„Projekt SOS-Żagiel. Kurs na trzeźwość” powstał w Łodzi. Pomysłodawcą całego projektu jest Grzegorz Paśnikowski - "suchy alkoholik" mieszkający w Rzgowie koło Łodzi.

- Kilka osób będzie płynąć, ale naszym głównym celem jest zbieranie listów pożegnalnych do wódki z całej Polski – wyjaśnia psycholog Dorota Wieczorek. - W przypadku Grzegorza aktywne życie to jego sposób na trzeźwienie.

Grzegorz nie pije 2 i pół roku. Dlaczego podjął takie wyzwanie?

- Uświadomiłem sobie, że picie jest na pierwszym miejscu, a na drugim żeglowanie. Przestałem pić. Ale tęskniłem za moją pasją, jaką było żeglowanie - opowiada swoją historię. - Postanowiłem spróbować i mi się udało. Żegluję i nie piję. Teraz szukam innych, którzy chcą na trzeźwo od początku do końca przepłynąć taki rejs.

Projekt w całości jest finansowany przez Towarzystwo Wiedzy Psychologicznej "START" z Łodzi.

- Listy można przysłać na adres stowarzyszenia lub przynieść na spotkanie z nami podczas rejsu przez Polskę – tłumaczy Dorota.

Listy można przysyłać do 17 czerwca. Jako pierwsi pisanie listów rozpoczęli byli alkoholicy mieszkający w „Granicy” na obrzeżach Pabianic.

- Nasza akcja nie ma na celu zbierania funduszy, chcemy obalić fałszywe mity dotyczące alkoholizmu – tłumaczy Andrzej Kuśmierczyk, psycholog i prezes TWP START. - Jednocześnie chcemy zachęcić ludzi, aby trzeźwieli z radością, robiąc wspaniałe rzeczy. Projekt skierowany jest do trzeźwiejących alkoholików.

Do udziału w akcji zaproszono 5.086 ośrodków, oddziałów odwykowych, poradni, grup AA i innych instytucji zajmujących się problemami osób uzależnionych od alkoholu w Polsce oraz 339 dużych ośrodków na świecie.
Rejs Wisłą zaplanowano od 13 do 18 czerwca. Zaczyna się w Krakowie, a kończy w Gdańsku.

- Wszystkie listy, które przyjdą do nas, zabieramy na łódkę – zapewniają organizatorzy.

W kolejnych miastach: Kraków, Sandomierz, Warszawa, Toruń, Gdańsk zatrzymają się i zabiorą kolejne listy do wódki. W Gdańsku ostatniego dnia listy zostaną spalone, a „prochy” wyrzucone do morza. To po to, by wódka nawet grobu nie miała.

W każdym z miast będą odbywały się dodatkowe eventy w godzinach 11.00-14.00. Można będzie można wtedy porozmawiać z Grzegorzem - pomysłodawcą projektu.

Załogę będą stanowić trzeźwiejący alkoholicy. W każdym mieście nastąpi wymiana załogi na nową. Łódka może zabrać 4 osoby wraz z kapitanem (Grzegorzem).

- Liczymy, że popłynie z nami 12 trzeźwiejących alkoholików – mówi Dorota. - Do udziału w rejsie zaprosimy kluby żeglarskie z całej Polski.

 

Merytoryczne uzasadnienie projektu
W potocznej świadomości pokutują różne przekonania, niemające nic wspólnego z poglądami specjalistów. Pierwsze przekonanie: alkoholizm jest uleczalny i można powrócić do picia obyczajowego, zwanego kontrolowanym. Nie, nie można powrócić do picia. Każdy kontakt osoby uzależnionej z alkoholem jest kontaktem zależnym i prowadzi do picia ciągłego. Drugie przekonanie, opozycyjne do poprzedniego: alkoholizm jest nieuleczalny i prowadzi do postępującej degradacji i śmierci. Nie, alkoholik może żyć szczęśliwie, po spełnieniu kilku warunków, między którymi jest abstynencja. Mit trzeci: w leczeniu alkoholizmu konieczne jest stosowanie anticolu czy esperalu i nic więcej nie trzeba. Wymuszona na drodze biochemicznej abstynencja nie oznacza leczenia, prowadzi jedynie do odroczenia dalszego picia. Terapia jest drogą zdrowienia. Mit czwarty: terapia odwykowa polega na wyuczeniu w alkoholiku umiejętności utrzymywania abstynencji.

Cel projektu
Celem projektu jest wskazanie, że terapia odwykowa to doświadczenie rozwojowe, oparte na procesie twórczym. To nie ponura pokuta prowadząca do punktu wyjścia, ale twórcze poszukiwanie dróg rozwoju osobistego. Łączymy ze sobą pasje i chęć działania. Udział i współpraca przy realizacji projektu „SOS-Żagiel” daje nam przede wszystkim satysfakcję z tworzenia nowego, pozytywnego przedsięwzięcia.

Organizator projektu
Głównym organizatorem projektu „SOS-Żagiel” jest Towarzystwo Wiedzy Psychologicznej „START” - stowarzyszenie oświatowe, realizujące zadania w zakresie nauki, edukacji, oświaty i wychowania.

Harmonogram spływu:
13 czerwca (poniedziałek) – start - Kraków
14 czerwca (wtorek) – Sandomierz
15 czerwca (środa) – płyniemy
16 czerwca (czwartek) – Warszawa
17 czerwca (piątek) – Toruń
18 czerwca (sobota) – Gdańsk

Był już rejs próbny. Piszemy o nim: www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/swiat-kobiet/zdrowie/rejs-probny-sos-zagiel.html