Z tego względu wybierając je, należy kierować się nie tylko fasonem, ale również materiałem, z którego zostały wykonane. Jakie ubrania do ćwiczeń sprawdzą się podczas lekcji wychowania fizycznego oraz w czasie regularnego uprawiania sportów? Na co zwracać uwagę?

Jak wybrać strój na lekcje WF?

Wybór rodzaju stroju na lekcje wychowania fizycznego bywa czasem ograniczony przez szkolne wymagania dotyczące kolorów lub fasonów ubrań. Zwykle jednak wymagane są T-shirty i krótkie spodenki oraz oczywiście obuwie sportowe. Koszulki na WF nie mogą krępować ruchów. Powinny mieć więc odpowiednio dobrany rozmiar - zarówno zbyt ciasne, jak i zbyt obszerne mogą utrudniać ćwiczenia. Nauczyciele wymagają często, aby koszulki na lekcje były białe lub w innym jasnym odcieniu. Od koloru ważniejszy jest jednak materiał ubrania. Istotne jest, aby odpowiednio przepuszczał powietrze; sprawdzą się więc cieńsze koszulki bawełniane lub wykonane ze sportowych włókien funkcjonalnych. 

Poza koszulką potrzebne będą również krótkie spodenki z gumą w pasie, z elastycznego, oddychającego materiału oraz bawełniane skarpetki.

W jakim stroju ćwiczyć na dworze?

Kompletując strój do ćwiczeń na dworze, zwykle należy kierować się rodzajem uprawianej dyscypliny sportowej. Jeśli jednak chodzi o zajęcia wychowania fizycznego prowadzone na boisku szkolnym w chłodniejsze dni, wystarczającą opcją będzie zwykły, bawełniany dres lub legginsy i bluza. Zimą koniecznie pamiętać trzeba o odpowiedniej czapce i rękawiczkach, które chronią organizm przed nadmierną utratą ciepła. Zwykle również aktywności outdoorowe wymagają innego obuwia sportowego niż buty, z których korzysta się w halach i na salach gimnastycznych.

Jakie buty do ćwiczeń wybrać?

Wybór butów do ćwiczeń powinien uwzględniać takie kwestie jak miejsce uprawiania sportu (boisko czy hala), rodzaj aktywności fizycznej, wiek uczestnika zajęć czy poziom zaawansowania. Wybierając obuwie na zajęcia WF, należy szukać modelu jak najbardziej uniwersalnego. Buty do ćwiczeń na sali gimnastycznej powinny być dość lekkie, ale stabilnie trzymające stopy dzięki odpowiedniemu sznurowaniu. Ważna jest podeszwa, która musi być sprężysta i dość miękka, aby zapewniała odpowiednią przyczepność do śliskiej nawierzchni hali, oraz właściwa wentylacja buta. Cholewka powinna być wykonana z wysokiej jakości przewiewnego materiału tekstylnego lub skóry naturalnej. Zaletą będą również wzmocnione zapiętki i gumowane noski, które chronią stopę przed nadmiernymi naciskami.

Jak dbać o strój sportowy?

Poza dokonaniem właściwego wyboru, w przypadku stroju do ćwiczeń istotna jest również odpowiednia pielęgnacja. Ubranie należy pakować do specjalnie przeznaczonego do tego worka lub torby, a po każdym użyciu prać w maksymalnej temperaturze dozwolonej przez producenta odzieży. Informacje na ten temat znaleźć można na wszywce. Warto stosować również specjalne środki piorące, dedykowane do odzieży sportowej, które pozwalają uzyskać higieniczną czystość intensywnie eksploatowanych tekstyliów już w niewysokich temperaturach.