Jakie zatem zalety posiada to rozwiązanie? Co przemawia za budownictwem modułowym?

Korzyści wynikające z zamieszkania w domu modułowym?

Domy modułowe to w większości przypadków niewielkie budynki, które dla wielu osób mogą wydawać się zbyt małe. Warto jednak mieć świadomość, że projektowane są one w taki sposób, by były funkcjonalne i umożliwiały komfortowe mieszkanie nawet rodzinom z dziećmi. Jakie korzyści wynikają zatem z zamieszkania w domu modułowym? Otóż, wśród zalet takiego rozwiązania należy wymienić przede wszystkim:

  • niskie koszty eksploatacji, ponieważ domy modułowe są nie tylko energooszczędne, ale również dopasowane do potrzeb mieszkańców, co pozwala uzyskać oszczędności na ogrzewaniu, czy zużyciu mediów;
  • brak przywiązania do rzeczy, ponieważ dysponując małą ilością miejsca automatycznie przestajemy je gromadzić i skupiamy się na przeżyciach zamiast dobrach materialnych;
  • ekologię, ponieważ domy modułowe to budynki, które pozwalają zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery, a co za tym idzie żyć bardziej świadomie.

Co przemawia za budownictwem modułowym?

Wzrost popularności domów modułowych w Polsce jest efektem licznych zalet tej technologii. Istotna w tym przypadku jest bowiem nie tylko energooszczędność, ale również szybkość budowy, ponieważ w domu modułowym można zamieszkać nawet w ciągu 2-3 miesięcy od złożenia zamówienia. Co istotne, tego typu budynki w niczym nie ustępują domom murowanym, a zastosowana technologia sprawia, że można postawić je praktycznie wszędzie (budynki modułowe nie pękają i nie osiadają). Poza tym za budownictwem modułowym przemawia także różnorodność, ponieważ w katalogach dostępne są różne projekty tego typu budynków. Można je znaleźć między innymi pod hasłem: domy modułowe - markaeko.pl. Ważną zaletą jest także fakt, że domy modułowe można elastycznie rozbudowywać, co pozwala odpowiedzieć na zmieniające się potrzeby ich mieszkańców. Z reguły następuje to poprzez doklejenie kolejnego, identycznego modułu.

Czy dom modułowy można postawić bez pozwolenia?

Niewątpliwą zaletą domów modułowych jest fakt, że w większości przypadków można postawić je bez pozwolenia na budowę. Wraz z wprowadzeniem tzw. Nowego Ładu przepisy umożliwiają bowiem budowę bez pozwolenia domu o powierzchni do 70 m², a przykładem może być dom modułowy 70 m² - markaeko.pl. Budowa w tym przypadku odbywa się na podstawie zgłoszenia dokonywanego w urzędzie odpowiednim dla danej lokalizacji, a fakt ten pozwala zdecydowanie ograniczyć formalności związane z rozpoczęciem inwestycji. W efekcie jej realizacja może być bardzo szybka, co sprawia, że dom modułowy jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną jak najszybciej zamieszkać na swoim. Mogą to być zarówno rodziny z dziećmi, jak i single, czy seniorzy, którzy mogą dopasować budynek modułowy do własnych potrzeb.

Podsumowując należy stwierdzić, że zamieszkanie w małym domu modułowym może przynieść naprawdę wiele korzyści. Istotne jest także to, że technologia umożliwia jego elastyczną rozbudowę w razie potrzeby.