- Gdy o tym usłyszałam to nawet chciałam się zapisać. Wszystko jednak wydało mi się trudne do wykonania, a do tego okazało się, że nie wykonam badań w Pabianicach. Zrezygnowałam – mówi pani Joanna.
- Nic o tym programie nie słyszałam. Dopiero teraz się dowiedziałam, więc zorientuję się – dodaje pani Anna z Bugaju.
Mimo, że pakiet badań jest zupełnie bezpłatny, zainteresowanie jest niewielkie.
- Nie wiem dlaczego tak jest. Badania są rozszerzone, to nie tylko morfologia i mocz – mówi Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Wśród badań na które możemy zostać skierowani przez „system” są m.in.: stężenie cholesterolu, stężenie glukozy we krwi, poziom kreatyniny, badania moczu i kału, poziom kwasu moczowego we krwi. Dla mężczyzn przewidziane jest również badanie w kierunku raka prostaty. Ponadto, gdy stawimy się w laboratorium zmierzą nam ciśnienie, zmierzą nas i zważą, obliczą nas wskaźnik BMI i ocenią rytm naszego serca.
Pacjent sam zleca sobie badania profilatyczne. Nie jest potrzebne skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Zgłosić się możemy przez infolinię, a także sami wypełniając ankietę w internecie. „System”, w zależności od naszych odpowiedzi, sam przydzieli nam badania, które powinniśmy wykonać.
Ankieta dla osób poniżej 65. roku ma siedem modułów. Dotyczą one np. stylu życia, palenia papierosów, zachorowań na raka w naszej rodzinie, czy znamion na ciele.
- Ankieta pozwala wygenerować skierowanie, ale też pozwala nam uświadomić sobie, czy jesteeśmy obarczeni jakimś ryzykiem, na przykład zachorowania na raka piersi – wyjaśnia Anna Leder. - Badania mogą być wskazówką do dalszej diagnostyki lub podjęcia leczenia. Wyniki należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.
Może je zrobić każda osoba, która ukończyła 40. rok życia. Osoby powyżej 65 lat będą miały do wypełnienia krótszą ankietę.
- Nie ma znaczenia czy robimy badania cześciej, czy jesteśmy pod opieką jakiegoś specjalisty. Co do zasady wykonanie badań przysługuje wszystkim. Dostajemy skierowanie na badania i na nie idziemy. System nas kieruje – tłumczy rzeczniczka łódzkiego NFZ.
W województwie łódzkim jest prawie 100 placówek, które biorą udział w programie. Niestety, z Pabianic, nie zgłosił się żaden ośrodek zdrowia. W projekcie nie bierze udziału również Pabianickie Centrum Medyczne. Dlaczego?
- Brak kadry lekarskiej do zrealizowania tego zadania. Priorytetem jest bieżące działanie, a udział w projektach jest czymś dodatkowym. Wchodzimy w nie tylko wtedy, jak mamy możliwości – wyjaśnia Adam Marczak, dyrektor do spraw administracyjno-technicznych w Pabianickim Centrum Medycznym.
Dzięki temu, że nie ma rejonizacji, pabianiczanie mogą wykonać badania w laboratoriach w innych miastach. Najbliżej mamy do Lutomierska. Tam badania wykonywane są w Laboratorium Alab przy ul. Kościuszki 15. Możemy również skorzystać z punktów w pobliskiej Łodzi.
- Sami o tym decydujemy – dodaje Anna Leder. - Zachęcamy do udziału w tym programie. Mnie na przykład ankieta skierowała na badania, na których jeszcze nigdy nie byłam.
Ankietę wypełnisz logując się na swoim koncie pacjenta. Znajduje się w zakładce „profilaktyka”.
Komentarze do artykułu: Program 40+ w Pabianicach. Dlaczego nie ma?
Nasi internauci napisali 10 komentarzy
komentarz dodano: 2021-11-02 14:14:47
A tadzinka trudno zaliczyć do sarkastów...więc
komentarz dodano: 2021-11-02 13:17:19
komentarz dodano: 2021-11-02 04:43:06
komentarz dodano: 2021-11-01 12:33:46
Poirytował cię wpis tutaj - ten jest istotny, ale bez odkrywania dlaczego tak się stało... Tak działa i dzieli wojewoda łódzki. Jak w przypadku powstania "salonu covidowego w PCM" - tam też jestem.
Aaaa reszta wpisów... moje HOBBY. Więc uśmiechnij się, jako i ja się uśmiecham. I dawaj w wolnej chwili coś od siebie. Porteczki ŻP jest otwarte dla ludzi z Miasta. ... na każdy temat...
komentarz dodano: 2021-11-01 09:10:27
Tym co masz to się nie chwal na lewo i prawo bo ktoś może się tym zainteresować i to stracisz,a przy okazji jeszcze w łeb dostaniesz. I po co ci to???
komentarz dodano: 2021-11-01 08:55:16
komentarz dodano: 2021-10-31 15:50:09
komentarz dodano: 2021-10-31 15:48:37
- w kuchni mam widok na rosochatą akację, na którą przylatują różne ptaszki... mam kompaktowy aparat cyfrowy, fotograficzny pod ręką, LUMIX TZ70, z zoomem optycznym 30x do 58 z cyfrowym. Mam kolekcję foto pod tytułem "Ptaszki z mojej akacji" W tym! rzadkość w mieście - dzięcioł ZIELONYW! HOBBY
- samolociki kleiłem w młodości, bo było tanio. Dziś spełniam swoje marzenie - ma dwa zdalnie sterowane modele latające... spore - trenerek PIONEER - 15, m, i dwusilnikowy model RTF Catalina PBY 5 - amerykańska latająca łódź do tropienia.. U-botów... -HOBBY...
- mam działkę i sprzęt Black&Decker - ful wypas. Domków z zapałek ty się nie da, ale doklejkę do tatowej altanki w postaci fuuuuul drewnianej werandy, stołu na 8 osób i dwu ław, udziergałem, na spotkania towarzyskie.. zgrilem też wśród ~10 000 kwitniących badylków. - HOBBY!
- mimo to znajduję uzupełnienie HOOOOBBBBYYY - wytykanie instytucjom i bezhołowia, niemocy, braku wyobraźni, perspektywy.
- twój post przyjąłem ze zrozumieniem - taki twój pogląd, ok. Ale czemu nie wpadasz tu częściej, ze swoimi refleksjami? ....
komentarz dodano: 2021-10-31 07:45:24
komentarz dodano: 2021-10-30 19:07:16