Jednocześnie objaw ten występuje przy infekcjach uszu spowodowanych zakażeniem zewnętrznym lub wewnętrznym. Przy dolegliwościach bólowych w obrębie uszu naturalne jest, że szukamy sposobu na zniwelowanie problemu. Z pomocą przyjść nam mogą krople do LIX, które minimalizują przykre dolegliwości związane z bólem ucha.

Czym są krople LIX?

To wyrób medyczny, którego działanie opiera się na osmotycznych właściwościach glicerolu. Oprócz niego w składzie kropli LIX znajduje się również lidokaina.

Glicerol to związek chemiczny, który naturalnie występuje w tłuszczach oraz olejach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Dlaczego właśnie on został wykorzystany przy produkcji kropli do uszu LIX? Ponieważ wykazuje szereg korzyści prozdrowotnych. Oleista konsystencja ułatwia przyleganie do skóry w miejscu aplikacji i odpowiada za jego właściwości ochronne. Ponadto jest higroskopijny, co sprawia, że wiąże wodę i pozwala na jej usunięcie z obrzękniętych tkanej, co nazywane jest efektem osmotycznym. W wyniku tego zmniejsza się obrzęk w uchu i poziom nasilenia bólu.

Również za sprawą glicerolu w kroplach LIX można zmiękczyć przyczyniającą się do bólu zalegającą woskowinę i łatwiej ją usunąć. Natomiast lidokaina, jako drugi ze składników, ma działanie łagodzące ból ucha. Lidokaina zastosowana pomocniczo w kroplach działa jako środek powierzchniowo znieczulający.

Kiedy warto sięgnąć po krople do uszu LIX?

Po krople LIX z lidokainą można sięgnąć przy występowaniu bólu uszu, zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci od 6 miesiąca życia. Działają one wspomagająco w przypadku stanów zapalnych, którym towarzyszy występowanie obrzęku czy swędzenie przewodu słuchowego zewnętrznego. Ponadto można go stosować w celu niwelowania bólu uszu spowodowanego długotrwałym noszeniem słuchawek lub nadmiarem woskowiny, która powoduje nawet zatkanie przewodu słuchowego zewnętrznego.

Kolejną przypadłością, w której krople LIX mogą działać wspomagająco, jest ból spowodowany regularną ekspozycją uszu na działanie wody i wilgoci, np. na basenie. Podobne są dolegliwości spowodowane częstym stosowaniem drażniących detergentów, takich jak mydło czy szampon o nieodpowiednim składzie, które niszczą naturalną błonę osłaniającą przewód słuchowy zewnętrzny. W takiej sytuacji również z powodzeniem można uśmierzyć ból z użyciem kropli LIX z lidokainą.

Przeciwwskazania do zastosowania kropli LIX

Nie we wszystkich przypadkach występowania bólu uszu można stosować pomocniczo krople LIX. Nie należy ich używać przy perforacji błony bębenkowej, np. w przypadku przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Jak wskazuje producent kropli, powinno się po nie sięgać wyłącznie po dokładnym badaniu otoskopowym.

Na podkreślenie zasługuje to, że przedłużające się dolegliwości bólowe uszu zawsze powinny skłonić nas do wizyty u lekarza – rodzinnego czy pediatry – a w uzasadnionych przypadkach także u specjalisty laryngologa. Krople LIX są przeznaczone do doraźnego łagodzenia dolegliwości bólowych ucha, ale przez okres nie dłuższy niż 3 dni. Nie powinny być stosowane w trybie przewlekłym. W razie gdyby po aplikowaniu kropli LIX wystąpiły u pacjenta objawy alergiczne lub inne działania niepożądane, należy przerwać stosowanie, a następnie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedłużający się ból uszu czy występowanie obrzęku lub wycieku wydzieliny z ucha może sygnalizować, że doszło do zakażenia bakteryjnego lub grzybicznego. Takie infekcje będą prawdopodobnie wymagać wdrożenia dalszego, specjalistycznego leczenia.

Pamiętać trzeba, że krople do uszu LIX z lidokainą to wyrób medyczny, który należy stosować wyłącznie zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania lub etykietą. 

Źródła:

  1. Hossmann-Poznańska E., Dzierżanowska D.:  Ostre rozlane zapalenie ucha zewnętrznego, http://www.otolaryngologia.org.pl/orl2/pdf/zalecenia/zalecenia_zapalenie_ucha_zewnetrznego_tekst.pdf 
  2. Zakrzewska A., Ból ucha u dziecka, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/74807,bol-ucha-u-dziecka

Informacje:
LIX krople do uszu
Wyrób medyczny
Przeznaczenie: Wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniająca przewód słuchowy zewnętrzny.
Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.
Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.

LIX/14053/09/23