Czy kobieta ciężarna musi sobie odmówić tego pysznego napoju? Czy kawa ma negatywny wpływ na jej zdrowie i zdrowie nienarodzonego dziecka? Okazuje się, że parę łyków kawy, wypitej od czasu do czasu, jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Umiarkowane spożycie kofeiny jest dla kobiety w ciąży jak najbardziej dozwolone.

Nadmiar kofeiny szkodzi zdrowiu

W ciąży kobieta musi szczególnie dbać o swoje zdrowie i zdrowie nienarodzonego dziecka. Jeżeli ma ochotę na kawę, może ją wypić. Kawa w ciąży nie jest niedozwolona przez ginekologów. Warto jednak pamiętać, że nie można pić dużych ilości kawy w krótkich odstępach czasu. Według niektórych naukowców wysokie stężenie kofeiny może powodować zakłócenia w przenikaniu krwi do łożyska. A to może prowadzić do zmniejszenia ilości składników odżywczych, które musi otrzymać płód do prawidłowo rozwoju. 

Nadmiar kofeiny ma szkodliwe działanie zarówno dla ciężarnej, jak i nienarodzonego dziecka:

  • wpływa niekorzystnie na samopoczucie kobiety, powodując zgagę i mdłości

  • wypłukuje wapń z organizmu

  • może być przyczyną poronień

  • zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu

Podsumowując, kawa w ciąży może być pita w rozsądnych ilościach. Zatem trzeba pamiętać, że najważniejszy jest umiar.

Jaka kawa dla kobiety w ciąży?

Kawa kofeinowa pobudza, daje energię i wpływa pozytywnie na nastrój. Jeżeli ciężarna ma ochotę na małą filiżankę kawy nie musi się katować. Nie musi odmawiać sobie tej przyjemności.

Dobra palarnia kawy podaje informacje o zawartości kofeiny na swoim produkcie. Dlatego ciężarna może wybrać rodzaj kawy z niską lub nawet minimalną zawartością kofeiny. Dobrym wyborem jest kawa bezkofeinowa. Jest ona zalecana nawet osobom po zabiegach chirurgicznych układu trawiennego.

Umiarkowane picie kawy w ciąży to rozsądne posunięcie. Jest jednak jeden warunek. Kawa musi być najwyższej jakości.

Źródło zdjęcia:

Tikhonova Yana / Shutterstock.com