To właśnie na ramach, rozstawianych w oddaleniu kilku metrów od siebie, w zależności od systemu spoczywa cały ciężar hali. Dlatego też konstrukcja stalowa odgrywa bardzo istotną rolę w procesie budowy hali stalowej, w związku, z czym inżynierowie praktycznie bez przerwy pracują nad ulepszaniem technologii budowy konstrukcji tak, aby przestrzeń hali mogła się powiększać przy jednoczesnej minimalizacji kosztów produkcji. Ramy konstrukcji mają standardowo wygląd zbliżony do budynku z dachem dwupołaciowym. Połacie dachowe nachylone są przeważnie pod kątem piętnastu lub siedmiu stopni do powierzchni podłoża.

Opracowane technologie umożliwiają stawianie konstrukcji jednonawowych oraz wielonawowych, które przyczyniają się do wzrostu rozpiętości hali. Rama konstrukcji może być zaprojektowana tak, aby uwzględniała zewnętrzną przybudówkę, służącą na przykład za pomieszczenia socjalne, lub magazynowe, lub też w miejscu przybudówki dodatkowe zadaszenie, umożliwiające składowanie towaru na zewnątrz hali. Można także stosować ramy konstrukcji o dachu jednospadowym, przy czym wtedy zalecane są konstrukcje jednonawowe o maksymalnej rozpiętości dwudziestu jeden metrów.Wśród ram wchodzących w skład konstrukcji stalowej hali, możemy wyróżnić ramy szczytowe oraz ramy główne. Szczytowe to te, które zwieńczają konstrukcję z przodu i tyły zaś główne to te rozstawione, co kilka, maksymalnie osiem metrów. Następnie ramy wzmacniane są stężeniami ściennymi oraz połaciowymi, które stanowi właściwe podłożu do montażu obudowy hali wykonywanej zazwyczaj z płyt wielowarstwowych.

Konstrukcje stalowe

Bardzo popularnym materiałem, służącym do wykonywania obudowy konstrukcji stalowych czy też połaci dachowych są blachy trapezowe konstrukcyjne. Tak jak konstrukcja stalowa zastąpiła konstrukcje drewniane tak blachy trapezowe zastąpiły eternit EuroFala W zależności od założeń projektanta budynku, stosowane są blachy trapezowe o najróżniejszych profilach i przekrojach, dzięki czemu, do każdych warunków budowlanych można zawsze dostosować odpowiednią blachę konstrukcyjną.Blachy trapezowe na ogół wykonane są ze stali bardzo wysokiej jakości, ale także ze stali nierdzewnych a czasami z aluminium. Dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym, na stali można wytworzyć powłokę, która skutecznie zapobiega korozji. Blachy trapezowe, wykonywane są zgodnie z europejskimi normami, których jest całkiem sporo, co w efekcie daje nam ponad dwadzieścia różnych profili blachy trapezowej. Pokrywane mogą być powłokami organicznymi podobnie jak płyty warstwowe. Blachy trapezowe nadają się także, poza swoim podstawowym przeznaczeniem na pokrycia dachów i obudowy ścian obiektów przemysłowych, na konstrukcyjne profile nośne, stosowane w wielu budynkach o różnorodnych konstrukcjach. Dzięki odpowiedniemu profilowi, określonego ściśle europejską normom, blachy trapezowe uzyskują wysoką sztywność i wytrzymałość, co poszerza ich zastosowanie na elementy stropów, czy nawet stropów pomiędzy kondygnacjami budynków. Blachy trapezowe konstrukcyjne, jako specyficzny typ blach trapezowych zasługują na specjalną uwagę. Wykonane są ze stali ocynkowanej wg europejskich norm, o grubości 1.25 mm. Sztywna norma przewiduje wnikliwe badania dotyczące nośności czy te odporności na zgniatanie, zaginanie czy też ścieranie. Stanowią szalunek pod płyty PIR - izolację poliuretanową.

Projekt hali stalowej, to element można powiedzieć najważniejszy w całym procesie budowy obiektu. Bez projektu przecież nie ma mowy o prawidłowym rozstawieniu ramy konstrukcji i odpowiednim umiejscowieniu sprzężeń ściennych oraz dachowych. To właśnie projekt, powstający w zgodzie z wszystkimi przepisami prawa budowlanego, realizuje najważniejszą kwestię budowy. Mianowicie zapewnia, iż obiekt przemysłowy wykonany zgodnie z zaleceniami projektanta, będzie w pełni bezpieczny w użytkowaniu, oraz nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu, poprzez na przykład wadliwe wykonanie konstrukcji nośnej dachu. Projekty powstają przy pomocy specjalistycznego oprogramowania, z których głównym i zarazem podstawowym programem jest znany wszystkim architektom i projektantom AutoCad. Jest on oczywiście wyposażony w specjalne dodatki i moduły umożliwiające już na etapie projektowania hali, przestrzegania wszystkich niezbędnych zapisów prawa budowlanego oraz polskich i europejskich norm. Dzięki zastosowaniu tegoż oprogramowania, projekty powstają z reguły coraz szybciej. Proces powstawania projektu z reguły wygląda za każdym razem podobnie. Mianowicie Architekci wykonujący projekt w pierwszej kolejności zbierają niezbędne informacje od klienta. Następnie proponują mu modyfikacje swoich gotowych projektów oraz rozwiązania możliwe do zastosowania. Oczywiście informują klienta o wadach i zaletach danego rozwiązania projektowego, po czym to klient, podejmuje ostateczną decyzję, na jakie model hali się zdecydować. Gotowe, stworzone już wcześniej projekty hal, wykorzystujące różnorodne systemy np. płyty termPIR i rozwiązania technologiczne, są o wiele tańsze niż projekt wykonywany na życzenie klienta według jego wytycznych, nie mniej jednak ta druga wersja daje każdemu gwarancję, że projekt będzie realizował wszystkie niezbędne założenia przedsiębiorcy inwestującego w budowę hali przemysłowej.