Sprawdź, co grozi za niezapłacenie podatku od nieruchomości w 2023 roku!

Niezapłacony podatek od nieruchomości – jakie odsetki?

Odsetki za zwłokę to podstawowa konsekwencja spóźnienia z zapłatą podatku od nieruchomości. Obecnie odsetki ustawowe od zaległości podatkowych wynoszą aż 16,5% w skali roku. Kara okaże się bardziej dotkliwa dla osób wykorzystujących nieruchomości dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku takich gruntów i obiektów podatek od nieruchomości jest bowiem znacznie wyższy niż nałożony na właścicieli nieruchomości prywatnych.

Brak zgłoszenia – brak podatku? Kary za niezgłoszenie nieruchomości do opodatkowania

Prawo podatkowe przewiduje też kary dla osób, które – celowo lub z niewiedzy – nie zgłoszą w terminie nieruchomości do opodatkowania. Po zakupie, przyjęciu w użytkowanie wieczyste czy posiadanie gruntu lub obiektu budowlanego mają bowiem 14 dni na dopełnienie formalności w urzędzie miasta lub gminy.

Przypomnijmy: osoby fizyczne zgłaszają nieruchomość do opodatkowania na formularzu IN-1. Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1 musi zostać złożona wraz z jednym lub więcej załącznikami:

  • ZIN-1 Dane nieruchomości opodatkowanych
  • ZIN-2 Dane nieruchomości zwolnionych z podatku
  • ZIN-3 Dane współwłaścicieli

Natomiast osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki nieposiadające osobowości prawnej, składają deklarację na podatek od nieruchomości DN-1. Obowiązują do niej załączniki:

  • ZDN-1 Dane nieruchomości opodatkowanych 
  • ZDN-2 Dane nieruchomości zwolnionych z podatku

Podatnik, który nie złoży wymaganych dokumentów, musi liczyć się z konsekwencjami surowszymi niż opisane powyżej odsetki karne od zaległości podatkowych. Osoby fizyczne podlegają w takim wypadku pod art. 80 Kodeksu karnego skarbowego, który za niezłożenie w terminie informacji podatkowej wyznacza karę do 120 stawek dziennych. Natomiast osoby prawne – pod art. 54 § 1 tego aktu prawnego, który za niezłożenie deklaracji podatkowej wyznacza karę do 720 stawek dziennych lub karę pozbawienia wolności bądź obie te kary łącznie. Stawka dzienna w 2023 r. wynosi od 116,33 zł do 46 532 zł.

Czy podatek od nieruchomości się przedawnia?

Jak każde inne zobowiązanie podatkowe, podatek od nieruchomości ulega przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin jego płatności. Zamiast jednak liczyć na to, że urzędnicy nie upomną się o należność, najlepiej jak najszybciej uregulować zaległość. Istnieje też możliwość złożenia wniosku o rozłożenie jej na raty.

Podatnik, który do tej pory nie zgłosił nieruchomości do opodatkowania w informacji IN-1 lub deklaracji DN-1, powinien to zrobić jak najszybciej. Cały proces ułatwi skorzystanie z narzędzi takich jak np. Przyjazne Deklaracje. Zamiast pól urzędowych formularzy mamy tu intuicyjny kreator, który krok po kroku prowadzi przez cały proces. Samo dostarczenie dokumentów do urzędu gminy również nie jest problematyczne: można to zrobić osobiście, drogą pocztową lub elektronicznie przez ePUAP.