Współczesne tytuły łączą fotorealistyczną grafikę, zaawansowaną fizykę i złożone mechaniki. Aby cieszyć się płynną rozgrywką na wysokich ustawieniach, sprzęt musi spełniać określone przez producentów wymagania. Z tego artykułu dowiesz się, czy Twój komputer im sprosta.

Procesor: im więcej rdzeni, tym lepiej!

Chyba jednym z podstawowych pytań, które padają, gdy każdy gracz zapoznaje się z najnowszym tytułem, to „czy gra mi pójdzie”. Najświeższe tytuły coraz częściej wykorzystują wielowątkowość procesorów.

W praktyce oznacza to, że liczba rdzeni ma duże znaczenie. W przypadku gier AAA oraz produkcji z otwartym światem procesor z minimum 6-10 rdzeniami i 12-20 wątkami staje się standardem. Większa liczba rdzeni pozwala na obsługę skomplikowanych obliczeń takich jak fizyka, animacje postaci czy interakcje z otoczeniem.

Jeżeli zależy Ci na rozgrywce w jakości 4K lub płynności powyżej 120 klatek na sekundę, wybierz procesor, który ma co najmniej 12 rdzeni. To zapewni Ci komfortową obsługę nawet najbardziej wymagających gier.

Pamięć RAM: szybki dostęp i wielozadaniowość

Obecnie przyjęło się, że standardem w gamingu jest 16 GB pamięci RAM. Jednak coraz częściej producenci najnowszych tytułów podkreślają, że warto mieć nawet 32 GB. A zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na wysokich rozdzielczościach.

Co jest równie ważne? Szybkość pamięci (taktowanie min. 3200 MHz) i dwukanałowość, czyli instalacja dwóch kości RAM (np. 2x 8 GB). Dzięki temu zyskasz większą przepustowość.

Karta graficzna: wysoka wydajność, Ray Traycing czy 4K

Nie da się ukryć, że najnowsze gry mocno obciążają karty graficzne. Dzieje się tak, ponieważ tekstury w grach są coraz bardziej szczegółowe, a twórcy chętnie korzystają z technologii Ray Tracingu. Ray Tracing to nic innego jak śledzenie promieni światła.

Jeśli zależy Ci na wysokiej wydajności przy jednoczesnym braku rezygnacji z ustawień ultra, sięgnij po kartę graficzną, która:

  • obsługuje pamięć VRAM: tu zalecamy min. 8 do 12 GB. Przy 4K ta wartość wzrasta do 16 GB;

  • obsługuje Ray Tracing: to standard w grach nowej generacji;

  • jest wydajna obliczeniowo: współczesne karty graficzne powinny osiągać co najmniej 60 FPS-ów w rozdzielczości 1440p i 30 FPS-ów w rozdzielczości 4K.

Kiedy najchętniej sięgasz po tytuły z otwartym światem, takie jak RPG czy symulatory, dodatkowa moc obliczeniowa przekłada się na płynną rozgrywkę.

Dysk twardy: bo czas wczytywania ma znaczenie

Tradycyjne dyski HDD powoli odchodzą w zapomnienie w świecie gamingu. Powoli standardem staje się dysk SSD. Ma on znaczenie nie tylko dla systemu operacyjnego, ale i dla gier.

Szybki dysk SSD NVMe o pojemności minimum 1 TB znacznie skraca czas wczytywania i poprawia wydajność w grach. Dodatkowo nowoczesne tytuły zajmują sporo miejsca i często przekraczają 100 GB. Dlatego dysk o dużej pojemności jest dziś niezbędny.