Naturalna substancja pochodzenia roślinnego ma wiele do zaoferowania osobom, które stale borykają się z zanieczyszczoną cerą.

Kwas salicylowy – co to takiego?

Kwas salicylowy należy do grupy kwasów beta-hydroksylowych (BHA). Występuje naturalnie w przyrodzie, np. w korze wierzby. Ma formę białego, krystalicznego proszku, który rozpuszcza się w alkoholu etylowym i tłuszczach. Ze względu na to łatwo przenika przez warstwę sebum, docierając do głębszych warstw skóry. Poza aspektami urodowymi kwas salicylowy wykorzystuje się m.in. do produkcji spirytusu salicylowego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://magdalenajaglarz.pl/blog/zabiegi-gabinetowe/kwas-salicylowy.

Jak działa kwas salicylowy na twarz?

Kwas salicylowy stanowi jeden z najsilniej działających kwasów, jakie stosuje się w zabiegach na skórę. Z tego względu spełnia specyficzne potrzeby cery zanieczyszczonej, tłustej, łojotokowej oraz trądzikowej.

·Działa keratolitycznie – oczyszcza pory skórne i zwęża ujścia gruczołów łojowych, stymuluje złuszczanie martwego naskórka, przeciwdziałając zaskórnikom i wypryskom.

·Poprawia absorpcję innych składników aktywnych – skóra oczyszczona kwasem salicylowym efektywniej wchłania pozostałe składniki stosowane w Twojej pielęgnacji.

·Ma właściwości bakteriostatyczne i przeciwgrzybicze – tym samym przeciwdziała rozwojowi trądziku i innych zmian skórnych o takim podłożu.

·Działa przeciwzapalnie – wycisza aktywne zmiany zapalne i przyspiesza proces gojenia się skóry.

·Reguluje wydzielanie sebum – zmniejsza łojotok i reguluje prawidłowy poziom nawilżenia skóry, dodatkowo zmniejszając występowanie niedoskonałości.

·Wyrównuje koloryt skóry – działanie keratolityczne idzie w parze z redukcją przebarwień, np. słonecznych albo potrądzikowych.

·Stymuluje procesy regeneracji skóry – w tym produkcję kolagenu, więc można stosować go również na zmarszczki, rozszerzone pory i blizny po trądziku.

Skóra po zastosowaniu kwasu salicylowego staje się czystsza, gładsza, dłużej matowa i mniej podatna na niedoskonałości. Przejściowo może wystąpić łuszczenie się, świąd i pieczenie skóry. W tym czasie wymaga ona delikatnej pielęgnacji, by prawidłowo się regenerować.

Przeciwwskazania do stosowania kwasu salicylowego

Ze względu na silne działanie penetrujące skórę kwas salicylowy (szczególnie w wysokich stężeniach) może nie odpowiadać niektórym cerom. Jego stosowanie warto skonsultować z doświadczonym kosmetologiem, zwłaszcza w przypadku cery suchej, wrażliwej i naczynkowej. Kwasu salicylowego nie mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby:

·mające alergię na kwas salicylowy,

·z aktywną opryszczką,

·leczone retinoidami,

·z ciężkimi infekcjami skórnymi,

·ze świeżymi bliznami.

Zabiegi kosmetyczne z kwasem salicylowym

Zabiegi na twarz z kwasem salicylowym gwarantują szybsze i bardziej widoczne efekty. Warto powierzyć je profesjonalistom. W Pabianicach wykonasz peeling twarzy z kwasem salicylowym o stężeniu 10-30% i pH 3,0. Takiego zabiegu nie należy wykonywać samodzielnie, ponieważ nieprawidłowo przeprowadzony może doprowadzić do poparzenia skóry.

·Za peeling z kwasem salicylowym w salonie kosmetycznym zapłacisz ok. 250 zł.

·Czas trwania 1 zabiegu trwa ok. 30 minut: z oczyszczaniem twarzy, aplikacją, zmywaniem i neutralizacją kwasu, a także pielęgnacją.

·Efekty peelingu z kwasem salicylowym są widoczne już po 1 zabiegu.

·Aby utrzymać trwałe rezultaty w poprawie kondycji skóry, zaleca się wykonanie od 5 do 8 zabiegów w odstępach co 7-14 dni.

·Kwas salicylowy można stosować nie tylko na twarz, ale również na szyję, dekolt, plecy oraz dłonie.

Zaletą zabiegów kosmetycznych z kwasem salicylowym w gabinecie kosmetycznym jest wsparcie zaufanego kosmetologa. Taka osoba poinformuje m.in. o odpowiedniej pielęgnacji w trakcie i po kuracji kwasami. Służy pomocą, gdy masz wątpliwości odnośnie stanu skóry.

