Umożliwia przechowanie nadwyżki energii, co z kolei przekłada się na znaczne oszczędności i uniezależnienie się od dostaw z sieci energetycznej. Dzięki temu w instalacjach domowych sprawdzają się doskonale zarówno na co dzień, jak i w sytuacjach awaryjnych, pomagając radzić sobie ze skutkami braku zasilania. 

Magazynowanie energii - co trzeba wiedzieć? Jak działa magazyn energii?

Magazyny energii to po prostu zespoły akumulatorów, w których można przechowywać nadwyżkę energii wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej. Najczęściej stosowane są w nich akumulatory litowo-jonowe. Panele słoneczne produkują prąd stały (DC), który w takiej formie jest magazynowany w akumulatorach. Kiedy zachodzi potrzeba, prąd jest przekształcany na prąd zmienny (AC) przez falownik i tak może być wykorzystany do zasilenia urządzeń domowych. Przy dużych nadwyżkach, po zapełnieniu magazynu, nadmiar energii jest przekazywany do sieci energetycznej.

 

Więcej na temat magazynów energii można dowiedzieć się na: https://solar-project.pl/magazyny-energii.

 

Magazyny energii - Jak zoptymalizować zużycie energii z instalacji fotowoltaicznej?

W ramach programu Mój Prąd można uzyskać dotacje na instalacje odnawialnych źródeł energii – w tym magazyny energii. W piątej edycji programu możliwe jest uzyskanie do 7 000 złotych zwrotu kosztów budowy instalacji fotowoltaicznej z dodatkowymi urządzeniami oraz do 16 000 złotych na magazyny energii. Warto jednak pamiętać, że dopłata nie może być wyższa niż 50 proc. całości poniesionych kosztów.

Magazyn energii pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa zasilania i uniknięcie strat energii

Koszt magazynu energii uzależniony jest przede wszystkim od jego pojemności. Najmniejsze magazyny o pojemności około 2,5 kWh, kosztują około 15 000 złotych. Cena rośnie proporcjonalnie do pojemności. Cena magazynu o pojemności 5 kWh oscyluje wokół 30 000 złotych, zaś za model o pojemności 10 kWh zapłacimy od 50 000 do 60 000 złotych. Magazyny o większej pojemności są obecnie trudniej dostępne na rynku i ich cena może być znacznie wyższa.

Zalety magazynu energii. Co możecie zyskać dzięki magazynom energii?

Montaż magazynu energii wiąże się dla inwestora z wieloma korzyściami. Najważniejsze z nich to z całą pewnością:

  • większa niezależność: posiadanie magazynu energii zwiększa poczucie bezpieczeństwa energetycznego, zapewniając zapas prądu na co najmniej kilkanaście godzin w razie awarii sieci dystrybucyjnej;

  • brak strat w produkcji energii: przestarzała infrastruktura energetyczna w Polsce często nie jest w stanie przyjąć nadwyżek energii z domowych instalacji fotowoltaicznych. Magazyn energii pozwala na gromadzenie prądu mimo przesilenia w sieci, zapobiegając stratom produkcji;

  • oszczędność pieniędzy: magazyn energii optymalizuje konsumpcję wyprodukowanej energii, co pozwala na zmniejszenie ilości prądu przekazywanego do operatora, minimalizuje straty i przyspiesza zwrot z inwestycji.

Zalety magazynów energii. Sposób na zużycie nadwyżek energii i uniezależnienie się od sieci energetycznej

Inwestycja w magazyn energii do fotowoltaiki, pomimo wysokich kosztów początkowych, przynosi wiele korzyści. Wśród nich największe znaczenie mają niezależność energetyczna i możliwość uzyskania zasilania w sytuacjach awaryjnych, brak strat w produkcji energii oraz niższe koszty użytkowania prądu z sieci. Do inwestycji w magazyn zachęcają też dostępne dotacje w ramach programu Mój Prąd. 

Magazyny energii - Solar-Project

Adres firmy:
Prosta 30, 62-002 Złotniki koło Poznania
woj. wielkopolskie

Telefon:
+48 61 679 13 92

NIP: 9721283665
REGON: 369377440
KRS: 0000716805

Strona WWW:
https://solar-project.pl/