Wymaga regularnego podlewania i nawożenia za pomocą specjalnych preparatów. W pielęgnacji róży ważną rolę odgrywa coroczne cięcie, zapewniające obfite kwitnienie rośliny.
Róża należy do najstarszych roślin ozdobnych występujących na świecie. Jest niezwykle popularnym kwiatem w przydomowych ogrodach, a różnorodność odmian sprawia, że znajduje szerokie zastosowanie. W uprawie róży najlepiej sprawdza się stanowisko słoneczne o żyznej i przepuszczalnej glebie.
Róża - uprawa. Jakie stanowisko wybrać?
Róża, nazywana królową kwiatów, to najstarsza roślina o wysokich walorach dekoracyjnych. Krzewy róż uprawiano już kilka tysięcy lat temu, sadząc je w ogrodach, a także ozdabiając nimi łoża, świątynie i domy. Róże odznaczają się olbrzymią różnorodnością form i kolorów, co spowodowało powstanie odrębnej gałęzi botaniki zwanej rodologią, czyli nauki o różach. Te piękne kwiaty wbrew powszechnym przekonaniom nie są bardzo wymagające w uprawie i pielęgnacji. Róże preferują stanowiska słoneczne i przewiewne, jedynie nieliczne odmiany tolerują zacienienie. Najlepszym podłożem w uprawie róży jest gleba żyzna, przepuszczalna i lekka, która powinna mieć obojętny lub lekko kwaśny odczyn.
Róża - jak pielęgnować królową kwiatów?
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie róży jest regularne podlewanie, które jest szczególnie ważne w okresie letnich upałów. Najbardziej wrażliwe na przesuszenie są młode kwiaty tuż po posadzeniu. W pielęgnacji róży ważne jest także nawożenie, najlepiej za pomocą specjalnych nawozów przeznaczonych do tych kwiatów. Pierwsze zasilanie powinno się wykonać w kolejnym roku po posadzeniu róży. W sytuacji, gdy krzewy róż są już dobrze ukorzenione, nawożenie mineralne należy przeprowadzać 2-3 razy w sezonie.
Róża - cięcie
Wymaganym i najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie róży jest cięcie, które pozwala zachować pożądany kształt krzewów oraz wyeliminować chore i martwe pędy. Cięcie pozytywnie oddziałuje także na wzrost i kwitnienie rośliny. Pominięcie przycinania skutkuje nadmiernym wzrostem pędów i słabszym kwitnieniem róży. Zabieg ten należy wykonywać raz w roku w okresie wiosny. Najczęściej cięcie przeprowadza się w połowie kwietnia przed powstaniem nowych pędów, jednak można je wykonać już pod koniec marca po ustąpieniu mrozów. Wskazane jest, aby krzewy róż ciąć w słoneczny i suchy dzień. W okresie jesieni róż nie przycina się, ale konieczne jest usuwanie martwych gałęzi oraz zwiędłych kwiatów. Technika cięcia krzewu róży jest uzależniona od jego wieku i typu.
Zobacz także: Jarząb szwedzki - jak wygląda? Zastosowanie i uprawa
Komentarze do artykułu: Róża w ogrodzie
Nasi internauci napisali 0 komentarzy