Prawda jest jednak taka, że największym problemem nie jest brak okresu, ale inne symptomy i objawy, które towarzyszą klimakterium.
Czy to już? Poznajcie objawy menopauzy
Pierwsze objawy menopauzy rozpoczynają się na kilka lat przed tym, gdy następuje ostatni okres. Powoli dochodzi do wygaszania czynności hormonalnej jajników, co daje określone symptomy. Możemy do nich zaliczyć: pogorszenie nastroju, częste uderzenia gorąca, drażliwość, osłabienie, napadową potliwość. Wiele kobiet takich objawów nie wiąże wcale z objawami menopauzy, ale prawda jest taka, że oznaczają one, iż wchodzi się w okres przekwitania. Do innych objawów menopauzy możemy zaliczyć kołatanie serca, bóle brzucha, plamienie, trudności z trzymaniem moczu. Wyobraźcie sobie, że są jeszcze objawy, które można zaliczyć do kategorii nietypowych, ale świadczą, że zbliża się ten czas. Do takich zaliczymy zanik błony śluzowej pochwy, co powoduje jej nadmierną suchość. Niestety wiąże się to z uczuciem pieczenia, może pojawić się ból przy stosunku, a także parcie na mocz. Zdecydowanie częściej występują infekcje układu moczowego. Kolejnym nietypowym objawem są ataki paniki, zespół suchego oka, czy też tkliwość piersi. Objawy menopauzy mogą być podobne nawet do objawów ciąży. Prawda jest taka, że objawy są często bardzo uciążliwe. Jakby tego było mało to pojawiają się wahania wagi oraz głębsze zmarszczki.
Jak radzić sobie z objawami menopauzy?
Wiadomo, że nie wszystkie objawy menopauzy można wyeliminować. Ale część z nich na pewno. Nie trzeba przy tym stosować żadnej terapii hormonalnej. Wystarczy tylko prawidłowa dieta. Aby nie przytyć należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 300. Do tego należy zrezygnować z jedzenia śmieciowego i zastąpić je warzywami oraz owocami. Zamiast kolorowych napojów, wybierajcie wodę bądź świeże soki. Trzeba jeszcze wprowadzić pokarmy, które są bogate w fitoestrogeny, gdyż mają one pozytywny wpływ na organizm. Zmniejszają uczucie gorąca, poprawiają samopoczucie, a przy tym zmniejszają ryzyko chorób serca. Nie bez znaczenia jest także fakt, że wpływają pozytywnie na kondycję skóry. Zaleca się więc jedzenie soi oraz produktów sojowych. Do tego dużo fitoestrogenów znajduje się w tofu, nasionach sezamu czy fasoli, a nawet siemieniu lnianym. Ważna jest profilaktyka osteoporozy, gdyż w czasie klimakterium gęstość kości maleje, a do tego jeszcze ryzyko uszkodzeń jest większe. Trzeba zwiększyć podaż magnezu, który znajdziemy choćby w czekoladzie gorzkiej, roślinach strączkowych, a także nabiale. Do diety należy wprowadzić też wapń. Świetnym źródłem są produkty mleczne.
Pielęgnacja rzecz ważna
W czasie menopauzy skóra starzeje się szybciej, a zmarszczki są widoczne. Stąd też trzeba postawić na właściwą pielęgnację. Należy szukać dobrych kremów do cery dojrzałej. Zwracajcie uwagę na skład. Dobrze jeżeli jest w nim sporo retinolu, ale też kwasu hialuronowego czy witamin młodości, a więc A, C i E. Używajcie kremów na dzień i na noc. Przyda się też krem pod oczy, który sprawi, iż wasza skóra stanie się jędrniejsza, a cienie nie będą tak widoczne. Do mycia twarzy używajcie delikatnych pianek. Zawsze myjcie twarz w zimnej wodzie.
Komentarze do artykułu: Jak radzić sobie z uciążliwą menopauzą?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy