Może to być przekroczenie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, naruszenie zakazu wjeżdżania do danej strefy, niezatrzymanie pojazdu na czerwonym świetle czy też wyprzedzanie pojazdu w sposób niedozwolony. Wszystkie wykroczenia drogowe są jasno określone przepisami. Kierowca, który dopuścił się takiego czynu może zapłacić mandat, ale ma także prawo do odmowy jego przyjęcia. Nawet w przypadku kierowców, którzy mandat przyjęli, można się jednak od takiego mandatu odwołać. Wyjaśniamy, jak dokładnie to zrobić.

1. Kto może odwołać się od mandatu drogowego?

2. Jak odwołać się od mandatu drogowego?

3. Odwołanie od mandatu - wniosek

Mandat drogowy może zostać nałożony na kierowcę w dwóch sytuacjach: gdy został on zatrzymany na gorącym uczynku lub chwilę po popełnieniu wykroczenia albo też kiedy udowodniono mu złamanie przepisów przy użyciu urządzeń kontrolnych i pomiarowych, na przykład fotoradaru. Sprawdzamy, kiedy i jak odwołać się od mandatu drogowego?

Kto może odwołać się od mandatu drogowego?

Zasada jest prosta: możliwość odwołania się od mandatu drogowego przysługuje każdemu, kto uważa, że ukarany został niesłusznie - nie ma znaczenia, czy powodem było przekroczenie dopuszczalnej prędkości czy też jakikolwiek inny czyn stanowiący złamanie przepisów o ruchu drogowym. Jeśli sprawcą jest osoba, która nie ukończyła 17. roku życia, wniosek w jej imieniu składa rodzic lub opiekun prawny.

Trzeba jednak pamiętać, że uchylenie mandatu przez sąd jest możliwe wyłącznie w konkretnych przypadkach. Możliwe powody sąd dostrzega, gdy:

  • podjęte działanie nie stanowiło wykroczenia w konkretnym dniu, natomiast po zmianie przepisów ukarano sprawcę wykroczenia dnia następnego,

  • działanie stanowiące wykroczenie zostało podjęte w wyniku obrony koniecznej lub obrony dobra chronionego prawem, na przykład przekroczenie prędkości czy parkowanie w niedozwolonym miejscu miało uratować czyjeś życie,

  • działanie zostało podjęte wskutek choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznej.

Jak odwołać się od mandatu drogowego?

Aby odwołać się od mandatu, należy złożyć stosowny wniosek w ciągu 7 dni od dnia, w którym nałożony został mandat karny. Na tej podstawie sąd przeanalizuje okoliczności zdarzenia i wyznaczy termin rozprawy. Przepisy nie określają, w jakim czasie trzeba rozpatrzyć odwołanie, dlatego wnioskujący musi po prostu poczekać na stosowną informację. Może okazać się także, że w piśmie sądowym wnioskujący nie zostanie poinformowany o obowiązkowym stawiennictwie. Wówczas jego obecność nie jest obowiązkowa.

Po rozpatrzeniu wniosku sąd wyda postanowienie. Może okazać się także, że wcześniej uzna, iż jest w stanie wydać postanowienie na podstawie zgromadzonego materiału i nie ma konieczności przeprowadzania rozprawy.

Odwołanie od mandatu - wniosek

Nie istnieje żaden odgórnie ustalony wzór wniosku o odwołanie od mandatu drogowego. Najważniejsze, aby w dokumencie znalazły się wszystkie kluczowe informacje, takie jak:

  • dane wnioskującego (imię, nazwisko, adres, numer PESEL, numer i serię dowodu osobistego),

  • data i miejsce sporządzenia wniosku,

  • wskazanie sądu rejonowego właściwego dla miejsca nałożenia mandatu,

  • informacje na temat nałożonego mandatu (numer i seria, kwota kary),

  • informacje na temat zdarzenia drogowego: data, miejsce, szczegółowy opis okoliczności,

  • uzasadnienie wniosku,

  • własnoręczny podpis.

Taki wniosek można złożyć w sądzie osobiście lub wysłać listem poleconym.