Otwarto (3 lipca) nową pracownię EUS radiologii zabiegowej w Pabianickim Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopii PCM.

Pracownia wyposażona została w specjalistyczny sprzęt wysokiej klasy wart ponad 1 mln złotych. Chodzi o supernowoczesny endoultrasonograf Arietta 850, który umożliwi lekarzom jeszcze lepszą diagnostykę i leczenie pacjentów z chorobami układu pokarmowego.
Wcześniej, od grudnia ubiegłego roku do maja tego roku, trwał remont sali, który pochłonął pół miliona zł.

– Mamy jako jedyni w województwie i czwarta jednostka w kraju taki sprzęt – mówił z dumą prezes PCM Witold Olszewski na otwarciu.

Pieniądze na te urządzenia spółka wygospodarowała sama. Ponad 380 tysięcy złotych pochodzi z „Balu prezydenckiego”, charytatywnej imprezy zorganizowanej na rzecz pabianickiego szpitala przez Fundacje ”My kochamy Pabianice”.

W oddanej w środę do użytku nowej pracowni radiologii zabiegowej i endosonografii, będzie można wykonywać zabiegi endoskopowe we wszystkich możliwych zakresach, np. dróg żółciowych, dróg trzustkowych i wątroby.
Zgromadzono tu sprzęt niezbędny w nowoczesnej diagnostyce i leczeniu chorób układu pokarmowego, w której specjaliści w zakresie radiologii zabiegowej i endosonografii mogą łącznie dokonać oceny endoskopowej i ultrasonograficzną w diagnostyce oraz leczeniu chorób układu pokarmowego.

– Sprzęt wykorzystamy najlepiej jak się tylko da – zapewnił dr Fisiak.– Możemy na nim zrobić wszystko co jest obecnie pokazywane na topowych warsztatach zabiegowych w Polsce.

Jako przykład podał przypadek krwawienia z wrzodów żołądka, którego usunięcie bez endoskopii to operacja trwająca półtorej godziny i miesięczna rekonwalescencja pacjenta. Przy sprzęcie zgromadzonym w nowej pracowni zabieg trwa 5 minut, a pobyt pacjenta w szpitalu to maksymalnie 3 dni – opowiada dr Fisiak.