Często ból promieniuje do całej szczęki i szyi. Mogą towarzyszyć mu bóle głowy, a nawet nudności. Najskuteczniejszym sposobem wyeliminowania go jest jak najszybsza wizyta w gabinecie stomatologa.

Przyczyny bólu zęba

Ból zęba może mieć różne podłoże, ale najczęściej pojawia się w wyniku postępującej próchnicy i rozwijającego się zakażenia. W takich sytuacjach dolegliwość przybiera na sile z każdym dniem i znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Często tzw. zgorzel tworzy się w obrębie tkanek twardych i wywołują ją bakterie. W obrębie tkanek miękkich może także rozwinąć się dodatkowo stan zapalny. Ból zęba z dziurą, np. po wypadnięciu wypełnienia stomatologicznego również może być nadwrażliwy i wywoływać dyskomfort. Jeśli wypełnienie nie zostanie uzupełnione, następstwem może być rozwój stanu zapalnego i postępująca infekcja.

Ząb może boleć także na skutek urazu mechanicznego, np. zgryzienia zbyt twardego przedmiotu lub pokarmu czy urazu szczęki. Zdarza się, że przy silnym uderzeniu pęka szkliwo, odsłaniając bardzo wrażliwą tkankę. Również wyrzynające się ósemki są przyczyną rozlewającego się bólu, który promieniuje na szczękę, ucho i szyję. Ból ósemek ma charakter napadowy, ponieważ zęby te rosną powoli. Często ustępuje zupełnie, aby znów się nasilić.

Każdy ból zęba wymaga specjalistycznej konsultacji i ustalenia przyczyny. Zaniedbywanie higieny jamy ustnej i regularnych kontroli może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i kondycji całego organizmu.

Jak złagodzić ból zęba

Jaki jest sposób na ból zęba z dziurą? Jeśli ból jest nagły i uporczywy, a oczekujemy na wizytę u stomatologa, można go złagodzić, stosując doraźnie leki dostępne bez recepty. Szybkim działaniem odznaczają się te z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), które poza zmniejszeniem dolegliwości, łagodzą również stan zapalny. Ich substancją czynną jest m.in. ketoprofen, ibuprofen czy naproksen. W żadnym wypadku nie należy traktować leku w zastępstwie konsultacji stomatologicznej. Po wizycie u dentysty przyjmowanie leków należy skonsultować ze specjalistą. Niektóre inwazyjne zabiegi, jak ekstrakcja, wymagają przyjęcia leków na receptę.

Poza lekami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym należy pamiętać o higienie jamy ustnej. Ponieważ niektóre zabiegi stomatologiczne wywołują nadwrażliwość zębów i dziąseł na nacisk szczoteczki, w pierwszych dniach po wizycie, konieczne może okazać się płukanie jamy ustnej odpowiednimi płynami o działaniu antybakteryjnym i przyspieszającym gojenie się powstałej rany. Należy też zrezygnować ze spożywania gorących posiłków i pokarmów wymagających gryzienia, zastępując je tymi o miękkiej konsystencji i chłodniejszej temperaturze. 

Ból zęba może wywołać też obrzęk, dlatego warto stosować zimne okłady z gotowych kompresów lub kostek lodu, zawiniętych w czysty i miękki ręcznik. Warto pamiętać, że lodu nie można przykładać bezpośrednio na skórę.