Dotyczy to nie tylko rabatek z ulubionymi roślinami. Warto również zatroszczyć się o ogrodowe meble. Co zrobić, by wyposażenie ogrodowe przetrwało w dobrej kondycji do kolejnego sezonu? Jakie zabiegi konserwatorskie trzeba przeprowadzić i gdzie przechowywać meble? O tym przeczytacie poniżej.

Najmodniejsze meble ogrodowe – z jakiego wyposażenia korzystamy?

Jakie meble trafiają najczęściej do ogrodu? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz typu aranżacji przydomowej przestrzeni. Można zdecydować się na konstrukcje klasyczne lub vintage bądź ultra nowoczesne produkty, wpisujące się w ogrody minimalistyczne, skandynawskie. Na wygląd mebli w dużej mierze wpływa materiał, z jakiego są one wykonane.

Co cieszy się największą popularnością? Ze względu na trwałość i funkcjonalność chętnie stawia się na krzesła, ławki i stoliki z polipropylenu lub technorattanu, które wpisują się w większość ogrodowych, tarasowych czy balkonowych stref wypoczynku. Wciąż sporą sympatią użytkowników cieszą się meble drewniane (ogrody skandynawskie, prowansalskie, japońskie, retro) oraz plecionkowe – najlepiej wykonane z rattanu lub wikliny (ogrody angielskie, boho). Zestawy wyposażenia do ogrodu z rozmaitych materiałów można znaleźć choćby na stronie: Bazkar.pl.

Jak zadbać o meble ogrodowe – praktyczne wskazówki

Właściwa pielęgnacja mebli ogrodowych zależy przede wszystkim od tego, z jakiego materiału są one wykonane. Najwygodniejsze pod tym względem są produkty z tworzyw sztucznych. Do utrzymania ich w czystości zazwyczaj wystarcza przetarcie wilgotną szmatką. Do trwalszych zabrudzeń stosuje się standardowe detergenty (np. płyn do mycia naczyń) i wodę, nanoszone na mebel z pomocą gąbki. Później trzeba tylko zostawić konstrukcję do całkowitego wyschnięcia, by znów nadawały się do użytku.

Więcej trudności pojawia się przy meblach drewnianych lub rattanowych. Można przecierać je na sucho miękką szmatką lub gąbką. Do usuwania uciążliwych plam stosuje się natomiast wodę z sokiem z cytryny i sodą oczyszczoną. Nanosi się ją delikatnie, dbając o to, by nadmiar wody nie wsiąkł zbyt głęboko w materiał. Po sezonie ogrodowym i dokładnym oczyszczeniu trzeba jeszcze przeprowadzić dokładną impregnację, preparatem na bazie wosków, lakierów i olejów. Powinien on być zgodny z zaleceniami producenta.

Zimowanie mebli ogrodowych – gdzie je schować?

Nie wszystkie meble ogrodowe da się bezpiecznie przechowywać na zewnątrz przez cały rok. Nadają się do tego konstrukcje z tworzyw sztucznych, które mimo wszystko warto okryć brezentem lub specjalnymi pokrowcami, by nie zabrudziły się w czasie opadów deszczu czy śniegu.

Meble drewniane i plecionkowe wymagają natomiast zmagazynowania w suchym miejscu o stałej temperaturze, z dobrą cyrkulacją powietrza. Może to być piwnica lub garaż. Dobrze sprawdzają się także większe ogrodowe domki na narzędzia. Wyposażenie można okryć, by nie zabrudziło się w czasie składowania. Warto jednak pamiętać o zapewnieniu dostępu powietrza, by na powierzchni mebli nie rozwinęły się szkodliwe grzyby.

Piękne i wygodne meble ogrodowe na wiele sezonów – podsumowanie

Wygodne meble ogrodowe to praktyczna ozdoba każdej przydomowej strefy wypoczynku. Trzeba tylko dbać o nie w prawidłowy sposób, by posłużyły nam przez naprawdę długi czas – zachowując najwyższą funkcjonalność i piękny wygląd.