Dowiedz się więcej o obecności magnesów w codziennej elektronice, w tym w sprzęcie audio. 

Magnesy w codziennej elektronice – gdzie można je znaleźć? 

Gdzie możesz znaleźć magnesy na co dzień? W elektronice! Przykładowo w laptopach używa się magnesów do zapisywania informacji na nośnikach pamięci. Magnesy służą do zmiany kierunku materiału magnetycznego na nośniku danych w segmentach, które odtąd prezentują dane binarne. Następnie komputer rozpoznaje kierunek z każdego segmentu materiału magnetycznego i przetwarza je na dane zrozumiałe dla zwykłego użytkownika. Ponadto magnesy można odnaleźć także w generatorach elektrycznych, w których przekształcają energię mechaniczną w energię elektryczną. Zarazem silniki elektryczne wykorzystują magnesy do zamiany energii elektrycznej z powrotem w energię mechaniczną. Podczas odzysku w żurawiach łapią, a następnie przesuwają ciężkie elementy metalu, które ważą nawet tysiące kilogramów. 

Magnesy są na co dzień używane w wielu zastosowaniach przemysłowych, jednak gdzie jeszcze możesz odnaleźć je w swoim domu? Magnesy można znaleźć nie tylko w komputerach, ale także w telewizorach, kartach kredytowych i lampach mikrofalowych. Uszczelnienie większości chłodziarek i zamrażarek jest magnetyczne, a niektóre szafki posiadają magnetyczne uchwyty uniemożliwiające ich otwarcie. Wiele drobnych magnesów można znaleźć również w innej, codziennej elektronice domowej. Można odnaleźć je tak samo w przetwornikach, których używa się w gitarach elektrycznych. 

Magnesy w głośnikach 

W małych głośnikach, które są nieodłączną częścią laptopów, telewizorów czy radiów, stosuje się magnesy. Zainstalowana w głośnikach cewka z drutu oraz magnes przetwarzają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe. Najczęściej wykorzystywane są w tym celu magnesy neodymowe, szczególnie w głośnikach niskotonowych, ponieważ są one w stanie wytworzyć mocne i precyzyjne basy. Jaka jest rola magnesów w głośnikach? Jak wygląda ich działanie? Magnes generuje pole magnetyczne, a cewka głośnika umieszczona jest w polu magnetycznym. W momencie, gdy prąd audio przechodzi przez cewkę głosową, zostaje on poddany sile pola magnetycznego, powodując tym samym wibracje cewki głosowej i napędzanie stożka przyklejonego do cewki głosowej do wibracji, dzięki którym powstaje dźwięk. 

Podsumowując, można stwierdzić, iż magnesy są niezbędne w dzisiejszym świecie technologicznym. Stanowią one nieodłączny element wielu urządzeń, dzięki czemu są w stanie spełnić różnorodne potrzeby i wymagania techniczne. Warto także dodać, że wiele z magnesów ma swoje określone zadania, które są oparte na ich właściwościach. Najczęściej wyróżnia się magnesy neodymowe i ferrytowe, które w wielu urządzeniach mogą być stosowane równolegle, jednakże dzięki ich specyficznym właściwościom powodują one, że urządzenia te przeznaczone są do określonych zastosowań.