Pacjent przebywa w kriokomorze przez maksymalnie 3 minuty. Chociaż czas trwania zabiegu jest tak krótki, możliwe jest uzyskanie korzystnego wpływu na stan zdrowia chorego, zarówno fizyczny jak i psychiczny. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do kioterapii ogólnoustrojowej?

Wskazania do krioterapii ogólnoustrojowej

Pierwsza komora kriogeniczna powstała pod koniec lat 70. Japoński profesor T. Yamauchi skonstruował kriokomorę i stosował krioterapię ogólnoustrojową u osób ze schorzeniami reumatycznymi. Obecnie kriokomory cieszą się dużą popularnością w wielu krajach na całym świecie a zabiegi stosowane są w rehabilitacji ruchowej, ale również w odnowie biologicznej i u sportowców w celu zwiększenia wydolności organizmu oraz regeneracji po urazach.

Wskazania do stosowania zabiegów w kriokomorze to m.in. zapalne choroby narządu ruchu, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa czy zapalenie stawów towarzyszące łuszczycy. Krioterapia ogólnoustrojowa jest metodą wspomagającą leczenie chorób zwyrodnieniowych stawów: kręgosłupa, łokciowych, barkowych czy kolanowych. Korzystne efekty obserwuje się w przypadku zespołów bólowych kręgosłupa np. w przebiegu dyskopatii, zapalenia okołostawowego ścięgien, powięzi i mięśni oraz zespołów przeciążeniowych narządu ruchu. Osteoporoza, fibromialgia, choroba Parkinsona i depresja to kolejne wskazania do skorzystania z zabiegów w kriokomorze.

Kto nie skorzysta z zabiegów w kriokomorze?

Przeciwwskazania do zabiegów w kriokomorze to m.in. choroby nowotworowe, część chorób układu krążenia (w tym stan po zawale, niewydolność krążenia, przebyte zatory tętnicze) oraz nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze. Osoby, u których występuje nadczynność i niewyrównana niedoczynność tarczycy oraz ostre schorzenia dróg oddechowych, choroby nerek i pęcherza moczowego również nie powinny poddawać się zabiegom w kriokomorze. Osoby zmagające się z problemem klaustrofobii niekoniecznie muszą rezygnować z krioterapii. Na rynku dostępne są kriokomory o otwartej konstrukcji, przyjaznej dla osób z klaustrofobią.