prokuratora rejonowego pełni prokurator Lidia Jóźwiak, która na stanowisku tym zastąpiła prokuratora Krzysztofa Ankudowicza – kierującego pracą jednostki pabianickiej przez blisko 21 lat. Jej zastępcą jest prokurator Grażyna Kowalska-Gaweł. Natomiast pracą sekretariatu począwszy od 10 lipca 2011 r. kieruje Aneta Pal. 

 

Przez ostatnie 21 lat, tj. od października 1990 r. siedziba Prokuratury Rejonowej w Pabianicach mieściła się przy ul. Gdańskiej 7, w pomieszczeniach o powierzchni 378 metrów kwadratowych, wynajmowanych od Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Z czasem przestały one zaspokajać potrzeby związane z funkcjonowaniem jednostki. Dzisiejszych wymogów nie spełniały także warunki obsługi interesantów. To spowodowało podjęcie działań w kierunku pozyskania nowej siedziby, która spełniać będzie oczekiwania i aktualne standardy. 

  

Zamierzenia te zaczęły przybierać realny wymiar w 2007 r. w związku ze zmianą lokalizacji Sądu Rejonowego w Pabianicach. Za zgodą Ministerstwa Sprawiedliwości Prokuratura Okręgowa w Łodzi przejęła na mocy decyzji Starostwa Powiatowego w Pabianicach w trwały zarząd dotychczasową siedzibę sądu, tj. nieruchomość przy ul. Warszawskiej 39.

Niebawem rozpoczęły się procedury i prace związane z modernizacją i przystosowaniem budynku dla potrzeb prokuratury. 

W 2008 r. Ministerstwo Sprawiedliwości wyraziło zgodę na realizację zadania inwestycyjnego. W styczniu 2009 r. uprawomocniło się wydane przez starostę pabianickiego pozwolenie na budowę.  

 

Koszt przebudowy obiektu, z uwzględnieniem robót budowlanych, dokumentacji, nadzoru inwestorskiego oraz wyposażenia, zamyka się kwotą około 5.700.000 zł.

 

Od 14 maja 2012 r. Prokuratura Rejonowa w Pabianicach rozpoczęła urzędowanie w nowej siedzibie.

 

Nowy, czterokondygnacyjny budynek zlokalizowany jest na działce o powierzchni 914 metrów kwadratowych, z wewnętrznym parkingiem i dwustanowiskowym garażem o powierzchni 37 metrów kwadratowych. Jego powierzchnia jest ponad czterokrotnie większa od powierzchni dotychczasowej siedziby – wynosi bowiem blisko 1 680 m kw. Jest to obiekt nowoczesny, przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych, wyposażony w system telewizji przemysłowej,  umożliwiającej całodobowy monitoring, urządzenie do kontroli bagażu, „inteligentny” system oświetlenia.

Dysponowanie znacznie większą powierzchnią umożliwiło urządzenie dużej sali konferencyjnej, której brakowało w dotychczasowej siedzibie, wyposażonych w nowoczesne regały biblioteki i archiwum, czyniących zadość wymaganiom i potrzebom:  kancelarii tajnej, pomieszczeń dla zatrzymanych, pokoju przesłuchań i okazań, a także szatni i pomieszczeń socjalnych.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

alibabaalibaba

0 0

Zbigniew Dychto.

- Cieszę się, że odnowiono budynek w mieście, ale że to prokuratura, to nie za bardzo - przemawiał podczas otwarcia nowego budynku Prokuratury Rejonowej w Pabianicach, już niedługo prokuratura nie zaprosi a nakaże dowozić tego pana i to nie na kawkę i ciasteczka. Man nadzieje że żart Wlaźlaka się sprawdzi.

17:55, 23.06.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mike132mike132

0 0

Niniejszym zapraszam Pana Prezydenta miasta Pabianic wraz z szacownymi gośćmi na uroczystą prezentację dorodnych, godnych chwalenia się i wyhodowanych za jego rządów, bardzo okazałych dziur na ulicy Wyspiańskiego.

A jest się czym chwalić. Nie jedno zawieszenie auta pieje "zachwyty" wniebogłosy-(.

Ale co tam jakaś ulica Wyspiańskiego. Wszak trzeba wyremontować ulice, przy których jak mi się zdaje się ważniejsze dla UM instytucje jak Urząd pracy na Waryńskiego, czy Poczta i Bank Spółdzielczy na Pułaskiego. Jak dobrze pamiętam to tam było nierówno, ale zawieszenia na tych ulicach nie dał o się zgubić>.!

23:42, 23.06.2012
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%