Trudno wyobrazić sobie rezygnację z oświetlenie i korzystania ze sprzętów elektronicznych, a także brak możliwości gotowania czy ogrzewania domu. Dlatego warto poszukać sposobów na oszczędności, aby pomimo podwyżki koszty te nie były aż tak dużym obciążeniem naszego budżetu. Co możemy zrobić?
Aby obniżyć domowe rachunki musimy przede wszystkim uzmysłowić sobie, że czeka nas zmiana przyzwyczajeń i wypracowanie nowej rutyny. Oszczędności jesteśmy w stanie uzyskać tylko dzięki wprowadzeniu w życie nowych zasad korzystania ze sprzętów oraz ogrzewania.
Świadome zakupy wsparciem dla oszczędności
Już na etapie zakupów warto mieć na uwadze wybór tych urządzeń, które są oszczędne w eksploatacji, mają energooszczędne tryby działania, wyłączają się samoistnie, itp. Przed zakupem każdego urządzenia warto się zapoznać z jego zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Może okazać się, że sprzęt stosunkowo tani, tak naprawdę jest drogi w użytkowaniu. Jeśli stary sprzęt odmawia posłuszeństwa i planujesz wymianę telewizora, pralki czy kuchenki gazowej na indukcję weź pod uwagę optymalne zamienniki. Zakup nowego sprzętu AGD może wiązać się z wysokimi kosztami, z którymi nie każdy jest w stanie sobie poradzić. Szczególnie, kiedy pojawiają się niespodziewanie. W takiej sytuacji warto rozważyć wzięcie szybkiej pożyczki, np. takiej oferowanej przez Wandoo lub inne, podobne firmy pożyczkowe
Jak korzystać z energii, aby ją oszczędzać?
Warto uświadomić sobie, że oszczędności na prądzie nie polegają na siedzeniu po ciemku, bez włączonego telewizora czy rezygnację z prania w pralce. Chodzi bardziej o zwyczaje i sposób w jaki korzystasz z tych sprzętów. Świadome użytkowanie urządzeń elektrycznych polega na realnym wykorzystaniu ich możliwości. Jeśli nie używasz jakiego sprzętu – zawsze odłączaj go z zasilania. Wychodzisz z pokoju do kuchni? Wyłącz telewizor, nie tłumacz, że to tylko na chwilę. Można w tym celu także ustawić sobie automatyczne wyłączenie, np. w razie zaśnięcia wieczorem.
Korzystaj z trybu energooszczędnego
Często zdarza się, że pomijamy tryb energooszczędny w urządzeniach typu pralka lub zmywarka, bo trwa on o godzinę lub więcej dłużej niż standardowy program. Jest to złudne wrażenie, bo najbardziej ekonomicznie pod względem zużycia wody pralka będzie działać właśnie w trybie Eco. W przypadku pralki i zmywarki zawsze wstawiaj pranie lub zmywanie z całkowicie zapakowanym urządzeniem, nawet jeśli oznacza to, że trzeba będzie gromadzić naczynia lub odzież kilka dni.
Jak oszczędzać na rachunkach za gaz?
Przede wszystkim zadbaj o szczelne okna i drzwi, aby ograniczyć straty cieplne. Podczas kiedy mieszkanie jest ogrzewane nie otwieraj okien, aby wietrzyć pomieszczenia. Ciekawym i skutecznym rozwiązaniem będzie obniżenie temperatury w domu o 1 stopień. Taka niewielka zmiana, której prawdopodobnie zupełnie nie odczujesz może przynieść oszczędności rzędu kilku tysięcy w skali roku. Ponadto zawsze delikatnie skręcaj lub całkowicie wyłączaj ogrzewanie podczas nieobecności, np. kiedy jesteś w pracy lub wyjeżdżasz na weekend czy urlop.
W przypadku kuchenki gazowej staraj się nie rozkręcać palników na maksymalny ogień i korzystać z garnków piętrowych. Te ostanie pozwalają gotować dwie rzeczy jednocześnie, np. na dolnym poziomie udusisz mięso w sosie, a na górnym ugotujesz ziemniaki na parze. Podobnie z korzystaniem z piekarnika – możesz w jednym czasie upiec mięso i warzywa na obiad lub jako lunch do spakowania następnego dnia do pracy.
Komentarze do artykułu: Jak obniżyć rachunki za prąd i gaz?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy