Program Profilaktyka 40 Plus to wprowadzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia jeszcze w czasie pandemii program bezpłatnych profilaktycznych badań dla osób po 40. roku życia. Pozwala on wykonać podstawowe badania, by jak najwcześniej wykryć nieprawidłowości i w razie potrzeby wdrożyć potrzebne leczenie. Celem programu jest też nadrobienie zaległości w badaniach powstałych w czasie pandemii – wtedy wiele osób zaniedbywało wizyty lekarskie, a konsekwencje zdrowotne widać do dziś.

Program realizowany jest już dwa lata, w województwie łódzkim poprzez wypełnienie ankiet zgłosiło się do niego 65 tys. osób. Najwięcej zainteresowanych było w Łodzi – 23 tys., a najmniej w powiecie łęczyckim- zaledwie 786. Ponad 60 proc. zgłaszających się to kobiety, najwięcej jest osób między 40. a 44. rokiem życia.

Mieszkańcy powiatu pabianickiego wypełnili prawie 3000 ankiet.

- Niestety frekwencja spada wraz z wiekiem. Program jest dedykowany nie tylko dla 40-latków ale osób, które ukończyły 40. rok życia, co oznacza, że osoba 70- czy 80 - letnia również może z niego skorzystać! - podkreśla Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ.

Jak się zgłosić do programu?

Tymczasem zgłoszenie się do programu jest bardzo proste. W tym celu wystarczy wypełnić krótką ankietę na temat stanu zdrowia. Można to zrobić np. przez Internetowe Konto Pacjenta (wchodząc w zakładkę Profilaktyka/Ankiety) lub przez aplikację mojeIKP. Można też odpowiedzieć na pytania przez telefon dzwoniąc na infolinię 989 lub zgłosić się bezpośrednio do jednej z placówek wykonujących badania.

Ankieta ma dwie wersje, jedną dla osób w wieku 40-64 lat, drugą dla seniorów po 65. roku życia. Osoby młodsze muszą odpowiedzieć na pytania dotyczące wzrostu, wagi, obwodu w pasie, stylu życia, diety, picia alkoholu i palenia papierosów, a także ryzyka chorób nowotworowych i układu krążenia. Ankieta dla seniorów jest krótsza i wymaga prostych odpowiedzi „tak” lub „nie”. Są pytani o to, czy: mieli ostatnio badania, prowadzą aktywny tryb życia, palą papierosy, chorują na tarczycę lub choroby endokrynologiczne, mają objawy ze strony układu pokarmowego, czy mają w rodzinie nowotwory przewodu pokarmowego lub nadwagę.

Po wypełnieniu ankiety pacjent otrzyma dobrane do jego stanu zdrowia badania i elektroniczne skierowanie. Można je zrealizować w dowolnym biorącym udział w programie laboratorium. W Łódzkiem to 134 placówki.

Mając już skierowanie można zapisać się na badania od razu przez Internetowego Konto Pacjenta. Listę laboratoriów w swoim powiecie biorących udział w programie można też znaleźć na stronie internetowej pacjent.gov.pl w zakładce Profilaktyka.


Na badania z programu Profilaktyka 40 Plus od 1 lipca można zapisać się przez centralną e-Rejestrację. Osoby, które już z niego skorzystały, mogą zrobić to ponownie, jeśli minęło 12 miesięcy.

„Profilaktyka 40 PLUS” to pakiety badań dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:

  1. morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;

  2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;

  3. stężenie glukozy we krwi;

  4. AlAT, AspAT, GGTP;

  5. poziom kreatyniny we krwi;

  6. badanie ogólne moczu;

  7. poziom kwasu moczowego we krwi;

  8. krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);

  9. pomiar ciśnienia tętniczego;

  10. pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:

  1. morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi;

  2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;

  3. stężenie glukozy we krwi;

  4. AlAT, AspAT, GGTP;

  5. poziom kreatyniny we krwi;

  6. badanie ogólne moczu;

  7. poziom kwasu moczowego we krwi;

  8. krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);

  9. PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity - podstawowe badanie przesiewowe wczsnych postaci raka prostaty

  10. pomiar ciśnienia tętniczego;

  11. pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Pakiet badań diagnostycznych wspólny

  • pomiar ciśnienia tętniczego

  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie

  • obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Po wykonaniu badania odebrane wyniki należy skonsultować ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. Oceni on, czy wyniki są prawidłowe, a w razie potrzeby zaleci dalszą diagnostykę, leczenie lub skieruje do specjalisty.

Obecnie osoby, które raz skorzystały z programu, po 12 miesiącach mogą powtórzyć badanie. To ważne, bo główną zasadą profilaktyki jest badanie się regularne, a nie jednorazowe.

Gdzie wykonać badania Profilaktyki 40 Plus?

Powiat pabianicki

  • ALAB LABORATORIA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Lutomiersk, ul. Kościuszki 15, kontakt 22 349 11 94

  • SCANMED Spółka Akcyjna, Pabianice, ul. Mariańska 5a, kontakt 12 370 27 04

  • ANMED Sp. Z o.o., Pabianice, ul. Piłsudskiego 3A, kontakt 885 112 777