Jest ona używana przez tych, którzy często odwiedzają siłownię i którzy chcą uzyskać wyższy poziom masy mięśniowej. Zanim wskażemy na to, w jaki sposób kreatyna oddziałuje na ludzki organizm, musimy zapytać o to, czym ona jest, z czym mamy do czynienia.
Czym jest kreatyna?
Można o niej powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju związek chemiczny, w którym główną rolę odgrywają aminokwasy. Konkretnie rzecz ujmując, mowa jest o metioninie, argininie orazb glicynie. Kreatyna jest związkiem, który może być dostarczany do organizmu w postaci suplementu diety, ale z drugiej strony musimy jasno zaznaczyć, że jest ona również produkowana przez sam organizm. Wytwarzana jest w ludzkiej wątrobie, a do poszczególnych komórek mięśniowych transportowana jest poprzez krew. Tam łączy się z fosforem i tym samym otrzymujemy produkt o nazwie fosfokreatyna. Poza suplementami diety, kreatynę możemy dostarczać do organizmu również poprzez spożywanie niektórych produktów spożywczych. Mowa chociażby o:
- mięsie wieprzowym oraz wołowym,
- rybach – dorszu, tuńczyku, łososiu.
Ilość kreatyny w naturalnym pożywieniu nie jest bardzo duża, a tym samym warto jest sięgać po suplementy diety i dodatkowo wspomagać się sportowymi odżywkami.
Działanie kreatyny
Przejdźmy do sedna sprawy, a więc do konkretnego działania kreatyny na ludzki organizm. Przede wszystkim kreatyna zwiększa poziom fosfokreatyny w ludzkich mięśniach. Mowa jest zatem o zwiększeniu zapasowego potencjału energetycznego, a więc tym samym przez dłuższy czas możliwe jest wykonywanie treningu o bardzo dużej intensywności. Kolejnym aspektem jest oczywiście zwiększenie siły mięśniowej, co na pewno przekłada się na intensywność wysiłków. Następny efekt, jaki uzyskujemy, to zwiększenie wody nagromadzonej w komórkach mięśniowych. Co to dla nas oznacza? Mowa jest o zwiększeniu beztłuszczowej masy mięśniowej, aczkolwiek nie chodzi o suchą masę mięśniową. Mięśnie wyglądają znacznie inaczej, a poza tym również zwiększa się produkcja białek. Najkrócej mówiąc, dzięki kreatynie możemy mówić o zwiększeniu masy mięśniowej, możemy mówić o zwiększeniu siły mięśni oraz o zwiększeniu ich wytrzymałości. Suplement diety kreatyna występuje najczęściej jako monohydrat kreatyny, aczkolwiek możemy sięgnąć także po jabłczan, jak również po inne jej formy.
Niewątpliwie to właśnie kreatyna jest obecnie jednym z najpopularniejszych suplementów diety dla sportowców, jednym z najlepszych suplementów diety wspomagających budowanie masy mięśniowej i tym samym naprawdę warto po tenże suplement diety sięgnąć. Oczywiście można mówić o innych suplementach diety pomagających nam uzyskać wyższy poziom masy mięśniowej, ale to jednak kreatyna ma znaczną przewagę zarówno z uwagi na skuteczność działania, jak i z uwagi na bezpieczeństwo, a jest to element, o którym również musimy pomyśleć, który musimy mieć na uwadze, który jest dla nas bardzo ważny.
Komentarze do artykułu: Jak kreatyna wpływa na organizm?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy