Są to zarówno ogłoszenia w gazecie, portale motoryzacyjne z ogłoszeniami w sieci, giełdy samochodowe oraz komisy. Dużym zainteresowaniem cieszą się także skupy, które są łatwym i szybkim sposobem pozbycia się pojazdów, szczególnie używanych i starych.
Jak działa skup aut?
Obecnie wiele osób interesuje się różnymi sposobami sprzedaży swojego auta. Są to zarówno ogłoszenia w gazecie, portale motoryzacyjne z ogłoszeniami w sieci, giełdy samochodowe oraz komisy. Dużym zainteresowaniem cieszą się także skupy, które są łatwym i szybkim sposobem pozbycia się pojazdów, szczególnie używanych i starych. Działają one w bardzo prosty sposób, gdyż kupują samochody, a następnie odsprzedają je z odpowiednim zyskiem. Nie sposób więc nie zauważyć, że działanie skupu w pewnym stopniu jest podobne do tego, jak działają komisy samochodowe. Jednakże, różnica jest taka, że skup aut za gotówkę jest bezpośrednim nabywcą naszego pojazdu. Jeśli zaś chodzi o komis, jest to jedynie pośrednik pomiędzy sprzedawcą i kupującym.
Skup aut używanych to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla tych osób, którym zależy na szybkiej odsprzedaży, a dokładniej mówiąc na uzyskaniu gotówki od ręki. Klient nie czeka na pieniądze, które mają wpłynąć przelewem po uzgodnionym terminie, lecz od razu otrzymuje gotówkę. Czasami skupy samochodów używanych mogą nam zapłacić przelewem. Jest to rzadki proceder, aczkolwiek od czasu do czasu możemy się z nimi spotkać. W takiej sytuacji, do przelania pieniędzy może dojść nawet w kilka dni po dopięciu formalności.
Profesjonalne skupy aut kupują zazwyczaj pojazdy każdej marki, każdego typu oraz o różnym stanie technicznym. Model pojazdu często nie ma większego znaczenia, więc każdy pojazd może zostać wykupiony przez skup – niezależnie od stanu. Wiele firm skupujących pojazdy nabywa także samochody luksusowe. Firmy o ugruntowanej pozycji zajmują się zarówno skupem aut dostawczych i osobowych, ale przyjmują również busy, przyczepy kempingowe i motocykle. Ich zainteresowaniem cieszą się pojazdy w pełni sprawne, ale także uszkodzone, powypadkowe, lub też samochody, które posiadają wady mechaniczne czy też wizualne. Zdarza się, że firma prowadzi również skup aut zabytkowych, co z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.
Jak wygląda procedura skupu aut?
Zazwyczaj firmy skupujące samochody posiadają swoje własne, indywidualne procedury, na których opierają się podczas kupowania pojazdu. Większość tych procedur opartych jest o wstępną wycenę, przeprowadzenie dokładniejszej wyceny oraz cały proces kupna samochodu.
Profesjonalny skup aut, taki jak odkupieauto.pl, gwarantuje darmową wycenę auta, która wykonana jest przez eksperta oraz rzetelne podejście do każdego klienta. Wszystkie pojazdy wyceniane są indywidualnie i tak, aby ustalona kwota była satysfakcjonująca dla klienta.
Dla większości klientów liczy się także szybkie i rzetelne sporządzenie umowy. Transakcja powinna przebiegać sprawnie i w porozumieniu z klientem. Skup samochodów za gotówkę to bardzo wygodna opcja dla osób, którym zależy na szybkim kontrakcie i natychmiastowej wypłacie pieniędzy. Profesjonalne firmy dbają o to, aby należność została szybko uregulowana. Zazwyczaj jest kilka opcji płatności do wyboru. Najpopularniejsze to oczywiście gotówka od ręki lub przelew zaraz po finalizacji transakcji.
Jakie dokumenty są potrzebne przy sprzedaży auta do skupu?
Oddanie pojazdów do skupu zyskuje coraz większą ilość zwolenników. Wiąże się to z licznymi korzyściami dla klienta oraz przejrzystymi formalnościami. Jeżeli chcemy szybko pozbyć się samochodu prywatnego lub firmowego to umowa ze skupem samochodów będzie najprostszym rozwiązaniem.
W przypadku odsprzedaży samochodu prywatnego, gdy posiada on więcej niż jednego właściciela, przy transakcji powinni stawić się wszyscy właściciele pojazdu wraz z dokumentami tożsamości. Jeśli jeden z właścicieli pojazdu nie może być obecny przy spisaniu umowy, może wówczas wystawić drugiemu współwłaścicielowi pełnomocnictwo. Dokumenty potrzebne do sfinalizowania umowy to przede wszystkim: dowód potwierdzający tożsamość, dowód rejestracyjny samochodu, karta pojazdu, polisa OC, komplet kluczyków. Dodatkowo, jeśli istnieje taka możliwość, warto przygotować wszystkie dokumenty otrzymane od dealera (etui, instrukcje obsługi, książka serwisowa, broszury, a także kopie faktur za wykonane naprawy i przeglądy okresowe).
Zdarza się, że klient chce sprzedać samochód firmowy, dopiero co wykupiony z leasingu. Do takiej transakcji niezbędne będą następujące dokumenty: oryginał faktury wykupu samochodu z leasingu; dokumenty poświadczające zakończenie leasingu; potwierdzenie przelewu za fakturę odsprzedaży samochodu; inne potrzebne dokumenty, które posiadamy z firmy leasingowej.
Sprzedaż samochodu do skupu – zalety
Największą zaletą sprzedaży pojazdu do skupu jest duża oszczędność czasu. Klient nie musi czekać na odzew potencjalnych kupców. Dodatkowo, nie ponosi kosztów związanych z ogłaszaniem auta na sprzedaż. Dużą zaletą skupów aut jest również to, że działają one praktycznie 7 dni w tygodniu i co najciekawsze, oferują również dojazd do klienta. Wiele firm oferuje darmową wycenę auta i szybką płatność po sfinalizowaniu transakcji. Co więcej, często skup samodzielnie odbiera samochód, więc klient nie musi się o nic martwić.
Komentarze do artykułu: Skup aut - dokumenty i procedury
Nasi internauci napisali 0 komentarzy