Dostępność rozwiązań ułatwiających codzienne życie znacznie się zwiększyła. Na które z nich warto zdecydować się w pierwszej kolejności?

Czym jest smart home?

Smart home to inaczej inteligentny dom. W budynku, w którym stworzono taki system, różne instalacje i sprzęt obsługuje się zdalnie za pośrednictwem sieci WiFi lub specjalnych aplikacji. Użytkownik może dowolnie sterować ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem i monitoringiem, a także uruchamiać i wyłączać konkretne urządzenia. 

Rozwiązania stosowane w smart home ułatwiają codzienne życie. Użytkownicy nie muszą pamiętać o wielu sprawach przed wyjściem z domu ani wracać do niego, np. gdy zapomną wyłączyć żelazka. Dzięki temu budynek jest o wiele przyjaźniejszy dla mieszkańców, a właściciele smart home mają więcej czasu na przyjemności. 

Które rozwiązania smart home są najpopularniejsze?

Użytkownicy smart home najczęściej decydują się na stworzenie inteligentnego ogrzewania i oświetlenia. Oba rozwiązania są dużym ułatwieniem dla wszystkich osób, które sporo czasu przebywają poza domem. Smart home umożliwia uruchomienie ogrzewania w dowolnym momencie, nawet gdy jest się w pracy. Użytkownik za pośrednictwem aplikacji w telefonie steruje centralnym ogrzewaniem, wskazując do jakiej temperatury mają nagrzać się pomieszczenia. Możliwe jest uruchomienie ogrzewania w całym domu lub w wybranych pokojach, w zależności od własnych potrzeb i preferencji. Przykładowo, użytkownik ma opcję włączenia grzejników w salonie i łazience, podczas gdy temperatura w sypialni pozostaje na niższym poziomie. Ponadto możliwe jest ustawienie godziny, o której włączy się i wyłączy ogrzewanie. Dzięki temu domownicy już nigdy nie będą musieli wracać do zimnego mieszkania.

Sprawdź, co przyda Ci się do stworzenia inteligentnego ogrzewania w swoim domu: https://www.komputronik.pl/category/18157/inteligentne-ogrzewanie.html

W przypadku oświetlenia korzystanie ze smart home przyczynia się do obniżenia rachunków za energię elektryczną. System inteligentnego sterowania budynkiem umożliwia uruchomienie oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego o określonej godzinie. Dzięki temu niemożliwe jest przypadkowe włączenie lamp w ciągu dnia, gdy światło słoneczne oświetla wszystkie pomieszczenia. Dodatkowo lampy ogrodowe na fotokomórkę przestają uruchamiać się przy każdym ruchu przed zapadnięciem zmroku. W ten sposób obniża się rachunki za prąd co najmniej o kilka procent w skali miesiąca.

Inteligentne oświetlenie może być połączone ze sterowaniem gniazdkami elektrycznymi. Takie rozwiązanie ułatwia zabezpieczenie sprzętu przed przepięciami i spalaniem oraz ochronę małych dzieci przed porażeniem prądem podczas zabawy. Użytkownik może wyłączyć wszystkie kontakty lub wybrane z nich. Dzięki temu gdy domownik nie ma pewności, czy wypiął wtyczkę żelazka z gniazdka, wystarczy, że wyłączy dany kontakt, a dom będzie w pełni bezpieczny. 

Stwórz funkcjonalne oświetlenie z produktami z https://www.komputronik.pl/category/18144/inteligentne-oswietlenie.html

Jakie instalacje i sprzęty warto podłączyć do smart home?

Do systemu smart home warto podłączyć również klimatyzację. W upalnie dni można wychłodzić dom przed powrotem z pracy. Dzięki temu wraca się do mieszkania, w którym panuje optymalna temperatura, co pozwala w pełni odpocząć. Równie dobrym rozwiązaniem jest podłączenie do smart home monitoringu, rolet zewnętrznych i alarmu przeciwwłamaniowego. Zdalna obsługa wszystkich elementów chroniących budynek przed włamaniem zwiększy bezpieczeństwo budynku podczas wakacyjnego wyjazdu lub pobytu w pracy. Dodatkowo użytkownik wyłączy wszystkie zabezpieczenia zanim wjedzie samochodem na posesję - dzięki temu szybciej znajdzie się w domu, gdy zależy mu na czasie.

Smart home warto rozbudować o wszystkie sprzęty, które są przystosowane do użytkowania w systemie inteligentnego domu. Pralka, suszarka do ubrań, router, telewizor i inne urządzenia mogą być uruchamiane zdalnie i wyłączane o ustalonej godzinie. Życie staje się wtedy o wiele wygodniejsze, gdyż domownicy nie muszą zawsze o wszystkim pamiętać.