Przywiązanie do natury, zioła o niezwykłych właściwości, duchy i demony – zobacz, jak wiele elementów nawiązujących do mitologii można znaleźć w sadze o Wiedźminie.
Żywioły i natura
Słowianie byli bardzo przywiązani do natury i to przywiązanie widać wyraźnie również w książkach Sapkowskiego. Rozległa puszcza zamieszkana przez niezwykłych mieszkańców i pełna roślin o magicznych właściwościach to miejsce przypominające dawne słowiańskie lasy, które według dawnych wierzeń były pełne magicznych stworzeń. Równie ważną rolę odgrywa woda, będąca źródłem życia, jest w końcu niezbędna do przetrwania, ale to z niej również pochodzą rozmaite niebezpieczne stworzenia, przynoszące niekiedy śmierć.
Motyw wody jest w sadze "Wiedźmin" wszechobecny, pojawia się pod postacią rzek, jezior i bagien. W słowiańskiej mitologii człowiek był nierozerwalnie związany z naturą, żył z nią w zgodzie lub w konflikcie, jednak zawsze był od niej mocno uzależniony.
Eliksiry, zioła i magia
Nasi przodkowie wierzyli w niezwykłe właściwości ziół i innych roślin, uważając je za dar natury dla człowieka. Wykorzystywali je do leczenia przeróżnych dolegliwości, ale również do rytuałów, będących ważnym elementem słowiańskiej codzienności. Rośliny, wywary i eliksiry pełniły również bardzo istotną rolę w książkach Sapkowskiego, ponieważ to na nich wiedźmini opierają swoją moc. Wiedźmin, by móc przetrwać w pełnym niebezpieczeństw świecie, musi zdobyć wiedzę o właściwościach leczniczych i magicznych ziół, a następnie opanować sztukę tworzenia eliksirów.
Duchy, stwory i demony
Świat wykreowany przez Sapkowskiego jest pełen duchów i stworzeń, nawiązujących bezpośrednio do słowiańskiej demonologii. Przykłady można mnożyć: leszy, czyli władca i opiekun lasu, utopiec, czający się w wodzie na podróżnych czy strzyga jako niebezpieczny i zły duch w postaci kobiety. Te mityczne istoty zawsze były fascynujące i jednocześnie budziły grozę, w książkach natomiast nabrały jeszcze bardziej złożonego charakteru, stając się z całą pewnością jednym z najciekawszych elementów całej sagi.
Słowiańska mitologia stanowiła dla Sapkowskiego niewyczerpane źródło inspiracji, ale dzieło, które stworzył, znacznie wykracza poza kopiowanie wierzeń naszych przodków. Jego talent do tworzenia ciekawych obrazów, przygód i scen sprawia, że od jego książek nie można się oderwać.
Komentarze do artykułu: "Wiedźmin" i jego słowiańskie korzenie
Nasi internauci napisali 0 komentarzy