Sektor finansowy oferuje rozwiązania takie jak leasing czy kredyt hipoteczny. W przypadku zabezpieczenia kredytu niezbędna jest często wycena nieruchomości sporządzona przez rzeczoznawcę majątkowego. Operat taki pozwala na określenia ryzyka związanego z daną nieruchomością w aspekcie udzielanego kredytu.

Leasing – kiedy się sprawdzi?

Leasing to możliwość, z której warto skorzystać, jeśli przedsiębiorstwo chce pozyskać dobra przeznaczone do eksploatacji. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest leasing samochodów, z którego korzysta wiele przedsiębiorstw. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o skorzystaniu z leasingu warto przeprowadzić dokładną symulację wszystkich kosztów, ponieważ w niektórych przypadkach może się okazać, że zakup na własność danego przedmiotu będzie bardziej opłacalny. Do skorzystania z leasingu najczęściej przekonuje krótki okres finansowania oraz stosunkowo proste formalności. Firmy leasingowe czasami nie wymagają potwierdzenia zdolności kredytowej ani wysokiego wkładu własnego.

- Możemy rozróżnić leasing operacyjny oraz leasing finansowy - informuje Sebastian Wygaś, rzeczoznawca majątkowy z https://www.nieruchomosci-wycena.com/s2,Wycena-nieruchomosci-Czestochowa

Kredyt – wady i zalety

Kredyt w banku zazwyczaj poleca się firmom, które planują zakup nieruchomości. Wiele banków ma przygotowaną ofertę specjalnie dla przedsiębiorców. Istnieją dwa podstawowe rodzaje kredytów – inwestycyjne i obrotowe. W kontekście porównań z leasingiem należy zwrócić uwagę przede wszystkim na pierwszy z nich. Podstawowa różnica dotyczy długości finansowania. Dłuższy okres finansowania sprawia, że rata kredytu jest zazwyczaj niższa od leasingowej.

-  Bank w przypadku kredytu o charakterze hipotecznym wymaga wyceny nieruchomości w formie operatu szacunkowego - ocenia Sebastian Wygaś z https://www.nieruchomosci-wycena.com/

Kredyt ma również wady. Najważniejszą dla wielu przedsiębiorców są formalności związane z jego załatwieniem i konieczność zgromadzenia bardzo dużej ilości dokumentów. Dodatkowo bank wymaga zabezpieczenia, na przykład w postaci hipoteki, a także wkładu własnego, który będzie wyższy niż w przypadku korzystania z leasingu. Wymagany jest także operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego.

Wartość nieruchomości określona przez rzeczoznawcę majątkowego dla celu kredytu hipotecznego to wartość rynkowa uwzględniająca warunki na lokalnym rynku nieruchomości oraz stan nieruchomości - wyjaśnia Maja Hylińska, specjalistka ds. wyceny z 
https://www.nieruchomosci-wycena.com/f5,Rzeczoznawca-majatkowy-w-procesie-zabezpieczenie-wierzytelnosci-

Trudno jednoznacznie przesądzić, co jest lepsze – kredyt czy leasing. Wybór konkretnego rozwiązania będzie należał do przedsiębiorcy, który wcześniej musi ocenić swoją sytuację finansową i wziąć pod uwagę wiele okoliczności, np. branżę i rodzaj inwestycji.