Jakie są możliwości na odzyskanie surowców, jeśli mowa o gruzie budowlanym?
Czy gruz nadaje się do recyklingu?
Wydawać by się mogło, że recykling odpadów budowlanych nie jest w ogóle możliwy. Jakie surowce wtórne można pozyskać z odpadów pochodzących z placu budowlanego? Czy można recyklingować gruz? Praktyka pokazuje jednak, że jak najbardziej jest to możliwe. Z recyklingiem kojarzymy zazwyczaj śmieci z gospodarstw domowych, specjalnie bowiem segregujemy je na papier, plastik i metal, szkło, odpady bio oraz śmieci zmieszane. W rzeczywistości odzyskiwanie surowców nie ogranicza się tylko do śmieci bytowych. W branży budowlanej i wśród pracowników gałęzi recyklingu pozyskiwanie kruszywa budowlanego z odłamków cegieł i betonu jest jak najbardziej oczywistą procedurą. Tak zwany czysty gruz świetnie nadaje się do oczyszczenia i przerobienia na kruszywo bardzo różnego stopnia zmielenia. Wykorzystuje się nie tylko beton i cegły, ale też piasek i żwir, a nawet kamienie. Powstałe kruszywo potrzebne jest podczas wielu robót budowalnych. Dzięki temu, że niektóre firmy oferujące wywóz gruzu, jak np. eko-gruz.pl, są jednocześnie posiadaczami najnowocześniejszej instalacji do kruszenia gruzu, niektóre zrecyklingowane kruszywa można kupić bezpośrednio od tych firm. Z gruzu zmieszanego, czyli zawierającego ceramikę czy gruzu zanieczyszczonego, czyli z innymi jeszcze elementami, takimi jak odzież robocza czy opakowania po zaprawach, również można odzyskiwać surowce, choć technologia będzie tutaj nieco inna i wymaga specjalnej infrastruktury do przetwarzania konkretnego surowca.
Co zrobić, aby recyklingować efektywnie gruz?
Nie może być mowy o efektywnym odzyskiwaniu surowców z gruzu, jeśli nie będzie do tego odpowiedniego przygotowania już na etapie generowania się odpadów. Aby z gruzu mogły powstać kruszywa, nie można go wrzucać do tradycyjnych kubłów na śmieci bytowe. Zresztą efektywność recyklingu to nie jest to jedyny powód, dla którego nie można składować gruzu w ten sposób. Zabrania tego prawo. Aby więc mówić o zgodnym z przepisami postępowaniem, a jednocześnie umożliwić odzyskiwanie kruszywa budowlanego, potrzebny jest kontener na odpady budowlane. Kontener nie musi należeć do nas, można go odpłatnie wypożyczyć. Cena wypożyczenia, oprócz samej możliwości korzystania z pojemnika, obejmuje zwykle również późniejszy wywóz śmieci w nich zawartych, co jest dodatkową zaletą tego rozwiązania. Śmieci trafią do punktu, w którym zostaną oczyszczone i w jak największym stopniu poddane recyklingowi.
Co powstaje z recyklingowanego gruzu?
Jeśli kontenery na śmieci z budowy zapełnią się już gruzem, zawartość zostanie przetransportowana do sortowni, przejdzie wstępną selekcję i oczyszczanie, to co dokładnie można uzyskać z gruzu? Kruszywo budowlane wykorzystuje się jako podsypkę pod kostkę brukową, boiska sportowe, jako materiał do tworzenia podjazdów lub do ich utwardzania czy jako składnik podwyższeń terenu (np. pod nasypy kolejowe). Kruszywo może być drobne bądź grube — mówi się wówczas o kruszywie określonej frakcji.
Może być wykorzystane również w ogrodnictwie jako np. warstwa filtracyjna do odprowadzania wody. Branża ogrodnicza korzysta z recyklingowanego kruszywa również w celach aranżacyjno-ozdobnych. Tak zwane kruszywo dekoracyjne (np. grysy i otoczaki) często znaleźć można wokół oczek wodnych, ogrodowych sadzawek czy pomiędzy rabatami.
Odzysk surowców z gruzu budowlanego jak najbardziej jest możliwy. Gruz jednak powinien trafić do odpowiedniego kontenera na ten rodzaj odpadów. Dzięki oczyszczaniu gruzu i rozkruszaniu go wykorzystywany jest dalej, najczęściej w celach budowlanych, zarówno przemysłowo, jak i przez nabywców indywidualnych.
Komentarze do artykułu: Recykling gruzu budowlanego — jakie są możliwości?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy