Dlatego my z Projekt Pabianice podpiszemy umowę z mieszkańcami na 5 lat i w tym czasie zrealizujemy nasze projekty lub przynajmniej je rozpoczniemy.
- Piękna ulica Warszawska? Super, ale to za mało. Kilka metrów dalej jest ulica Kościelna, gdzie są kocie łby i rozpadające się kamienice. Niestety takie też są Pabianice. Podobnych miejsc z mniejszymi lub większymi problemami w mieście mamy tysiące – mówi Anna Łosiak, kandydatka na prezydenta Pabianic. - Dlatego do Pabianic musi wrócić życie, energia i piękno.
Pięć podstawowych PROJEKTÓW na PABIANICE
1.Budowa pierwszego pabianickiego woonerfu przy ul. Kościelnej. To ulice, gdzie ruch samochodów jest spowolniony, gdzie stoją ławeczki, rosną drzewa, krzewy, są sklepy i urocze restauracje, kawiarnie. Np. w Łodzi ul. 6 Sierpnia lub ul. Wólczańska przy Teatrze Arlekin. Do tego konieczna jest rewitalizacja kamienic i przestrzeni wokół nich. Podwórka to mogą być miniparki, które w ramach Budżetu Obywatelskiego są realizowane wg pomysłu mieszkańców danej nieruchomości. Ważne jest też, żeby projektowane miejsca uwzględniały potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
2. EKOpakt dla Pabianic. To współpraca z przedsiębiorcami w ramach zazielenia Pabianic drzewami, krzewami, bylinami. Chcemy przedłużenia Bulwarów wzdłuż Dobrzynki do Lewityna. To idealne miejsce na strefę rekreacji, gdzie pabianiccy przedsiębiorcy będą mogli inwestować w gastronomię i rekreację. Oczywiście trzeba rozbudować sieć ścieżek rowerowych i je połączyć. Dlatego potrzeba kogoś, kto te „nitki” będzie trzymał w ręku i łączył, czyli musimy mieć Inżyniera Miasta, który ręka w rękę będzie szedł z Ogrodnikiem Miasta. Pabianice potrzebują profesjonalnej drogi dla rowerów do Łodzi i tras biegowych w mieście. Nie ma co ukrywać, że bardzo potrzebujemy Zielonego Budżetu Obywatelskiego.
3.Czyste Pabianice. To od zamiatania, wyrównywania płyt chodników trzeba zacząć potrząsanie Pabianicami. I pilnowania, żeby zimą miejskie chodniki były odśnieżane i posypane piaskiem. Wszystkie. Zamiatanie, zamiatanie i jeszcze raz zamiatanie pabianickich jezdni i chodników. Czyste Pabianice to również Pabianice z zadbaną zielenią – skoszonymi trawnikami, podciętymi gałęziami i krzewami. Bo zieleni nie wystarczy zaprojektować, ale trzeba o nią dbać. Ten projekt ma nam zapewnić nie tylko walory estetyczne, ale i zdrowotne, dlatego zamierzamy zadbać o poprawę jakości powietrza poprzez m.in. dotacje na wymianę pieców węglowych czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
4.Żeby chciało się tu mieszkać. To miasto potrzebuje miejsc, gdzie przyjemnie spędzimy wolny czas. Zacznijmy od Mediateki, czyli nowoczesnej biblioteki, gdzie posłuchamy muzyki, gdzie można pograć w planszówki lub gry komputerowe. Gdzie przeczytamy fragment książki albo wiersz w fajnym otoczeniu. Takim kolejnym miejscem do integracji społecznej jest letni basen na PTC. Idealne miejsce na wakacje dla dużych i małych mieszkańców Pabianic, którzy lubią pływać. Żłobek miejski dla tych, którzy chcą tu mieszkać, tworzyć rodziny i mieć dzieci. To też ukłon w stronę matek, które chcą wrócić do zawodu po urodzeniu dziecka. Zadbajmy też o zdrowie dzieci, młodzieży i seniorów poprzez programy profilaktyczne. Ale nie róbmy tego wszystkiego sami z pozycji urzędnika, który zawsze wie lepiej. Koniecznie konsultujmy wszystkie pomysły z mieszkańcami, bo każdy ma inną wizję Pabianic. Jedni potrzebują parkingu, inni ławeczki i skweru blisko domu. Spełniajmy oczekiwania pabianiczan, bo po to nas wybierają.
5.Bezpieczeństwo. To wielowątkowy temat, bo trzeba na bezpieczeństwo pabianiczan spojrzeć z różnych stron. Żyjemy w czasach, w których powinniśmy rozpocząć budowę miejskich schronów. Potrzebny jest audyt miejsc, które były schronami i jeśli nadal spełniają te warunki, to wyposażyć je w środki Obrony Cywilnej. Systematycznej rozbudowy wymaga miejski monitoring. Aplikacja Pabianice poprawiłaby bezpieczeństwo na drogach, bo dałaby możliwość zgłaszania problemu do Urzędu Miejskiego poprzez dodanie zdjęcia, wpisanie krótkiej informacji. Przez telefon, komputer moglibyśmy zgłaszać każde niebezpieczne skrzyżowanie czy nową dziurę w jezdni lub krzywą płytę w chodniku. Urząd Miejski mógłby wysyłać z tej aplikacji alerty o stanie powietrza w Pabianicach lub zablokowanych przez wypadek ulicach. Każdy mógłby zgłosić interwencję „samotny senior”, by pomóc starszej, chorej czy zagubionej osobie.
Jako skarbnik, który bardzo dobrze zna finanse Pabianic, myślę przede wszystkim o pieniądzach, żeby plany można było zrealizować. Rewitalizacja kamienic czy budowa żłobka to zdecydowanie kosztowne przedsięwzięcia. Ważne będzie pozyskiwanie środków zewnętrznych, które uzupełniają budżet i bez nich wiele projektów nie ma szans na realizację. Bez wątpienia należy też pomyśleć o innych dochodach. Dlatego trzeba stworzyć ofertę dla inwestorów, aby sprowadzić ich do Pabianic i zadbać o firmy, które już tutaj funkcjonują. Pomoc władz w rozwiązywaniu problemów powstających podczas ich codziennej działalności jest bardzo istotna. To przecież przedsiębiorcy napędzają gospodarkę, a to umożliwia rozwój.
Jśli przekonuje Cię wizja takich Pabianic,
proszę oddaj swój głos na mnie i na kandydatów na radnych z listy Projekt Pabianice. Razem potrząśniemy tym miastem.
Anna Łosiak
kandydatka na prezydenta Pabianic
Komentarze do artykułu: Nasz PROJEKT na PABIANICE
Ten artykuł ma wyłączoną opcję komentarzy