Jak zatem powinno wyglądać żywienie kotów, jeśli chcemy sprawić im jak największą przyjemność, a jednocześnie zapewnić wszystkie niezbędne składniki odżywcze?
Żywienie kotów od pierwszych chwil życia
Pierwszym pokarmem kociąt jest mleko matki. Od około 3–4 tygodnia życia można powoli zacząć wprowadzać im także pokarmy stałe, przy czym poleca się rozpocząć od podawania jedzenia w formie mokrej, a dopiero w kolejnych tygodniach warto dodawać karmę suchą (co ważne, karma ta powinna być namoczona w wodzie lub preparatach mlekozastępczych).
Mleko kociej mamy maluch powinien jeść do około 6–8 tygodnia, kiedy to zwykle następuje zakończenie procesu odsadzenia dietetycznego. Dieta kota zaczyna bazować wtedy na pokarmach stałych, w których znaczną przewagę powinny mieć karmy mokre. Skąd wiedzieć, że kupujesz odpowiedni koci posiłek? Oznaczenie Junior jasno wskazuje, że jest to danie dla kocięcia.
Dieta kota dorosłego pod lupą
Podstawą kociej diety – zawsze! – powinny być pełnoporcjowe dania. Oznacza to, że są zbilansowane i kompletne, czyli dostarczają wszystkich niezbędnych dla naszych mruczków składników odżywczych w odpowiednich dla nich proporcjach. Warto zatem niezależnie od wieku kota, sprawdzać, czy podawane im karmy są właśnie pełnoporcjowe. Informacja o tym znajduje się na etykiecie kocich posiłków.
Opisane są także wskazania wiekowe – żywienie kotów dorosłych musi bazować na karmach Adult (przeznaczone są dla kotów, które ukończyły pierwszy rok życia). Dlaczego rozróżnienie to jest ważne? Dorosłe koty mają inne wymagania co do składników odżywczych oraz kalorii niż dopiero wkraczające w życie kocięta (kocięta potrzebują więcej energii oraz makro- i mikroskładników w przeliczeniu na kg masy ciała). Co jednak ważne, planując kocie menu zawsze, musimy wziąć pod uwagę jego indywidualne cechy i predyspozycje, zwłaszcza:
- rasę/ masę ciała,
- poziom aktywności fizycznej,
- styl życia,
- stan zdrowia,
- ewentualne choroby, w tym także alergie,
- kastrację/sterylizację,
- a także… upodobania smakowe!
Ostatni punkt może wydawać się zaskakujący, ale koty są wyrafinowanymi smakoszami. Jeśli nie przepadają za smakiem dania, nie będą go jadły. Zresztą nie tylko o sam smak chodzi, lecz także o formę i teksturę karmy. Nasze mruczki mają naturalny mechanizm ochronny, który nie pozwala im jeść ciągle tego samego, co znacznie zmniejsza ryzyko ewentualnych zatruć czy też niedoborów lub nadmiaru różnego rodzaju składników odżywczych. Podawaj więc kotu zarówno delikatne, rozpływające się w pyszczku płatki karmy, zanurzone w przepysznej galaretce, jak chociażby Sheba® Delicacy in Jelly, jak i suchą karmę, którą nasz ukochany koci przyjaciel, będzie mógł ze smakiem schrupać.
Dieta kota – o czym pamiętać?
- Serwujmy kotu zarówno karmę mokrą, jak i suchą. Znaczną przewagę powinna mieć pierwsza z nich, która dodatkowo zadba o nawodnienie naszego ulubieńca (proporcje pomiędzy karmami powinny wynosić 9:1 pod względem masy produktu).
- Posiłki podawane kotu muszą mieć co najmniej temperaturę pokojową – jeśli dany posiłek przechowujesz w lodówce, nie zapomnij go lekko podgrzać w kąpieli wodnej.
- Pamiętaj o wodzie – chociaż koty z natury nie piją wiele, zawsze powinny mieć dostęp do świeżej i czystej wody. Jeśli zauważysz, że Twój kot nie jest zainteresowany standardową miseczką, możesz przetestować specjalne fontanny dla kotów, które mają za zadanie zachęcić Twojego ciekawego świata ulubieńca właśnie do picia.
Jeżeli potrzebujesz większej ilości informacji na temat tego co jedzą koty - sprawdź poradnik Sheba!
Komentarze do artykułu: Żywienie kotów w pigułce – co powinien jeść kot?
Nasi internauci napisali 1 komentarzy
komentarz dodano: 2021-05-07 00:20:24