Zakup samochodu to nie lada wydatek – bardzo często, by sfinalizować transakcję, potrzebny jest nam kredyt. Rozważamy wtedy dwa jego typy: kredyt samochodowy oraz kredyt gotówkowy.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy jest rodzajem kredytu, który udzielany jest przez bank (albo inną, upoważnioną instytucję) z przeznaczeniem na zakup pojazdu – zwykle samochodu (nowego lub używanego), choć dzięki niemu można kupić m.in. motor, skuter czy przyczepę kempingową. Sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy pojazd jest nowy – sprzedawcy często zajmują się dopełnieniem wszelkich, nieco czasochłonnych formalności, a niektóre marki dysponują własnymi bankami, w których takie zobowiązanie można zaciągnąć. Dodatkowo, wraz z kredytem samochodowym skorzystać możemy z rozmaitych promocji, oferowanych są przez dilerów lub banki, a oprocentowanie może być niższe niż w przypadku innych kredytów.

Pamiętać jednak trzeba, iż taki kredyt udzielany jest tylko na zakup pojazdu – jeśli więc zaplanowaliśmy kupno samochodu używanego, w którym niezbędne będą pewne naprawy, ich koszty pokryć będziemy musieli z własnych środków. Zazwyczaj do zaciągnięcia takiego zobowiązania wymagany jest wkład własny – im będzie on większy, tym korzystniejsza będzie oferta. Wymagane jest także dodatkowe zabezpieczenie kredytu: staje się nim zakupiony pojazd, którego współwłaścicielem – do czasu spłaty należności – staje się kredytodawca. To do niego należeć będą także wszelkie prawa do ewentualnego odszkodowania, zgodnie z obowiązkową polisą autocasco.

Kredyt gotówkowy a zakup samochodu

Prostym i szybkim zastrzykiem gotówki może być natomiast kredyt gotówkowy, który – ze względu na maksymalne ograniczenie formalności – będziemy mogli przeznaczyć również na zakup znalezionego okazyjnie samochodu. Jest to bowiem kredyt, który spożytkować możemy na dowolny cel, a bank nie będzie ingerować w sposób, w jaki dysponujemy środkami. Możemy więc za niego zarówno kupić samochód, jak i wyremontować go, czy dodatkowo wyposażyć.

Do jego uzyskania wystarczy dokument tożsamości oraz zdolność kredytowa, czyli m.in. pozytywna informacja o naszych zarobkach (ich wysokości, źródła i systematyczności) oraz brak problemów w dotychczasowych spłatach zobowiązań. Wkład własny nie jest w tym przypadku wymagany, często tak jak dodatkowe zabezpieczenie kredytu – to my staniemy się jedynym właścicielem pojazdu.

Jak wybrać najkorzystniejszy z kredytów gotówkowych?

By zminimalizować całkowite koszty kredytu gotówkowego, należy dokładnie porównać aktualne oferty banków – nie tylko pod kątem ich oprocentowania, ale także wszelkich dodatkowych opłat, jak prowizje czy ubezpieczenia. Pomoże w tym wyszukiwarka ofert open.pl, która porównuje także dostępne kredyty gotówkowe. Takim sposobem – szybkim, przejrzystym i bezpłatnym – dowiemy się, który z nich będzie dla nas najkorzystniejszy.