Dzięki rozwojowi techniki światłowodowej za pomocą cienkich, giętkich endoskopów można oglądać wnętrze przewodu pokarmowego, oskrzeli (brochoskopia) czy pęcherza moczowego (cystoskopia).
GASTROSKOPIA pozwala ocenić górny odcinek przewodu pokarmowego: przełyk, żołądek , opuszkę i część zstępującą dwunastnicy. W trakcie badania możemy ocenić sprawność zwieraczy wpustu pomiędzy przełykiem a żołądkiem i odźwiernik pomiędzy żołądkiem a opuszką dwunastnicy. Obserwować perystaltykę przełyku, żołądka i dwunastnicy. Wyposażenie endoskopu w kanały pozwala wprowadzać przez nie małe narzędzia, za pomocą których pobieramy wycinki do badania histopatologicznego lub usuwamy zmiany, np. polipy lub ciała obce niechcący połknięte przez dzieci. Badanie, o którym pacjenci opowiadają sobie niewiarygodne historie, tak naprawdę przeprowadzane przez sprawnego endoskopistę trwa 3-5 minut. Badanie pozwala nam rozpoznawać chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobę refleksową, stany zapalne przełyku, żołądka i dwunastnicy, anomalie rozwojowe tzw. przepuklinę wślizgową rozworu przełykowego przepony. Pozwala diagnozować zmiany łagodne – polipy i złośliwe nowotwory przewodu pokarmowego. W trakcie badania zawsze jest pobierany wycinek błony śluzowej żołądka w celu oceny zakażenia bakterią Helicobacter pylori, patogenu odpowiedzialnego za wiele dolegliwości górnego odcinka pokarmowego. Gastroskopię powinna wykonać każda osoba, która ma objawy gastryczne: odbijania, zgagi, niesmak w ustach, bóle , niejasne odbijanie lub ulewania pokarmu, a w szczególności, jeżeli objawy pojawiły się nagle i dotychczas nie występowały i/lub przekroczyło się 50. rok życia.
KOLONOSKOPIA - badanie endoskopowe służące do badania jelita grubego. Wykonywane przez wprawnego endoskopistę trwa od 15 do 40 minut. Badanie może być trochę bolesne ze względu na kręty przebieg jelita grubego, ale można je wykonywać w dożylnej analgosedacji, dzięki której pacjent nie odczuwa bolesności badania i nie pamięta, jak ono przebiegało. Dzięki endoskopii jelita grubego możemy rozpoznawać liczne choroby zapalne jelita grubego, diagnozować przyczyny krwawienia, znajdować polipy i usuwać je w trakcie badania, co jest profilaktyką nowotworów tego narządu. W przypadku rozrostów nowotworowych pobrać wycinki i zweryfikować histopatologiczne rodzaj nowotworu, co jest podstawą do podjęcia interwencji chirurgicznej. Badania endoskopowe jelita grubego powinna wykonać każda osoba po 50. roku życia , a osoby z rodzinnym wywiadem występowania nowotworów - po 40. roku życia. Osoby młodsze powinny mieć wykonywaną kolonoskopię w przypadku krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, nie każde krwawienie pochodzi z hemoroidów, jak to się wydaje większości pacjentów.
Dyrektor Centrum Medycznego ProMED
dr Piotr Jakub Pniewski
Komentarze do artykułu: Przewód pokarmowy i jego tajemnice
Nasi internauci napisali 0 komentarzy