W tej chwili wszystko regulują przepisy, a wynajmujący, jak i najemcy coraz częściej są świadomi swoich praw i obowiązków.
Co wolno wynajmującemu
Osoba wynajmująca nieruchomość na podstawie umowy najmu powinna w przedmiotowej umowie określić wszystkie swoje zastrzeżenia. Dostępne w Internecie wzoru umów są z pewnością bardzo pomocne, jednak nie będą one idealne dla każdego właściciela. ZObacz oferty wynajmu mieszkania https://www.ogloszenia24m.pl/nieruchomosci/mieszkania/wynajme/warszawa/. Każdą z takich umów można zmodyfikować dodając odpowiednie zapisy, oczywiście jeśli będą one zgodne z prawem polskim. Jeśli właścicielowi zależy np. na tym, aby najemca nie wiercił dziur w ścianach, taki zapis powinien znaleźć się w umowie. Również zasady, na jakich właściciel odpowiada za naprawy w lokalu, warto jasno określić.
Z reguły przyjęło się, że drobne naprawy wykonuje na swój koszt najemca, a poważne awarie należą do zadań wynajmującego. Jednak czasami może być trudne określenie, jak drobna jest awaria. W celu uniknięcia nieporozumień dobrze jest w umowie lub dołączonym niej aneksie wyjaśnić, co oznacza „drobna usterka” i co kryje się pod pojęciem „normalnego użytkowania”. Ten ostatni zwrot często pojawia się we wzorach umów i oznacza zużycie sprzętów i wyposażenia pod wpływem codziennego użytku.
Jakie ma prawo najemca
Najczęstszym problemem najemców jest zakłócanie ich prywatności. W chwili podpisania umowy lokal staje się naszym pełnoprawnym domem. W czasie jej trwania możemy czuć się, jak u siebie i nie musimy zezwalać właścicielowi np. na niezapowiedziane odwiedziny lub zbyt częste wizyty. Najemca ma prawo zażądać od właściciela usunięcia pamiątek rodzinnych, dekoracji, a przede wszystkim przedmiotów osobistych. Pozostałe prawa takie jak: posiadanie zwierząt, wymiana elementów czy podnajem powinny być przedyskutowane na wstępie i przed spisaniem umowy.
Osoba mieszkająca w najmowanym lokalu ma również prawo żądać od właściciela, aby utrzymywał on mieszkanie bądź dom z dbałością o ogólny stan techniczny oraz dopełniał obowiązków formalnych takich jak podatki, opłaty za media, śmieci itp., jeśli w umowie nie postanowiono inaczej. Zapoznaj się także z ofertami z Krakowa https://www.ogloszenia24m.pl/nieruchomosci/mieszkania/wynajme/krakow/
Liczy się przede wszystkim świadomość zarówno najemców, jaki wynajmujących. Świadomi swoich prawo i obowiązków nie tracimy, a relacje pozostają pozytywne. Podstawą takich właśnie relacji jest stabilna umowa i dobrej jakości wyposażenie mieszkania.
Komentarze do artykułu: Obawy najemcy, a obowiązki wynajmującego
Nasi internauci napisali 0 komentarzy