Ulica Piotra Skargi w latach 1796-1878 nosiła nazwę ulicy Tylnej i biegła od Grobelnej do Bóźnicznej. Nazwa wiąże się prawdopodobnie z zakresem ówczesnych Pabianic. Nie istniało jeszcze wtedy tzw. Nowe Miasto i ulica ta przypuszczalnie znajdowała się poza głównymi zabudowaniami.
Ulicą Tuszyńską (od kierunku na Tuszyn) nazywano ją w latach 1878-1936. Od 1936 do 1939 nosiła miano ulicy ks. Piotra Skargi. W latach wojennych Niemcy przemianowali ją na Tuschinerstrasse (po polsku - ulica Tuszyńska). Od roku 1945 ponownie wróciła do nazwy Piotra Skargi. Jest to druga co do długości ulica w Pabianicach. W tym rankingu pokonała ją tylko ulica Karniszewicka.
0 0
Coś mi się zdaje, że ulicy tej w pewnym okresie próbowano nadać nazwę "Bolesława Bieruta". Jednak nazwa ta nie przyjęła się i powrócono do poprzedniej, historycznej nazwy.
0 0
Mylisz się tymoteuszu.a, jedynymi w Polsce, których imieniem za życia nazywano, ulice, place i inne obiekty użyteczności publicznej byli Jan Paweł II i Józef Stalin - siła wyższa...
0 0
w przypadku nazw ulic ludzi żyjących to akurat Ty się mylisz, arkc1. Nie wiem jak to było z Bierutem i Piotra Skargi, choć mogło coś być na rzeczy np. w drugiej połowie lat 50-tych, już po śmierci Bieruta. Nie moje czasy. Ale jeśli chodzi o osoby żyjące to w Pabianicach mieliśmy o ile pamiętam wyjątek w postaci ul. Michała Roli Żymierskiego (obecna Piłsudskiego). Z czasów obecnych trzeba wspomnieć o Porcie Lotniczym w Gdańsku im. Lecha Wałęsy, chociaż uważam, że przesadzili i mogli z tym poczekać (oczywiście Lechu niech żyje jak najdłużej :)