Na darmowe badania w czwartek (7 kwietnia) w godz. 8.00-14.00 zaprasza Pabianickie Centrum Medyczne (ul. Jana Pawła II 68, hol główny).

W programie m.in.: pomiar poziomu glukozy i ciśnienia, konsultacje w zakresie zaleceń żywieniowych i diet, nauka samokontroli glikemii, nauka technik podawania insuliny.

Odbiór wyników zaplanowano dzień później.

Zalecane jest, by być na czczo przynajmniej 18 godzin przed badaniem.

Szczegółowe informacje, jak przygotować się do badania, pod nr. 42 22 53 533.

Światowy Dzień Zdrowia 2016 poświęcony jest cukrzycy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na stronie www.who.int oraz na stronach Regionalnych Biur WHO zamieszcza informacje poświęcone temu zagadnieniu.
Wraz ze wzrostem liczby zachorowań na cukrzycę, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia.
Na świecie na cukrzycę cierpi niemal 350 milionów osób.
Cukrzyca jest chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.
Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.
W 2012 roku cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln zgonów na świecie, z których 80 proc. miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO, do 2030 roku cukrzyca stanie się jedną z siedmiu najczęściej występujących przyczyn zgonów.
Rozróżniamy: 

- cukrzycę typu 1, gdzie chorzy na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji,

- cukrzycę typu 2, która stanowi około 90 proc. wszystkich przypadków zachorowań; chorzy najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia. Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn. Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować.
(źródło: www.who.un.org.pl)