Kosmetyki z kwasem salicylowym do użytku domowego

Kwas salicylowy powszechnie występuje także w kosmetykach do codziennej pielęgnacji skóry, które można stosować w domu. Zawierają one jednak jego znacznie niższe stężenie od preparatów stosowanych w gabinetach kosmetycznych. Toniki, żele, pianki myjące, serum i kremy na noc mogą mieć w składzie od 0,3 do 2% kwasu salicylowego.

Przykładowe kosmetyki drogeryjne z kwasem salicylowym

·Krem do twarzy Bandi Pro Care z kwasem pirogronowym, azelainowym i salicylowym – redukuje zaskórniki, oczyszcza i zwęża pory, odpowiedni dla cery tłustej i mieszanej, także dojrzałej.

·Peeling do twarzy InoPharm Pure Elements 2% Salicylic Acid + HA – ma właściwości oczyszczająco-nawilżające, reguluje wydzielanie sebum i przeciwdziała niedoskonałościom.

·Serum do twarzy Nacomi Next Level Salicylic acid 2% – łączy kwas salicylowy z węglem aktywnym, który dodatkowo pochłania zanieczyszczenia. Zawiera witaminę B3 regulującą wydzielanie sebum.

·Pianka myjąca do twarzy COSRX Salicylic Acid Daily Gentle Cleanser – odpowiada potrzebom cery tłustej i mieszanej. Zawiera olejek z drzewa herbacianego o właściwościach antybakteryjnych.

·Serum do twarzy Skincyclopedia 2% Salicylic Acid – powstało z myślą o skórze skłonnej do zanieczyszczeń. Ma w składzie antybakteryjny cynk i olejek z drzewa herbacianego.

·Peeling do twarzy Revox Salicylic Acid 2% – kosmetyk o prostym składzie zawiera wyłącznie roztwór z kwasem salicylowym. Złuszcza martwy naskórek i odblokowuje pory.

·Tonik do twarzy Yasumi Salicylic Acid Toner – działa oczyszczająco, stymuluje złuszczanie martwego naskórka, a także przywraca prawidłowe pH skóry.

·Serum do twarzy The Ordinary Salicylic Acid 2% Solution – zawiera kwas salicylowy w roztworze, który spełnia potrzeby także skóry skłonnej do podrażnień.

Wymienione kosmetyki charakteryzują się zbliżonymi, przystępnymi cenami (w zakresie 20-65 zł) i wydajnymi formułami (w szczególności serum).

Jak prawidłowo stosować kwas salicylowy w domu?

Jeżeli planujesz stosować kwas salicylowy na twarz w warunkach domowych, przestrzegaj kilku kluczowych zasad. Dzięki nim składnik aktywny może działać skuteczniej, a Twoja skóra nie jest narażona na podrażnienia.

1.Na 2 tygodnie przed aplikacją kwasu salicylowego nie depiluj, nie woskuj ani nie peelinguj skóry. Dotyczy to w szczególności stosowania serum z 2% stężenia kwasu salicylowego.

2.Podczas używania kosmetyków z kwasem salicylowym nie chodź na solarium ani nie opalaj skóry. W ciągu dnia stosuj krem z filtrem SPF 50+.

3.Nie aplikuj kwasu salicylowego na wrażliwą skórę wokół oczu ani na błony śluzowe.

4.Przed zastosowaniem kwasu salicylowego dokładnie oczyść skórę.

5.Stosuj się do czasu aplikacji zalecanej przez producenta kosmetyku, z jakiego korzystasz. Nie przetrzymuj formuły na twarzy.

6.Na czas aplikacji produktów z kwasem salicylowym zmień oczyszczanie twarzy na łagodne kosmetyki myjące. Stosuj kremy odbudowujące barierę hydro-lipidową skóry, np. z ceramidami i ekstraktem z wąkroty azjatyckiej. Nie peelinguj skóry.

7.Unikaj ekspozycji skóry na słońce przez 4 tygodnie od ostatniego użycia kosmetyku z kwasem salicylowym, aby zapobiec podrażnieniom i przebarwieniom słonecznym.

Stosowanie kwasu salicylowego na twarz – podsumowanie

Kwas salicylowy to cenny składnik wykorzystywany w branży kosmetycznej. Jego właściwości mogą pomóc uporać się z niedoskonałościami charakterystycznymi dla cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Stosowanie kwasu salicylowego o wysokim stężeniu przynosi najszybsze rezultaty, jednak należy pozostawić je specjaliście. W domowej pielęgnacji możesz używać kosmetyków o niskim stężeniu kwasu salicylowego, które również przyczyniają się do poprawy kondycji skóry skłonnej do zanieczyszczeń.