Nie zawsze jednak uruchomienie podstawowego ogrzewania jest konieczne i opłacalne. Niekiedy wystarczy zamiast niego wykorzystać rozwiązania dodatkowe. Jakimi grzejnikami można dogrzać domowe pomieszczenia? Na co się najlepiej zdecydować? O tym przeczytacie poniżej.
Ciepło w domu – ogrzewanie główne i uzupełniające
Zmienna pogoda w naszym kraju sprawia, że nie da się funkcjonować w domowych wnętrzach bez wydajnego systemu grzewczego, który pomaga zapewnić komfortowe warunki w sezonie zimowym, a także w okresach przejściowych – jesienią i wiosną.
Podstawą jest oczywiście główna instalacja do ogrzewania domu. W zależności od specyfiki budynku oraz indywidualnych potrzeb stosuje się różne opcje. Bywa to zarówno ogrzewanie centralne grzejnikowe z kotłem i kaloryferami, jak i rozwiązania podłogowe (wodne lub elektryczne).
Niekiedy poza standardowym systemem niezbędne jest także zastosowanie dodatkowych grzejników. Do czego się ich używa? Wspomagają podstawowe urządzenia grzewcze w szczególnie mroźnych okresach lub gdy okazjonalnie trzeba podnieść temperaturę w wybranych przestrzeniach. To także świetny sposób na dogrzanie wnętrz w okresie przejściowym, gdy jeszcze nie chce się uruchamiać centralnego ogrzewania.
Dodatkowe grzejniki do domu – co wybrać?
Jakie produkty stosuje się jako ogrzewanie dodatkowe? Wszystko zależy od rodzaju wnętrza. Inne grzejniki ustawia się w łazienkach, w których chce się poprawić komfort cieplny w czasie kąpieli, niż w salonach czy sypialniach. Na inne rozwiązania stawia się w pomieszczeniach gospodarczych lub na poddaszach, z których korzysta się okazjonalnie.
Najchętniej stawia się na urządzenia elektryczne. Mogą to być:
promienniki podczerwieni,
grzejniki olejowe,
termowentylatory.
Ich wielką zaletą jest szybkość i prostota działania oraz zazwyczaj niewielkie rozmiary, dzięki czemu łatwo ustawić je w dowolnym miejscu, gdzie chce się nieco podnieść temperaturę. Spory wybór skutecznych i energooszczędnych rozwiązań da się znaleźć choćby na stronie: Econovli.pl.
Innym pomysłem na szybkie i bezproblemowe dogrzanie pomieszczeń mieszkalnych jest klimatyzator. Nowoczesne produkty coraz częściej posiadają bowiem moduły grzewcze. Idealnie nadają się do zastosowania zwłaszcza w okresie przejściowym jesienią i wiosną, by poprawić warunki termiczne we wnętrzach bez uruchamiania centralnego kotła.
Ogrzewanie kominkiem – czy może wspomóc główny system?
Jak jeszcze można podnieść temperaturę w domowych przestrzeniach? W wielu domach jednorodzinnych w najbardziej reprezentacyjnej części budynku wznosi się efektowne kominki. Nie tylko zdobią wnętrze, ale też stanowią praktyczne źródło ciepła.
Jeśli tylko pozwalają na to lokalne przepisy, warto rozważyć budowę pięknego kominka. Co ciekawe, wiele modeli obecnych na rynku jest w stanie wspomóc ogrzewanie nie tylko jednego pomieszczenia, ale całego domu. Służą do tego choćby systemy DGP – rozprowadzające ciepłe powietrze specjalnymi przewodami. Innym pomysłem jest wkład kominkowy z płaszczem wodnym, który podłącza się do instalacji grzewczej. Dzięki temu woda ogrzana w kominku trafia wprost do domowych kaloryferów. To nie tylko sposób na ciepło, ale też solidne oszczędności dla domowego budżetu.
Ciepłe i wygodne domowe przestrzenie – podsumowanie
Zdarzają się takie sytuacje, gdy w domowych wnętrzach niezbędne jest skorzystanie z dodatkowego wsparcia grzewczego. Dogrzewanie pomieszczeń należy dopasować do konkretnych sytuacji i potrzeb, stosując właściwe urządzenia. Szeroki wybór rozwiązań sprawia jednak, że każdy jest w stanie uzyskać w swoim domu optymalne warunki dla wszystkich użytkowników, bez względu na to, jaka pogoda panuje na zewnątrz.
Komentarze do artykułu: Jak dogrzewać domowe wnętrza?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy