Głównym celem działań jest uwrażliwienie społeczeństwa na osoby chore, przekazanie wiedzy niezbędnej do ochrony siebie i swoich bliskich przed zakażeniami m.in. wirusem HIV, promocja zdrowego stylu życia, bezpiecznych zachowań oraz ograniczenie tych ryzykownych.
W ramach obchodów organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Pabianic 1 grudnia
do punktu informacyjno-edukacyjnego, który będzie się znajdował przy rejestracji Pabianickiego Centrum Medycznego (ul. Jana Pawła II 68).
Punkt będzie czynny w godzinach 8.30–15.00.
Będzie można zasięgnąć informacji z zakresu zagadnień dotyczących HIV i AIDS czy uzależnień od substancji psychoaktywnych lub czynności. Będzie też możliwość wyznaczenia daty spotkania konsultacyjnego w ośrodku profilaktyki.
Tego dnia zostaną też przekazane materiały edukacyjne pracownikom i pacjentom szpitala, a dzieci będą mogły spędzić czas przy malowance poruszającej tematykę tolerancji.
Obchody Światowego Dnia AIDS organizuje Punkt Konsultacyjny ds. Problemów Narkotykowych, HIV i AIDS Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej wraz z Powiatową Stacją Sanitarno–Epidemiologiczną i Pabianickim Centrum Medycznym.
Krajowe Centrum ds. AIDS alarmuje!
Co roku odnotowujemy w Polsce ok. 1.200 zakażeń HIV. Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi poniżej 30 r.ż., ale wzrasta też liczba osób 50+, u których wykrywane jest zakażenie. W 2016 r. w tej grupie wiekowej rozpoznano 94 zakażenia, a do lipca 2017 aż 57.
W naszym kraju od początku epidemii HIV wykryto ponad 22 tys. zakażeń, ale liczba niezdiagnozowanych może być znacznie wyższa. Według badań przeprowadzonych przez Niezależny Instytut Badań Rynkowych IPSOS dla Krajowego Centrum ds. AIDS, niemal 40% osób aktywnych seksualnie miało kontakty płciowe bez zabezpieczenia i po spożyciu alkoholu, a co piąta - z osobą o nieznanej przeszłości seksualnej (także bez zabezpieczenia).
Test na obecność wirusa HIV można wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. To ważne, bo w Polsce nadal badamy się zbyt rzadko. Z cytowanych wcześniej badań wynika,iż jedynie 5% populacji dorosłej przebadało się pod kątem HIV, a 4 % wykonywało kiedykolwiek badanie w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową.
Tutaj można zrobić test bezpłatnie:
Katedra i Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Wł. Biegańskiego
Kniaziewicza 1/5, 91-347 Łódź
Tu można poszerzyć swoją wiedzę:
Krajowe Centrum ds. AIDS: www.aids.gov.pl
oraz
Miejskie Centrum Pomocy Społecznej
Punkt Konsultacyjny ds. Narkomanii HIV i AIDS
Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej
95-200 Pabianice, ul. Partyzancka 31,
Tel.: (42) 215-42-11, e-mail: [email protected]
Zapraszamy na profil ośrodka na Facebooku i stronę: www.opiis.com.pl
Komentarze do artykułu: Pabianickie Obchody Światowego Dnia AIDS
Nasi internauci napisali 1 komentarzy
komentarz dodano: 2017-11-30 13:19:05
I ja chciałbym się właśnie w PCM nareszcie dowiedzieć, czy już jest lek na HIV i AIDS ? Muszę się tam wybrać, aby nie stwierdzić, że to kolejne bicie piany na użytek „ wyższych celów „. A HIV, to nie tylko seks. Ostatnio w szpitalu ( wywiad na oddziale ) pytano mnie, gdzie ostatnio byłem u fryzjera, a ja łysy jak kolano...