Jednak pamiętajmy, że wybierając dom spośród gotowych projektów, musimy liczyć się z pewnymi kompromisami i ograniczeniami. To właśnie dlatego ostateczna decyzja powinna być dobrze przemyślana. Na co zwrócić uwagę podczas kupna gotowego projektu domu? Przekonajmy się!

Czy gotowy projekt domu to dobre rozwiązanie?

Na początku krótko odpowiedzmy na pytanie, czy gotowy projekt domu w ogóle jest dobrym rozwiązaniem? Z pewnością tak… przynajmniej wtedy, gdy nie zależy nam na mocno zindywidualizowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych.

Współcześnie wiele firm oferuje gotowe projekty domów. Domowe Klimaty i inne pracownie architektoniczne proponują projekty domów parterowych, piętrowych czy z poddaszem w wielu wariantach i atrakcyjnych cenach. I to właśnie aspekty finansowe są największą zaletą gotowego projektu. Za takie rozwiązanie średni należy zapłacić zaledwie kilka tysięcy złotych. Jest to cena bardzo atrakcyjna w porównaniu do indywidualnego projektu, który może kosztować od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Gotowe projekty domów są polecane również osobom, którym zależy na czasie. Przygotowanie projektu na zlecenie wiąże się bowiem z przynajmniej kilkumiesięcznym oczekiwaniem. Przy ewentualnych zmianach i poprawkach budowa domu może rozpocząć się nawet z kilkunastomiesięcznym opóźnieniem.

Wybieramy gotowy projekt domu – na co zwrócić uwagę?

Warto pamiętać o tym, że skorzystanie z usług pracowni oferującej gotowe projekty nie oznacza automatycznie, że nie ma się czego obawiać. By dobrze wybrać, warto pamiętać przede wszystkim o trzech rzeczach:

  1. Odpowiednie dobranie projektu do działki – wybierając gotowy projekt domu, zwróć uwagę nie tylko na to, czy powierzchnia użytkowa budynku będzie zaspokajała potrzeby całej rodziny, ale też na to, czy projekt jest odpowiednio dopasowany do działki. Zwróć uwagę na rozmieszczenie okien i odległość od sąsiednich działek. Uwzględnij również miejsce na ogród czy ewentualny taras.
  2. Określ potencjalne koszty eksploatacji domu – oczywiście, teoria to jedno, a praktyka drugie. Jednak nawet pobieżna analiza pozwala określić, czy koszty eksploatacji budynku będą niskie czy wysokie. Przykładowo, zdecydowanie łatwiej – a co za tym idzie taniej – jest ogrzać dom piętrowy niż parterowy.
  3. Dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi instalacjami – dokonując zakupu, warto przeanalizować wszystkie instalacje: wodno-kanalizacyjną, elektryczną i grzewczą. Sprawdź, czy odpowiadają one Twoim potrzebom i oczekiwaniom finansowym.

Zobacz gotowe projekty domów parterowych z pracowni Domowe Klimaty

O czym jeszcze należy pamiętać? Oczywiście podstawą jest wybranie odpowiedniego biura projektowego. Warto kierować uwagę w stronę pracowni, które na swoim koncie mają różnego rodzaju certyfikaty i nagrody, a także pozytywne opinie dotychczasowych klientów.

Przykładem profesjonalnie wykonanych i solidnych projektów są gotowe projekty domów parterowych z pracowni Domowe Klimaty. Dlatego jeżeli chcesz kupić projekt domu, zapoznaj się z ofertą tego biura na stronie domowoeklimaty.pl.