Ich materiał oraz technologia produkcji zmieniały się na przestrzeni wieków, aby obecnie możliwe było wykorzystanie wytrzymałej wstęgi z gazy. Wyróżnia się przy tym kilka rodzajów bandaży – znajdują one zastosowanie podczas odrobinę innych sytuacji.

Podstawowe zasady bandażowania

Aby procedura bandażowania przebiegała prawidłowo, niezbędne jest dobranie odpowiedniej ilości bandaży o właściwej szerokości. Ważnym aspektem jest także wybór rodzaju wyrobu medycznego, jednak tym zagadnieniem zajmiemy się w dalszej części artykułu.

Podczas bandażowania powinniśmy ciasno i równo zawijać materiał. Kiedy założymy pierwsze 2-3 obwoje, konieczne jest upewnienie się co do tego, czy bandaż nie będzie się przesuwał oraz czy nie jest zbyt ciasno założony. Udzielając pierwszej pomocy, ważne jest również zapewnienie poszkodowanej osobie wygodnej pozycji – może ona usiąść bądź się położyć.

Rodzaje bandaży a ich zastosowanie

Aby udzielenie skutecznej pomocy było możliwe, ważne jest odpowiednie dobranie materiałów opatrunkowych. Warto posiadać w swojej apteczce różne rodzaje bandaży, gdyż każdy z nich sprawdza się w odrobinę innych sytuacjach. Sprawdź ofertę bandaży i siatek: https://eplaster.pl/pl/c/Bandaze-i-siatki/197.

Bandaże dziane

Bandaże dziane produkowane są z nieelastycznej tkaniny, takiej jak wiskoza czy poliester. Ten rodzaj bandaży przeznaczony jest do owijania opatrunków, a także ich mocowania czy unieruchamiania. Zapewnia on ranie ochronę przed dodatkowym uszkodzeniem. Bandaż dziany sprawdza się do zabezpieczenia zranień o niezbyt dużej powierzchni.

Bandaże elastyczne

Produkt wielorazowego użytku produkowany z elastycznych materiałów wzbogaconych o syntetyczne włókna bądź tkaniny to bandaż elastyczny. Wśród jego cech charakterystycznych można wymienić absorpcyjne właściwości, odporność na mechaniczne uszkodzenia, odwinięcia czy zabrudzenia. Takie bandaże znajdują zastosowanie w unieruchamianiu i usztywnianiu kończyn po urazach. Ponadto, stosuje się je przy wykonywaniu uciskowego opatrunku w celu zatamowania krwawienia.

Bandaże półelastyczne

Formę pośrednią między bandażem dzianym a elastycznym przybiera bandaż półelastyczny. Stosuje się go do podtrzymywania opatrunków w częściach ciała trudniejszych do bandażowania – można go z powodzeniem wykorzystać podczas bandażowania m.in. stawów.

Bandaże kohezyjne

Struktura bandaża kohezyjnego została opracowana tak, aby materiał samoistnie się do siebie przyczepiał – dzięki temu niwelowane jest ryzyko wyrywania włosków czy pojawienia się reakcji alergicznej. Bandaż kohezyjny można oderwać bez użycia nożyczek, dlatego przydaje się w sytuacjach nagłych. Ponadto, zachowuje on swoje właściwości nawet po zdjęciu, co pozwala na jego wielokrotne poprawianie.

Bandaż kohezyjny przeznaczony jest do opatrywania ruchomych i trudno dostępnych miejsc, jak i mocowania szyn unieruchamiających. Będzie on odpowiedni do zabezpieczania nieklejących opatrunków, a także zabezpieczania stawów po urazie czy ran.

Jak bandażować rany?

Należy pamiętać, że bandaże nie służą bezpośredniemu opatrywaniu ran. Ich zadaniem jest podtrzymywanie jałowego opatrunku pierwotnego. Proces opatrywania rany powinien opierać się o oczyszczenie przerwanej tkanki poprzez przepłukanie jej pod bieżącą woda, aby następnie użyć środka odkażającego. Kolejnym krokiem jest nałożenie jałowej gazy i zabandażowanie jej. Co istotne, obfite krwawienie może wiązać się z koniecznością nałożenia kolejnego, dodatkowego materiału opatrunkowego – należy wtedy dołożyć kolejną warstwę, nie zdejmując przemokniętego opatrunku.

Rodzaje bandaży i ich zastosowanie – podsumowanie

Zarówno placówki ochrony zdrowia, jak i domowa apteczka pierwszej pomocy powinny być wyposażone w odpowiednie rodzaje bandaży. Każdy z nich sprawdza się w odrobinę innych sytuacjach, dlatego warto posiadać bandaże dziane, elastyczne, półelastyczne oraz kohezyjne. Dzięki temu możliwe jest zaoferowanie skutecznej pomocy osobie poszkodowanej.