W takim przypadku wystarczy zastosować odpowiednie nawyki, a problem zniknie w mgnieniu oka. W niektórych przypadkach może być wymagane bardziej intensywne leczenie, włącznie z konsultacją ze specjalistą. Problemów ze skórą dziecka nigdy nie należy lekceważyć, ale nie należy też panikować, gdy się pojawią. Jak zatem zadbać o skórę małego dziecka?

Wrażliwość skóry dziecka

Skóra dziecka jest bardzo delikatna. To, co rodzic uważa za zaletę, dla dziecka jest problemem. Ta niezwykła delikatność związana jest z niedojrzałością strukturalną i funkcjonalną naskórka. Skóra dziecka nie chroni dzieci przed czynnikami zewnętrznymi tak skutecznie, jak skóra osoby dorosłej. Skóra niemowląt ma znacznie słabsze mechanizmy obronne i zdecydowanie szybciej traci wodę. W praktyce oznacza to, że substancje, które nie powodują podrażnień u dorosłych, mogą uszkodzić skórę dzieci. Najmłodsi są również podatni na podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Może być ona również poważnie dotknięta czynnikami zewnętrznymi, takimi jak słońce, wiatr, mróz, a także niewłaściwy dobór odzieży, wypranej w drażniących środkach nieodpowiednich dla dzieci.

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha jest formą łagodnego łojotokowego zapalenia skóry, które występuje u niemowląt. Tłuste, żółte, łuszczące się płatki pojawiają się na skórze głowy w okolicy ciemiączka (stąd nazwa). Jest to wynikiem nadmiernego wydzielania łoju, który łączy się z naskórkiem, a następnie wysycha na skórze. Na końcowym etapie powstała „skorupka” zaczyna się złuszczać.

Stan ten zwykle rozpoczyna się w ciągu pierwszych 2 miesięcy i ustępuje w ciągu kilku, kilkunastu tygodni bez leczenia. Wymaga on jednak odpowiedniej pielęgnacji specjalnie przeznaczonym do tego kremem Mustela. W aptekach internetowych kupisz go w przystępnej cenie. Zmiany skórne zwykle pojawiają się na skórze głowy, ale mogą również dotyczyć twarzy, uszu, szyi lub okolicy pieluszkowej.

Potówki

Na skórze dziecka pojawić się mogą również małe, przezroczyste pęcherze, to właśnie potówki. Występują w okolicy pach, pachwin, na skórze głowy, szyi oraz na plecach. Spowodowane są zbyt ciepłym ubraniem, trudnym usuwaniem potu ze skóry oraz wysoką temperaturą otoczenia. Jak im zapobiegać? Przede wszystkim nie przegrzewać dziecka. Niezbędne są odpowiednie ubrania i kontrola temperatury w domu. Nie zapominać należy również o częstej zmianie pieluch.

Odpowiednia pielęgnacja

Do pielęgnacji skóry dziecka zawsze należy stosować produkty przeznaczone specjalnie dla niego. Niewłaściwe kosmetyki pielęgnacyjne mogą podrażnić lub znacznie pogorszyć stan skóry malucha. Powinny być dostosowane do wieku oraz rodzaju skóry dziecka. Środek myjący nie powinien być zbyt mocny, ponieważ podrażni wrażliwą skórę dziecka. Warto zdecydować się na produkty bezzapachowe, które nie zawierają alkoholu, ani sztucznych barwników. Problemów skórnych dziecka nigdy nie należy bagatelizować i zawsze lepiej zapobiegać różnego rodzaju chorobom, niż je leczyć.