Problem pojawia się zwłaszcza wtedy, kiedy jego oprocentowanie jest zmienne, a na rynku dojdzie do podwyższenia stóp procentowych. Całe szczęście istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym można obniżyć całkowity koszt kredytu gotówkowego i liczyć na mniejsze raty. Jak to zrobić korzystając m.in. z refinansowania i zmiany oprocentowania?
Co składa się na całkowity koszt kredytu gotówkowego?
Biorąc kredyt zawsze należy dowiedzieć się, ile wynosi jego całkowity koszt. W ten sposób łatwo porównać w jakim banku można liczyć na najkorzystniejsze warunki finansowania, by wybrać najlepszą ofertę.
Do całkowitego kosztu kredytu gotówkowego zalicza się:
koszty odsetkowe, czyli marżę i stopę referencyjną;
koszty pozaodsetkowe, a w tym tak zwane koszty dodatkowe i prowizję.
Jak obniżyć koszt kredytu gotówkowego?
Osoby, które mają kredyt, nawet w trakcie spłaty mogą obniżyć jego koszt. Istnieje na to kilka sposobów, chociaż nie wszystkie z nich zawsze są opłacalne. Wiele zależy od obecnych warunków i ofert bankowych. Do popularnych rozwiązań można zaliczyć refinansowanie, nadpłatę oraz zmianę oprocentowania. Na czym polega każda z tych opcji? Otóż:
Refinansowanie – jest to zaciągnięcie nowego kredytu z zamiarem spłaty obecnego. Jeśli rata ma być niższa, nowe warunki kredytowania muszą być bardziej korzystne. Żeby sprawdzić, czy się to opłaca, można wykorzystać kalkulator kosztów kredytu gotówkowego lub umówić się z ekspertem, który przeliczy to za Ciebie.
Nadpłata – jest to jedna z najlepszych opcji na obniżenie raty i całkowitego kosztu finansowania, natomiast nie każdy może sobie na nią pozwolić. Polega na dokonaniu nadpłaty kredytu w zamian za skrócenie okresu kredytowania bądź obniżenie kolejnych rat.
Zmiana oprocentowania – jest rozwiązaniem wybieranym przez osoby, które mają kredyt ze zmiennym oprocentowaniem i boją się o wzrost rat na skutek podwyżki stóp procentowych. Zmiana na stałe oprocentowanie sprawia, że wysokość rat zawsze będzie już taka sama, natomiast może być ono wyższe, co zamiast prowadzić do obniżenia kosztu kredytu, może wiązać się z jego podwyższeniem.
Koszt kredytu gotówkowego – kalkulator
Jak obliczyć koszt kredytu gotówkowego? Kalkulator będzie tu najbardziej pomocny. Na podstawie wprowadzonych danych obliczy on orientacyjną wysokość rat i kosztu całkowitego z uwzględnieniem wszelkich opłat dodatkowych czy ubezpieczeń, a do tego wskaże oprocentowanie. Automatycznie wygeneruje on najbardziej opłacalne wyniki, natomiast należy pamiętać, że są to jedynie symulacje, a ostateczne oferty przygotowane przez banki mogą się od nich różnić.
Tu znajdziesz kalkulator kosztów kredytu gotówkowego, porównujący oferty najpopularniejszych banków: https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kredyt-gotowkowy/.
Komentarze do artykułu: Jak obniżyć koszt kredytu?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy