Tegoroczna kampania Krajowego Centrum ds. AIDS odbywa się pod hasłem„Zrób test na HIV”.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na świecie obecnie żyje około 33 mln nosicieli wirusa HIV, natomiast każdego dnia zakaża się około 6 tysięcy kolejnych osób.
Około 70 proc. nosicieli na świecie nie wie o swoim zakażeniu. Co 9 sekund umiera z powodu AIDS jedna osoba.
Dane Państwowego Zakładu Higieny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego dotyczące zakażeń wirusem HIV, zachorowalności na AIDS oraz śmiertelności z tego powodu na terenie Polski, pozyskane od 1985 r. do 31 lipca 2011 r., są następujące:

  • zakażenie wirusem HIV wykryto u 14.725 osób (co najmniej 5.849 w związku z używaniem narkotyków);
  • 2.623 osoby zachorowały na AIDS;
  • 1.103 chorych zmarło.

W Polsce zakażają się najczęściej ludzie młodzi – badania wskazują, że 46 proc. zakażonych to osoby do 29. roku życia a 7 proc. to osoby poniżej lat 20.
84 proc. osób żyjących z HIV / AIDS w Polsce stanowią osoby w przedziale 20 – 49 lat.


                                               Nie czekaj - Zrób test na HIV
Kiedy powinieneś zrobić test na HIV?
Jeżeli podejmowałeś w życiu zachowania ryzykowne bądź przeżyłeś inne sytuacje, które mogły Cię narazić na zakażenie, takie jak:

  • Zmieniałeś partnerów seksualnych, miałeś przypadkowe kontakty seksualne, bądź wiesz, że osoba, z którą jesteś, miała wielu partnerów;
  • Zdarzyło Ci się utracić kontrolę nad swoim zachowaniem po alkoholu lub narkotykach;
  • Miałeś bądź masz kontakty seksualne z osobą, która zażywa lub zażywała narkotyki drogą dożylną bądź sam masz tego typu doświadczenia;
  • Byłeś w sytuacji, w której mogłeś mieć kontakt z zakażoną krwią;
  • Wykonywałeś zabiegi kosmetyczne w przypadkowych gabinetach, u przypadkowych osób (istnieje ryzyko, że narzędzia nie były sterylne).

                                       
Pamiętaj! Nie zarazisz się HIV poprzez wspólne mieszkanie z osobą zakażoną, korzystanie ze wspólnych urządzeń sanitarnych, naczyń, sztućców, poprzez podanie ręki, kontakt ze śliną, łzami bądź potem.
Nie zarazisz się też poprzez ukąszenie owadów.
 

Czym jest test na HIV i na czym polega.

Test na HIV ma wykazać obecność przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi HIV i polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi.
Badanie powinno się wykonywać najwcześniej dwa tygodnie po ryzykownych zachowaniu. Jednak aby uznać wynik za wiarygodny i wykluczyć zakażenie, należy powtórzyć test po upływie 12 tygodni od ostatniej ryzykownej sytuacji.
Czas, jaki upłynął od momentu zakażenia do momentu wytworzenia odpowiedniej ilości przeciwciał możliwych do wykrycia testem, nazywamy okienkiem serologicznym.

Ujemny, czyli negatywny wynik testu oznacza, że nie wykryto przeciwciał, natomiast wynik dodatni oznacza wykrycie zakażenia HIV (co nie jest równoznaczne z diagnozą AIDS!).
Pamiętaj!  Wynik pozytywny to nie wyrok śmierci - im wcześniej uzyskasz diagnozę, tym szybciej możesz rozpocząć terapię antyretrowirusową.
UWAGA!
Od momentu wystąpienia sytuacji ryzykownej do uzyskania wiarygodnego wyniku testu, powstrzymaj się od kontaktów seksualnych, nie karm piersią (wirus przedostaje się z mlekiem matki), powstrzymaj się od oddawania krwi, plazmy, nasienia, tkanek.


Test możesz wykonać bezpłatnie i anonimowo w wyznaczonych na terenie całego kraju Punktach Konsultacyjno – Diagnostycznych.
Tam też masz możliwość skorzystać z konsultacji ze specjalistą.

Najbliższy Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny:

Łódź – PKD (część Poradni Nabytych Niedoborów Odporności)
przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im dr W. Biegańskiego.
ul. Kniaziewicza 1/5 (parter)    91 – 347 Łódź
Telefon Zaufania: 022 692 82 26



Jeśli potrzebujesz porady bądź bardziej szczegółowych informacji zapraszamy
do Punktu Konsultacyjnego ds. Narkomanii HIV i AIDS
Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej

(Miejskie Centrum Pomocy Społecznej) w Pabianicach
ul. Partyzancka 31  tel. (42) 215 – 42 - 11