- W Łodzi korzystam dużo z hulajnogi Bolt. Czy będą one dostępne w Pabianicach, żeby dojechać do dworca PKP czy dowolnego punktu w mieście?

– Uruchomienie wypożyczalni elektrycznych hulajnóg to komercyjna działalność prowadzona przez operatora, nie przez samorząd, i nie mieliśmy dotąd oferty takiej usługi - odpowiada Aneta Klimek, rzeczniczka prezydenta miasta. – Miasto współfinansuje system wypożyczania rowerów miejskich, z których można korzystać w miejscowościach należących do systemu Rowerowe Łódzkie, tj. w granicach administracyjnych Pabianic, Łodzi, Sieradza, Skierniewic, Zduńskiej Woli, Zgierza, Koluszek, Kutna, Łasku i Łowicza.

Wypożyczalnie hulajnóg działają na razie w największych polskich miastach - m.in. w Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Łodzi. 

Tymczasem...

Policja prowadzi ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną pt. „Jednośladem bezpiecznie do celu", skierowaną także do użytkowników hulajnóg elektrycznych.

- Przypominamy, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący. Wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki - czytamy w komunikacie policji. 

Osoby poruszające się nimi powinny korzystać z właściwych części drogi.

Kierujący tym pojazdem jest obowiązany jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów powinien jechać po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo. Tylko wtedy, gdy zgodnie z przepisami, pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Hulajnogą elektryczną, po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Przepisów związanych z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych jest jednak znacznie więcej. Każdy kto ma zamiar jeździć tym pojazdem koniecznie powinien się z nimi zapoznać.

- Kierujący e-hulajnogami są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, tym bardziej powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Ich zachowanie na drodze ma też znaczący wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych, dla których potrącenie przez rozpędzoną hulajnogę może skończyć się dotkliwymi obrażeniami - dodają policjanci.