Zamknij

Odszedł podróżnik i pisarz Ryszard Badowski. Pabianiczanin

13:17, 13.11.2021 Aktualizacja: 13:18, 13.11.2021
Jerzy Lubas Jerzy Lubas

W wielu 91 lat zmarł wybitny pabianiczanin - Ryszard Badowski, podróżnik, pisarz, autor kultowych programów telewizyjnych: „Klub Sześciu Kontynentów” i „Z kamerą wśród zwierząt”.

Urodził się 12 marca 1930 w Pabianicach. Gdy miał pójść do trzeciej klasy szkoły powszechnej, wybuchła wojna. Uczył się w domu, dzięki czemu po okupacji, w 1946 roku, mógł zdać egzamin do pabianickiego gimnazjum. „Na zamku w moim rodzinnym mieście podziwiałem zbiory etnograficzne, które przywiózł ze swych afrykańskich wypraw znany wówczas w Pabianicach lekarz, działacz społeczny i podróżnik doktor Witold Eichler. Było wśród nich sporo eksponatów z Tunezji. Zacząłem wówczas zbierać znaczki pocztowe tego kraju” – wspominał wiele lat później.

Mając zaledwie szesnaście lat Rysiek Badowski pisał korespondencje z Polski do polonijnego „Dziennika dla Wszystkich” w Buffalo (USA) i ukazującego się w stanie Ohio dziennika „The Cleveland Press”. W Stanach Zjednoczonych wydrukowano kilkanaście artykułów młodego pabianiczanina, opisujących powojenne przemiany w zrujnowanym kraju zrujnowanym przez Niemców.

Na studia Badowski wyjechał do Związku Radzieckiego, skąd przysyłał artykuły pisane dla warszawskich gazet: „Po Prostu” i „Sztandaru Młodych”. Podjął wtedy współpracę z łódzkim „Głosem Robotniczym”. W 1963 roku został korespondentem „Głosu” na Kubie, a później w Niemieckiej Republice Demokratycznej i ZSRR. Przeprowadził ciekawy wywiad z pierwszym kosmonautą, Jurijem Gagarinem.

Marzył o dalekich podróżach. W 1965 roku udało mu się popłynąć w rejs z Murmańska na Arktykę radzieckim lodołamaczem atomowym „Lenin”, co skrzętnie opisał w kilku artykułach i książce. Był uczestnikiem polskiej wyprawy badawczej na Antarktydę statkiem „Profesor Siedlecki” oraz wypraw do Australii i Oceanii, stając się pierwszym Polakiem, który dotknął stopami wszystkich kontynentów Ziemi.

Od 1969 roku Badowski prowadził telewizyjny „Klub Sześciu Kontynentów”,

którego gośćmi byli m.in. podróżnicy: Tony Halik, Stanisław Szwarc-Bronikowski i Olgierd Budrewicz, himalaiści: Wanda Rutkiewicz i Jerzy Kukuczka, żeglarze: Teresa Remiszewska, Leonid Teliga i Krzysztof Baranowski. Audycję emitowano w TV przez dziewiętnaście lat.

Pomysłem Badowskiego był telewizyjny program „Z kamerą wśród zwierząt”, którego gospodarzami zostali uwielbiani przez widzów Hanna i Antoni Gucwińscy z wrocławskiego ogrodu zoologicznego wraz z podopiecznymi. Przez trzydzieści lat nakręcono siedemset pięćdziesiąt odcinków cyklu.

 Podczas historycznej amerykańsko-radzieckiej misji kosmicznej Sojuz-Apollo (1975) redaktor Badowski relacjonował łączenie się dwóch statków kosmicznych na okołoziemskiej orbicie oraz prace ramię w ramię kosmonautów z USA i ZSRR. Trzy lata później był sprawozdawcą z lotu w Kosmos pierwszego Polaka, Mirosława Hermaszewskiego.

Ryszard Badowski napisał szesnaście książek. Najpoczytniejsze z nich to: „Tajemnica bursztynowej komnaty” (1976), „Biało-czerwona u brzegów Antarktydy” (1977), „Za kręgiem polarnym” (1980), „Wojna u progu Antarktydy” (1983), „Azerbejdżan – kraina ognia” (1985), „Polscy piewcy Kazachstanu” (2002).

 Ostatnie lata życia spędził w Warszawie. Zmarł 8 listopada. Ryszard Badowski spocznie na warszawskim cmentarzu powązkowskim.

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%